Kimyasal Haberleri

Kimyasal Haberleri

Acil durum eğitimi

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) tehditler ekibi, afet ve acil durumlar için eğitim aldı.

Tarımda biyolojik ve biyoteknik ile mücadele dönemi

Malatya'da yapılan Bitki Sağlığı Değerlendirme toplantısında tarımda biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin uygulanması, kimyasal mücadeleye ise en son çare olarak başvurululması kararı alındı.

Koruyucu tulum alınacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), kimyasal koruyucu tulum alınacağını bildirdi.

Dezenfektan alınacak

Elazığ Belediye Başkanlığı kimyasal gübre ve havuz dezenfektanı alacağını duyurdu.

Bakanlık onaylı krem ve serum

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta kurduğu laboratuvarda yerli endemik bitkilerden elde ettiği yağlardan Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasal madde içermeyen yaşlanma geciktirici krem ve serum üreten kadın girişimci, sektörde söz sahibi olmayı hedefliyor.

Üç kuşaktır ‘Doğal Sabun’ satıyorlar

Malatya'da kimyasal madde içermeyen doğal sabun satan 56 yaşındaki Ramazan Yıldırım, dedesinden kalan 80 yıllık dükkanda üç kuşaktır işini devam ettiriyor.

Kimyasallar bilinçli kullanılmalı

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, son yıllarda dikkat çekici bir şekilde üretimi artan tütün yetiştiriciliğinde kullanılan kimyasal ilaçların kontrollerinin sağlanması ve gelişigüzel ilaçlama yapılmaması gerektiğini söyledi.

Organik solucan gübresi projesi

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, organik tarım ve aynı zamanda toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısını iyileştiren, “Organik Solucan Gübresi” üretimi için Ziraat Fakültesi bünyesinde çalışmalara başlanıldığını açıkladı.

Matbaacılar iş yapamıyor

Malatya Matbaacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Orhan, sektörde kullanılan kağıt başta olmak üzere kalıp ve kimyasal ürünlerin dolar kuru üzerinden ithal edildiğini ve bu nedenle de birçok matbaacının son aylarda iş yapamaz duruma geldiğini söyledi.

İtibar etmeyin

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Türkkölesi, çeşitli televizyonlarda bitkisel ilaç adı altında yapılan reklamlara vatandaşların itibar etmemelerini istedi. Bitkisel ilaç adı altında vatandaşlara sunulan ürünlerin büyük bir bölümünün kimyasal içerdiğini ifade eden Türkkölesi, son zamanlarda bu tür satışların istismar boyutuna ulaştığını hatırlatarak, Sağlık Bakanlığı tarafından da bu tür ilaçlar ile ilgili araştırma ve inceleme çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti.

Kimyasal atık iddiası

Malatya’nın en özel ekolojik yapısına sahip Beylerderesi'nde zehirli kimyasal atıklar yüzünden balıkların telef olduğu ve dere suyuyla sulanan arazilerdeki ağaçların ve ekinlerin kuruduğu iddia edildi.