Kayısı Bahçeleri Haberleri

Kayısı Bahçeleri Haberleri

Kabuklu bit tehlikesi

Malatya'dakibazı kayısı bahçelerinde kabuklu bit tehlikesi baş gösterdi. Yoğun bir mücade başlatılırken yetkililer bilinçli bir mücadele için çiftçileri uyardı.

Şiddetli rüzgar zarar verdi

Malatya'nın Akçadağ ilçesinde etkili olan şiddetli rüzgar, kayısı bahçelerine zarar verdi.

Kartpostallık görüntüler

Dünya kayısı başkenti olarak nitelendirilen Malatya'da erken çiçek açan kayısı ağaçları görüntülere neden oldu. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da, adeta gelinlik giyen kayısı bahçelerinde inceleme yaptı.

Malatya beyaza büründü

8 milyondan fazla kayısı ağacının bulunduğu Malatya'da ağaçların çiçek açması ile şehir adeta beyaz gelinliğini giydi. Beyaza bürünen kayısı bahçeleri ortaya eşsiz bir manzara çıkarırken, çiftçiler de bu dönemde yoğun bir mesai harcıyor.

Kayısı ağaçlarına gelinlik

Malatya'da kar yağışı sonrası kayısı bahçeleri beyaza büründü. Kartpostallık görüntülerin ortaya çıktığı kent drone ile havadan görüntülendi.

Tarım işçilerine Covid-19 kontrolü

Malatya'ya kayısı bahçelerinde çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçilerine Covid-19 nedeniyle sağlık kontrolleri yapılıyor.

Rüzgar zarar verdi

Malatya'nın Darende ilçesinde etkili olan şiddetli rüzgar, kayısı bahçelerine zarar verdi.

Ürün kaybı yaşanabilir

Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın, yağışlı havalardan dolayı kayısı bahçelerinde çiçek ve kabuk atma döneminde ilaçlama yapılamadığından, ürün kaybının olabileceğini söyledi.

Kısmi zararlar oluştu

Geçtiğimiz hafta sonu Malatya'da etkili olan dolu yağışının kayısı bahçelerinde oluşturduğu hasarın boyutunun önümüzdeki günlerde belli olacağını ifade eden Malatya Ticaret Borsası Başkanı (MTB) Ramazan Özcan, "Özellikle çiçeklenme dönemi yeni başlayan bölgelerde, sulu kar yağışı ve dolu tozlanma ve döllenme dönemine denk geldiği için büyük ihtimalle kısmı zararlar oluşturmuştur" dedi.

65 yaş üstü çiftçilere müsaade verilsin

65 yaş ve üstü yaşlardaki tüm vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı uygulandığını hatırlatan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, "Bahar aylarında, arıların ve kayısı bahçelerinin ilaçlanma ve bakıma ihtiyaç var. Çiftçilerimizde genellikle 65 yaş üzeri olduğu için, bahçeye bakmaya gidip geldiklerinde bireysel ve kendi araçlarıyla gidip gelmelerine, tabi bu güzergahı da belirtmek suretiyle müsaade verilmesi talep ediyoruz" dedi.

Çil hastalığı riski arttı

İlkbahar döneminde hava sıcaklığının uygun ve yağışların sürekli devam etmesi nedeniyle Kayısı bahçelerinde çil hastalığını oluşturma riskini yükseltirken, çiftçilerden çil ilacını mutlaka tekrarlamaları istendi.

Kar ve don etkiledi

Malatya'nın Darende ilçesinin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı ve zirai don kayısı bahçelerini olumsuz etkiledi. İlçede, 1200 rakımın üstündeki yerlerde kar altında kalan kayısı bahçeleri, gece hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi sonucu zirai dondan zarar gördü.

Kayısıyı dolu vurdu

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde etkili olan dolu yağışı kayısı bahçelerine zarar verdi.

Durum tespiti yapılıyor

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, son günlerde kayısı üreticisinin korkulu rüyası olan don tehlikesi yaşanması üzerine Tarım İl Müdürlüğüne bağlı ekiplerin, kayısı bahçelerinde inceleme yaparak durum tespitine başladığını belirtti.

Kayısıda ‘don’ tehlikesi

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde hava sıcaklıklarının eksi 5 derecelere kadar düşmesi bazı bölgelerdeki kayısı bahçelerinde don yaşanmasına neden oldu. Meteoroloji, Malatya’nın da bulunduğu bölgede, Cumartesi gecesinden Salı sabah saatlerine kadar hafif ve orta kuvvette zirai don riski olduğu yolunda çiftçi ve üreticileri uyardı.

Kayısı sezona hazırlanıyor

Malatyalı üreticiler, kayısı bahçelerinde "uyuz, tomurcuk tırtılı ile kabuklu bit" gibi hastalık ve zararlılara karşı mücadele etmek için hasat sezonunun ilk ilacını atmaya başladı.

Kayısı bahçelerinde görsel şölen

Türkiye'nin en büyük kayısı üretim alanlarından olan Elazığ'ın Baskil ilçesinde Karakaya Baraj Gölü kıyısındaki kayısı bahçeleri, sonbaharın renkleriyle ayrı bir güzelliğe büründü.

‘Ağustosböceği’ uyarısı

Malatya’da kayısı bahçelerinde zarar oluşturan Ağustos Böceği ile ilgili uyarıda bulunan yetkililer, etkili bir mücadele için zararlının biyolojisinin takip edilmesinin önemli olduğunu ifade ettiler.

Sofralık kayısıda ilk hasat

Doğu Anadolu Bölgesi'nin mikroklima iklim özelliğine sahip kenti Iğdır'da kayısı bahçelerinde yılın ilk hasadı yüzleri güldürdü.

Kayısıyı dolu vurdu

Malatya'nın Kale, Yeşilyurt, Akçadağ ve Hekimhan ilçelerinde etkili olan dolu, kayısı bahçelerinde zarara neden oldu.

Dolu vurdu

"Dünya kayısı başkenti" olarak anılan Malatya'da dün etkili olan dolu nedeniyle kayısı bahçeleri zarar gördü.

Kayısıyı yine don vurdu

Malatya'da gece sıfırın altına inen sıcaklık sebebiyle bazı kayısı bahçelerinde zirai don meydana geldi.