Kayısı Rekoltesi Haberleri

Kayısı Rekoltesi Haberleri

Kayısı rekoltesi açıklandı

Malatya Valisi Aydın Baruş, 2021 yılı tahmini kuru kayısı rekoltesinin 86 bin 39 ton olduğunu açıkladı.

‘Rekolteyi açıklayın artık’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kayısı başkenti Malatya’nın doğal felaketler yetmezmiş gibi bir de AKP’nin akıl dışı politikalarıyla kayıplar yaşadığını belirterek, ‘Hasat başlamış ortada kayısı rekoltesi yok. Görünen o ki çiftçi ürünlerini sattıktan sonra rekolteyi açıklayacaklar’ dedi.

Rekolte niye açıklanmıyor?

Malatya Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından her yıl Mayıs ayının son haftası ile Haziran ayının ilk haftası açıklanan tahmini kuru ve yaş kayısı rekoltesinin, bu yıl halen açıklanmaması kafaları karıştırdı. Dünya kayısı üretiminin en önemli merkezi konumundaki Malatya’da, kayısıda hasat sezonu başladı ancak hala açıklanmayan rekolte üreticiyi tedirgin ediyor.

'Tehdit ediliyoruz'

Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit, kayısı rekoltesinin açıklanması konusunda tehdit edildiklerini açıklayarak, kurum yöneticilerine, 'Bize bunu bunu yapmazsanız, biz size iftira ederiz. Siz 100 derseniz, biz 50 açıklarız' dendiğini belirtti. Macit, 'Hiç tehdit etmesinler beni, doğrusunu yapacağız. Komisyon ne derse o olacak, hiç kimse tehdit etmesin. Hiçbir makamı da korumak için gayretim yoktur. Ben Allah rızası için çalışıyorum, Allah’ı razı etmek için çalışıyorum. O kadar' dedi.

Kısmi don ihbarları var

Kayısıların çiçek açması ve havaların soğuk seyretmesi ile birlikte zirai don tehlikesi de sürekli olarak gündemde. Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, "Lokal bölgelerde kısmı zirai don yaşansa da kayısı rekoltesini böyle alt üst edecek bir etkilenmenin olduğunu zannetmiyorum" dedi.

Vay halimize

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kayısı üreticilerinin her yıl farklı bir şekilde kandırıldığını belirterek “Bu yılın kandırılma konusu Toprak Mahsulleri Ofisi oldu” dedi.

Mahsulümüz az

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Mahsulümüz az biz bunun farkındayız” diyerek, kayısı rekoltesi tartışmalarına dahil oldu. Özcan, bu yıl açıklanan tahmini kayısı rekoltesinin Tarım İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonun belirlediğini belirterek, “Bu yıl enteresan iş oldu. 30 yıldır tahmini rekolte tespiti yapılıyor. Bu yıl rekolte tartışması üzerinden bir lobi oluşturuluyor, başka bir şey hedefleniyor” dedi.

Rekolte masa başında mı açıklandı

Geçtiğimiz günlerde Tarım İl Müdürlüğü tarafından açıklanan 2020 kayısı rekoltesi tartışmalarına Eski Gümrük Ticaret Bakanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi de dahil oldu.

Rekolte masa başında açıklandı

2020 yılı kayısı sezonu öncesi Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yaş kayısı rekoltenin 381 bin 737 ton, kuru kayısı da ise, 85 bin 275 ton olarak açıklanmasına tepki gösteren Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başar, kayısı rekoltesinin masa başında yapılamayacağını belirterek, "Doğru rekolte üreticilerle, ziraat odalarıyla ancak hesaplanabilir" dedi.

Gerçeği yansıtmıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’dan kayısı rekoltesi ile ilgili açıklama; “Ziraat Odası Başkanlarının, üreticilerin kabul etmediği rakam kim tarafından açıklanırsa açıklansın manipüle amaçlıdır, gerçeği yansıtmamaktadır, üreticiye darbe vurmaktır” dedi.

Gerçeği yansıtmıyor

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2020 sezonu tahmini kayısı rekoltesine tepki gösteren Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz, "Yaş kayısıda 381 bin ton, kuru kayısıda ise 85 bin ton tahmini rekolte açıklanmasının hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Çiftçi sömürülüyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün açıkladığı tahmini kayısı rekoltesine tepkiler devam ediyor. Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın, İl Tarım Müdürlüğü'nün kime hizmet ettiğini anlamadıklarını belirterek, Böyle bir durumda çiftçi devletine güvenmeyecekte kime güvenecek. Rekolteyi bu kadar yüksek tutup çiftçinin emeğini alın terini sömürenlere karşı duracağız" dedi.

İtibar etmeyin

Malatya Valisi Aydın Baruş, kuru kayısı rekoltesiyle ilgili, "Şahit oluyoruz ki piyasada farklı gerekçelerle spekülatif amaçlı bir takım açıklamalar yapılıyor. Bu açıklamalara itibar edilmemesini rica ediyoruz." dedi.

Rekolte yüksek açıklandı

Kayısıda bu sezon için açıklanan tahmini rekolteyle ilgili açıklama yapan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Merdan Demirtaş, rekoltenin yüksek açıklandığını belirterek komisyonun yeniden kurulması gerektiğini ifade etti.

Kayısı rekoltesine itirazlar sürüyor

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2020 sezonu tahmini kayısı rekoltesine tepki gösteren Malatya'nın Kuluncak İlçesi Ziraat Odası Başkanı Hasan Yıldırım, açıklanan rekoltenin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Tespitler sahada yapıldı

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kayısı rekoltesiyle ilgili “2020 için Türkiye geneli için 104 bin, Malatya için ise 85 bin ton rekolte açıklandı. Tahmini rekolteleri speküle edecek rakamlarla Malatya gündemine getirmemek lazım. Bu tespit komisyonunun oluşturulmasının amacı; bu spekülasyonların önüne geçmektir” dedi.

Gerçek rekolte 60-65 bin ton

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tahmini kayısı rekoltesi 85 bin 275 ton olarak açıklandı. Açıklanan rekolteye tepki gösteren Hekimhan Ziraat Odası Başkanı Hacı Parmaksız, açıklanan rekolteyle Malatya’da on binlerce çiftçinin hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Parmaksız, "Çiftçiyi koruyan kurum, çiftçinin kalbine hançer sapladı. Gerçek rekolte 60-65 bin ton civarıdır" dedi.

Kuru kayısı rekoltesi 85 bin ton

Malatya'da, kuru kayısı tahmini rekoltesi 85 bin ton, yaş kayısı rekoltesi de 381 bin 737 ton olarak açıklandı.

Üretici umutlu

Elazığ'da kayısı rekoltesinde artış bekleniyor. Ağaçların çiçeklenme döneminde hava şartlarının beklenen düzeyde seyretmesi yüksek rekolte beklentisini artırdı.

Rekoltede sıkıntı yok

Malatya Ticaret Borsası Haziran Ayı Meclis Toplantısında konuşan Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, bu yılki kayısı rekoltesinin ihracata yetecek kadar olduğunu söyledi.

2019 yılı kayısı rekoltesi açıklandı

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 67’sini tek başına karşılayan Malatya’da, 2019 yılında beklenen tahmini yaş ve kuru kayısı rekoltesi açıklandı. Buna göre, 391 bin 792 ton yaş kayısı elde edileceği, 350 bin 570 ton kayısı ise kurutmalığa ayrılarak, toplam 87 bin 642 ton kuru kayısı elde edileceğinin tahmin edildiği açıklandı.

Sofralık kayısı hasadı başladı

Türkiye’nin sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl 110 bin ton kayısı rekoltesi bekleniyor. Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine 50 bin ton kayısı ihracatı hedefleniyor.

Don rekolteyi etkilemeyecek

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, "Zirai don Malatya'daki kayısı rekoltesini etkileyecek düzeyde değil. Bin 100 rakımın altında, 'don çukuru' dediğimiz hava sirkülasyonu olmayan yerlerde zirai don hasarı yüksek. Diğer bölgelerde zirai don yüzde 10 ile 40 arasında" dedi.

Ağaçlarımız kuruyacak

Malatya’da geçtiğimiz yıl su verilmediği gerekçesi ile Derme Sulama Birliğinde yaptığı protesto eylemiyle gündeme gelen ve daha sonra Ankara’ya giderek kayısının sorunlarını dile getirmek için eylem yapan Battalgazi ilçesi Karabağlar Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Balta, mahallesinde kayısı rekoltesinin yüzde 10 civarında gerçekleştiğini söyledi.

Rekolte açıklandı

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, 2018 yılı kuru kayısı rekoltesinin 80 bin 818 ton olarak tahmin edildiğini açıkladı. Macit, bu yıl 401 bin 363 ton yaş kayısı elde edileceği, 335 bin 376 ton kayısının ise kurutmalığa ayrılacağını belirterek, “İlçeler bazında en fazla rekolte sırasıyla Battalgazi, Akçadağ, Darende ve Yeşilyurt’tadır” dedi.

Rekolte bekleniyor

Malatya’nın en önemli gelir kaynağı olan kayısı rekoltesinin tespit çalışmalarında son aşamaya gelindi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, riskler ortadan kalktıktan sonra rekoltenin açıklanacağını söyledi.