İyaş Haberleri

İyaş Haberleri

71 kilo esrar yakalandı

Malatya'da polis tarafından düzenlenen operasyonlarda piyasa değeri yaklaşık bir milyon TL olan 71 kilo esrar geçirildi.

Kuluncak’ta asfaltsız yol kalmadı

Kuluncak Belediye Başkanı Erhan Cengiz, Kuluncak Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Kuluncak Mahalle Muhtarları, Kuluncak İlçesi'ne yapılan yatırımlardan dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a teşekkür etmek için MASKİ Genel Müdürlüğü'nde bir araya geldiler.

Gazeteciler Günü kutlandı

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti'nin öncülüğünde düzenlenen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliğinde basın mensupları bir araya geldi. Siyasilerin de yer aldığı gecede gazetecilerin de sorunları ve çözüm önerileri dile getirildi.

Emekli endişeli

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği (TÜMİŞDER) Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner, emekliye verilen zam oranlarından memnun olduklarını belirterek, "Bize şuana kadar verilen en iyi zam. Fakat piyasaların yüksek olması, iğneden ipliğe zam gelmesi tabi ki bizi endişelendiriyor. Bu nedenle verilen zam sürekli artan fiyatlar karşısında eriyip gidecek" dedi.

Fatura yüzde 80 artacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nca (EPDK) elektrik zammı ile ilgili alınan kararın ardından yeni ücret tarifesi 1 Ocak 2022 itibarı ile yürürlüğe girdi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Malatya Şube Başkanı Baykan Almış, asgari yaşam standartlarında 4 kişilik ailenin tüketimi olan 230 kilowatt saat için faturanın aylık yüzde 80 yükseleceğini söyledi.

Bu nasıl bir hadsizlik

Allah’a hakaret eden CHP’li Fatoş Birinç’e tepki gösteren Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, bu hakaretin Allah inancı olan bütün insanlara yapıldığını söyledi. Engin "Bu nasıl bir hadsizliktir, Yüce Allah’ı, siyasi düşüncenize, kişisel kin ve nefretinize alet edemezsiniz. Zehirli dilinizi çekin artık dini değerlerimizden" dedi.

Çakır'dan gönül siyaseti

Esnaf ziyaretinde konuşan AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, "Bizim siyasetimiz göstermelik siyaset olmadı. Biz 19 yıldır gönülden siyaset yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bugüne kadar nasıl esnafımızın ve vatandaşımızın  yanında durduysak bundan sonra da  aynı şekilde duracağız" dedi. 

Siyasilerden yılbaşı ziyaretleri

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile birlikte 2022 yılına görevi başında giren polis memurları, itfaiye ve 112 Acil Komuta Merkezi personeline moral ziyaretinde bulunarak, yeni yıllarını kutladı.

Kayısı fiyatlarını biz belirleyeceğiz

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'da, Büyükşehir Belediyesince yapılan merkez, kayısı satıcılarını ve tüccarları tek çatı altında toplayacak. Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin gerçekleştirildiği Malatya'da yapımına başlanan Dünya Kayısı Merkezi'nin, dünya piyasasındaki kayısı fiyatlarının belirlendiği yer olması hedefleniyor.

Tek yürek olunmalı

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı finansal pakete yönelik kararların piyasaları, iş dünyasını ve vatandaşları mutlu ettiğini, muhalefeti ise üzdüğünü söyledi. Çalık, “ Oysa milli menfaatler söz konusu olduğunda tek yürek olunmalı. Ne yazık ki, bu davranışı muhalefet partilerinden göremiyoruz” dedi.

Satıcı ve tüccar tek çatı altında

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin gerçekleştirildiği Malatya'da yapımına başlanan Dünya Kayısı Merkezi'nin, dünya piyasasındaki kayısı fiyatlarının belirlendiği yer olması hedefleniyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, "İhracat ve gümrükleme işlemlerinin de burada yapılmasını, kayısının piyasa değerinin dışarıda değil de kayısının üretildiği yerde, kayısının başkenti olan Malatya'da belirlenmesini arzu ediyoruz" dedi.

İkinci elde düşüş beklentisi

Malatya Galericiler Sitesi Toplu İşyeri Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Yalçın ikinci el araç fiyatlarında yüzde 5-10 aralığında düşüş beklediklerini kaydederek, 'Alınan tedbirler için hükümetimize tüm esnaf camiası adına teşekkür ediyoruz. İkinci el araç piyasasının daha da iyi olacağına inanıyoruz' dedi

Malatya’dan umutluyuz

Büyük Birlik Partisi (BBP) Malatya Genişletilmiş İl Divan Toplantısında konuşan BBP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Bulut, Malatya'da partiye katılımın yoğun olduğunu belirterek, Malatya siyasetinden umutlu olduklarını söyledi.

Siyaset milletle yapılır

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Siyaset dışı bir kurumdan siyasete müdahale isteyen Kılıçdaroğlu halen öğrenemedi siyasetin milletle yapıldığını, millet adına yapıldığını. 11 kez seçim kaybeden Kılıçdaroğlu erken seçim olmayacak. 2023 Haziran seçimlerinde hem cumhurbaşkanlığını hem Cumhur İttifakı olarak Meclis’te çoğunluğu elde ederek rekoru ileriye taşıyacağız” dedi.

İlaçta kriz kapıda

İlaç teminindeki sıkıntılar gittikçe artıyor. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, özellikle bazı grip ilaçlarının piyasada yok denenecek kadar az olduğunu belirterek, "Grip ilaçlarında ciddi yokluk çekiyoruz. Artık nöbetlerde verecek ilaç bulamıyoruz. Eğer Şubat'a kadar ilaç kurunda bir düzenleme yapılmazsa Şubat ayında birçok ilaca ‘yok’ demek zorunda kalacağız" dedi.

Müdahale edilsin

Covid-19 salgını sürecinin ekonomik sonuçlarına son zamanlarda piyasalardaki dalgalanmalar ve kur farkının da eklenmesi uzun zamandır zor günler geçiren esnafı daha da zor duruma soktu. Gün boyu siftah yapamadan iş yerlerini kapatıp, akşam eve gitmek zorunda kalan esnaf, zamlara artık müdahale edilmesini istiyor.

Uyuşturucu tacirlerine büyük darbe

Malatya'da polis ekiplerince bir yolcu otobüsünde yapılan aramada piyasa değeri yaklaşık bir milyon lira olan 12 kilo 50 gram eroin maddesi ele geçirildi.

Çok büyük zam geliyor

Enerji piyasası kaynaklarından elde edilen bilgiye göre, 25 Kasım Perşembe gününden geçerli olmak üzere benzine 1 lira, mazota 70 kuruş, LPG'ye de 90 kuruş tutarında zam bekleniyor.

Yazık olur

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir an önce piyasadaki fiyat istikrarsızlığına müdahale etmesini, bu duruma seyirci kalan sistemin de değiştirilmesini talep etti. Keskin, “Sayın Cumhurbaşkanımız, bu ateşi bir an önce durdurunuz, çünkü durum gerçekten kötü” dedi.

Marketlerde yeni dönem

Gıda ürünlerine gelen zamlardan ayçiçek yağı ve şeker de nasibini aldı. Piyasa az sürülen bu ürünler, bazı marketlerde yok satmaya başlayınca marketler kota uygulamaya başladı. Özellikle şeker ve ayçiçek yağı bazı marketlerde bir adet satışla sınırlandırılmaya başlandı. Öte yandan uzmanlar, bu ürünlerin çok az üretilmesinden dolayı ihtiyaçtan fazlasını almamayı önerdi.

İlaçta sıkıntı artıyor

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Tahir Özelçi, ilaç temininde sıkıntıların gittikçe arttığını belirterek, 645 kalem ilacın sınırlı şekilde bulunabildiğini aralarında kanser ilaçlarının bulunduğu yaklaşık 150 kalem ilacın ise, piyasada hiç olmadığını söyledi. Özelçi, "Piyasadaki ilaç yokluğu kesinlikle eczaneler ve eczacılarla ilgili değil, tedarik zincirinden kaynaklı bir sorun" dedi.

Laf siyaseti değil icraat siyaseti

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, son 19 yılda kendilerinden önce yapılanların tamamından fazla eseri, projeyi, hizmeti Malatyalıların istifadesine sunduklarını söyledi.

Güvenlik şart

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Sınır güvenliği adına Meclis’te kabul edilen tezkerenin CHP ve HDP’nin oyları ile engellenmeye çalışıldığını belirterek, "Güvenlik olmadığı zaman kaos, göç, açlık, sıkıntı olur. Bizim iç siyasette şöyle bir kanaat var, ‘Ne işimiz var Suriye’de, Afrin’de.’ Sınırlarımızda bir terör merkezi var, Türkiye’nin güvenliğini ciddi tehlikeye sokmakta. Bizde güvenliğimizi almak zorundayız" dedi.

Bugünkü siyaset çok farklı

TBMM’de Turgut Özal Liderliğindeki ANAP iktidarlarında 17. ve 18. Dönem görev yapan Malatya eski Milletvekili Talat Zengin, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’i ziyaret etti.

Kahtalı'dan ''Siyasi Cinayet'' tepkisi

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayet kaygım var' açıklamasına tepki göstererek, 'Siyaseten iflas eden ana muhalefet liderinin spekülatif ve fütursuz olan böylesine bir açıklamaya sarılması siyasi çaresizliğini ve zihniyetini ortaya koymuştur'' dedi.

Yakacak piyasası canlandı

Malatya'da doğalgaz kullanımına geçmeyen vatandaşlar, kış ayı için odun ve kömür almaya başladı.

'İstişare halindeyiz'

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, bir ziyaretteki konuşmasında, 'Malatya TSO olarak siyasi partilerimizin tamamıyla ciddi istişareler halindeyiz. İlimizin gerek sanayisi gerekse ekonomisiyle daha ileriye nasıl gitmesi gerektiği konusunda sürekli görüşmeler yapıyoruz' dedi.

Sahte içki ele geçirildi

Malatya'da polisin düzenlediği operasyonda piyasa değeri 150 bin TL olan 2 bin 297 litre sahte içki ele geçirildi.

Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı hemşerimiz Oğuzhan Asiltürk, tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.

Üye sayısı 11 milyonu geçti

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ‘11 milyon 589 üyemiz var bizim. Seçmeninin 5’te birini üye yapmış bir siyasi hareketten bahsediyoruz. Bu hareketin 1 milyon 100 bin genç üyesi var. Neredeyse CHP’nin bütün üye sayısı sadece AK Parti Gençlik Kolları üyesi kadardır’ dedi.