Kaptaj Haberleri

Kaptaj Haberleri

Bin yıllık su kaynağı

Malatya'da oluşumundan bugüne kadar yön değiştirmeden akan ve şehrin Bizans idaresinde olduğu yıllarda da kullanıldığı bilinen içme suyu kaynağı Gündüzbey Kaptaj Tesisi, 1946'dan bu yana ilin içme su ihtiyacını karşılıyor.

Malatya'ya 9.5 milyon TL'lik tesis

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Beylerderesi Kaptaj Tesisi açılışı ile Batı Kolektörü ve Kanalizasyon hattının temel atma töreni gerçekleştirildi.

Kırsalda mücadele veriyoruz

Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Mehmet Mert, basın mensuplarına Malatya'ya içme suyu sağlayan kaynağı gezdirdi. Burada konuşan Mert, içme suyu konusunda  en büyük mücadeleyi kırsalda bölgelerde verdiklerini belirterek, "Birçok sondajımız, kaynaklarımız kurudu. Köylere su götüremiyoruz. Az da olsa çok masraf çok para harcayarak çok ciddi anlamda emek vererek insanlara su kavuşturmaya çalışıyoruz" dedi.

İhmaller zinciri

Gündüzbey’de bulunan Keklicek HES’i besleyen Çat Barajı’ndan gelen su kanalının patlaması nedeniyle bölgede yaşanan ve Malatya içmesuyunu sağlayan kaptaj tesisini de tehlike altına alan sel baskınına ihmaller zincirinin sebep olduğu ortaya çıktı.

Kaptajı sel bastı

Malatya şehir merkezini içme suyunu sağlayan Gündüzbey’deki kaptaj tesisleri sel baskınına maruz kaldı. Sel faciası nedeniyle şehire gelen içme suyunun vanaları tedbir amaçlı kapatıldı.

Saniyede 400 litre su

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ), Sütlüce, Tepeköy, Topraktepe mahalleleri ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak, Beylerderesi mevkiinde saniyede 400 litre akan yeni su kaynağında kaptaj çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükelçi Kaptaj'ı gezdi

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ile birlikte Malatya'nın içme suyunun çıktığı Kaptaj tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Kaptaj’a yeni köprü

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin içmesuyu kaynağı olan Kaptaj’a yeni köprü yapılacak.