Kömür Haberleri

Kömür Haberleri

Yoksullukla alay ediliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, hükümetin, ihtiyaç sahibi 4 milyon haneye 450 ile 1150 lira arasında ısınma desteği verilmesini eleştirerek, "Kış ortasında elektriğe yüzde 52-127 arası, doğalgaza yüzde 25, kömüre yüzde 72, oduna yüzde 32,6 zam yapıldıktan sonra çıkıp 4 milyon haneye ‘ısınma desteği’ verileceğini açıklamak, milyonlarca insanın yoksulluğuyla, çaresizliğiyle alay etmektir" dedi.

İşlemeli tespih

Malatyalı tespih ustası Bülent Kömürkara'nın el emeği göz nuruyla birer sanat eserine dönüştürdüğü gümüş imame işlemeli tespihler, yurt dışından da ilgi görüyor.

1 yılda 14 milyon lira tasarruf

Türk mühendis ve işçilerin inşaa ettiği yerli ve milli hizmet eseri Kömürhan Köprüsü ve Tüneli, bir yılda 14 milyon lira tasarruf sağladı.

Kömürhan’a 55 bin fidan

Elazığ ile Malatya arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapımı tamamlanarak 2 Ocak'ta hizmete açılan Kömürhan Köprüsü'nün çevresi 55 bin fidanla yeşillendirilecek.

Ulaşım konforu arttı

Malatya ile Elazığ arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapımı tamamlanarak 2 Ocak'ta hizmete açılan Kömürhan Köprüsü ve bağlantı tüneli, ulaşımda konforu artırdı, mesafeyi kısaltıp yakıttan tasarrufla ekonomiye katkı sağladı.

Vatandaş sobaya yöneldi

Doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte tarih olmaya başlayan sobalar, havaların soğumasıyla beraber soba satışlarında artış yaşanırken, Malatya’da Bakırcılar Çarşısındaki Sobacı esnafı, doğalgaz gelmesi ile azalan işlerinin, artan doğalgaz faturaları nedeniyle bu yıl yeniden canlanmaya başladığını söyledi.

İthalatçı firmalar denetlensin

Malatya Mahrukatçılar Odası Başkanı Orhan Özbek, yakacak fiyatlarının artması nedeniyle vatandaşların kendilerini CİMER’ e dahi şikayet ettiğini belirtip, “Bu fiyat artışının sorumlusu biz değiliz. İthalatçı firmaların denetlenmesi gerekiyor” dedi. 

Baca temizliğine dikkat edin

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı Hanifi Acar, Malatya da her yıl ortalama yüzde 25 ile 40 arasında baca yangınlara şahit olduklarını belirterek, vatandaşları baca temizliği ve kombi bakımı konusunda uyardı.

Odun-kömür alınacak

Elazığ Orman Fidanlık Müdürlüğü, katı yakıt (odun ve kömür) satın alınacağını duyurdu.

Atıklar sanat eserine dönüştü

Elazığ ve Malatya arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerine yapılan Kömürhan Köprüsü ile bağlantı tünelinin inşasından arta kalan 4 ton atık malzeme, 20 sanat eserine dönüştürüldü.

Yakacak piyasası canlandı

Malatya'da doğalgaz kullanımına geçmeyen vatandaşlar, kış ayı için odun ve kömür almaya başladı.

Kömürhan köprüsü kolaylık sağlıyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan yollar üzerinde stratejik konuma sahip olan 660 metre uzunluğundaki Kömürhan Köprüsü, açıldığı 2 Ocak'tan bu yana sürücülere güvenli yol imkanı sunarak mesafe ve konfor kolaylığı sağlıyor.

Odun kömür alınacak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, yakacak odun kömür malzemesi satın alınacağını duyurdu.

Kömür el yakıyor

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla kömür fiyatlarında yaşanan artış vatandaşın cebini yakıyor. Geçen yıl fiyatı bin 500 TL civarında olan kömür, bu yıl 2 bin 600 TL civarında. Kömür fiyatlarının bu kadar yükselmesinin ithalatçı firmalarla ilgili olduğunu belirten Malatya Mahrukatçılar Odası Başkanı Orhan Özbek, gelen yüzde yüze yakın zammın hem esnafı hem de dar gelirli aileleri etkilediğini söyledi.

İthal kömür alınacak

Hekimhan Belediye Başkanlığı, İthal kömür satın alınacağını bildirdi.

İhtiyaç sahiplerine kömür

Malatya'nın Arguvan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ilçede 500 aileye kömür dağıtımına başlandı.

Kömür ve odun alınacak

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü, kömür ve odun alacağını duyurdu.

Kömür alınacak

Orman Bölge Müdürlüğü Malatya Orman İşletme Müdürlüğü, portakal cinsi kömür satın alınacağını bildirdi.

Nakliye hizmeti

Battalgazi Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, kömür nakliye, dağıtım ve istif işi hizmeti alınacağını bildirdi.

Odun ve kömür alınacak

Malatya İl Emniyet Müdürlüğü, yakacak odun ve kömür alınacağını bildirdi.

Linyit kömürü alınacak

Karayolları Genel Müdürlüğü 8. Bölge Müdürlüğü, linyit kömürü satın alınacağını bildirdi.

Kömür alınacak

TCDD 5. Bölge Müdürlüğü, sobalık ve kaloriferlik kömür satın alacağını bildirdi.

Kömür alınacak

Malatya İl Jandarma Komutanlığı, kömür alacağını duyurdu.

Belediyeler yarışta yok

Elazığ-Malatya arasında yapımı tamamlanan Kömürhan Köprüsü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım, devletin yaptığı hizmetleri takdir ederken Belediye’nin sessiz kalmasına sitem etti. Yıldırım, "Devletimiz, Malatya'ya hizmet için yarışırken maalesef belediyelerimiz bu maratonda hep geride kalıyor. Bu geri kalma ise yapılan hizmetleri yapılan onca çaba ve gayreti gölgeliyor" dedi.

Yüzde 100 yerli ve milli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kömürhan Köprüsü, kendi grubunda dünyanın 4. büyük projesi unvanını taşıyor' dedi.

Dünyanın en uzun 4. Köprüsü

Elazığ ile Malatya'nın ulaşım ihtiyacını karşılayacak olan 5 bin 155 metre uzunluğundaki "Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli" bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla açılacak. İnşasında Eyfel Kulesi'ndeki kadar, yaklaşık 7 bin ton çelik kullanılan Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli, bugün açılıyor. Kömürhan Köprüsü, 380 metrelik orta açıklığıyla dünyada dördüncü sırada yer aldı.

‘Kömürhan Köprüsü’

Malatya ile Elazığ arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapılan ve türkülere konu olan Kömürhan Köprüsü, yeni yüzüyle bir yandan Doğu Anadolu'yu 3 bölgeyle birleştirirken diğer yandan turizm ve ticaret merkezlerini birbirine bağlayarak bölgenin ve ülkenin gelişimine katkı sağlayacak.

Kömürhan gün sayıyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ulaşım yatırımları arasında yer alan Malatya ve Elazığ dahil bölgedeki 16 il için geçiş noktası konumunda yer alan Yeni Kömürhan Köprüsü açılış için gün sayıyor. 26 Aralık günü açılması planlanan köprü ve tünel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çevrim için katılımı ile hizmete açılacağı belirtildi.

26 Aralık’ta açılıyor

Malatya ve Elazığ dahil Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 16 il için geçiş noktası konumundaki Yeni Kömürhan Köprüsü açılış için gün sayıyor. AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Karakaya Baraj Gölü üzerinde 2014'te yapımına başlanan, 'Yeni Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi'nde sona gelindiği ve köprünün önümüzdeki günlerde açılışının yapılacağı söyledi.

Arguvan'da kömür dağıtımı

Malatya'nın Arguvan kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ilçede 500 aileye kömür dağıtımına başlandı.