Fındık Haberleri

Fındık Haberleri

Fındıklı'nın acı günü

AK Parti Malatya eski Milletvekili Mücahit Fındıklı'nın annesi Kamuran Fındıklı vefat etti.

Fındıkta torpil

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımıyla ilgili hala bir açıklama yapmamasına anlam verilemediğini belirten Deva Partisi Malatya İl Başkanı Onur Güneş, “Fındıkta Erdoğan torpili var” dedi.

TMO’dan ses yok

2020 yılında kayısı alımına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bu sezon alımı için henüz bir açıklama yapılmamasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz tepki gösterdi. Kiraz, ‘Ağustos ayını yarılamamıza rağmen kimseden ses soluk çıkmıyor. Fındık, nohut, kuru üzüm, pirinç, mısır alımı için daha hasat başlamadan taban fiyat açıklayan TMO nerede?’ dedi.

Okullarımızı bölmeyin

Çilesiz Mahallesinde bulunan Beydağı Anadolu Lisesi ve Selahattin Eyyübi İlkokulunun bulunduğu alana, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından anaokulu yapılacağı öne sürüldü. Bu duruma tepki gösteren mahalle muhtarı Veysel Özfındık, ‘Mahallemizde anaokulu yok ama okulların içerisinde anasınıfları var onlar da mahallemiz için yeterli. Milli Eğitim okullarımızı bölüp anaokulu yapacağına gençlerimizin sportif faaliyetlerini aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri çok amaçlı spor tesisleri yapsınlar’ dedi.

Çalışmaları yerinde inceledi

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, beraberinde Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Özcan, Çilesiz Mahallesi Muhtarı Veysel Özfındık ve Yeşilyurt Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Vedat Kaya ile birlikte, atıl vaziyetteki alanda başlatılan iyileştirme ve dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi.

Kayısıda lideriz

Dünyada fındıktan kiraza, incirden kayısıya kadar çeşitli ürünlerin üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye, geçen yıl bitkisel üretimini salgınının olumsuz etkilerine rağmen bir önceki yıla göre yüzde 7,6 artırmayı başardı. Türkiye, dünya kayısı üretiminin yaklaşık yüzde 21'ini gerçekleştirerek bu alanda birinci durumda bulunuyor.

'Çaya-fındığa var kayısıya yok'

DEVA Partisi Malatya İl Ekonomi İşleri ve Sektörel Gelişmeler Başkanı Mehmet Emin Paşahan, diğer illerde çay ve fındık için verilen desteklerin Malatya çiftçisine don ve kuraklıktan etkilenen kayısı için verilmediğini belirterek, ‘Malatya milletvekilleri, Belediye Başkanları Tarım ve hayvancılığın bu kadar yoğun olduğu şehrimize katma değerli tarım ürünleri oluşturacaklarına, inşaat rantına mesai harcamaktadırlar’ dedi.

TMO kayısı satıyor

Bu yıl ilk defa kuru kayısı satın alan TMO, Türkiye'nin farklı illerinde bulunan satış noktaları ve mağazalarında kuru kayısı satmaya başladı. Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, "TMO mağazalarında sattığı incir, fındık, kuru üzüm gibi ürünlere kuru kayısıyı da ekledi. Bu nedenle kayısının iç pazarda tüketiciye daha güvenilir bir şekilde ulaştırılması sağlanacak" dedi.

Hayal kırıklığı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin incir, kuru incir ve kuru üzüm müdahale alımlarına bu yıl kayısının da ilave edildiği açıklamasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen hala bir açıklama yapılmadı. Ancak dün TMO'nun fındık ve üzüm için taban fiyatlarını açıklarken kayısı ve incir için tek bir kelimenin edilmemesi üreticiyi üzdü. Kayısıda, hasat mevsimi sona ermesine rağmen, TMO'nun alım ile ilgili açıklama yapmaması üreticide hayal kırıklığına neden oldu.

Temizlik kime ait!

Tecde ve Çilesiz Mahalle Muhtarları, Altınkayısı Bulvarı ve Mıhlıdut Caddesi’nde temizlik yapılmadığından şikayetçi. Muhtarlar, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Meclis kararı var’ diye temizlik yapmadığını, Yeşilyurt Belediyesi’nin ise, ‘Ana Caddelerin Büyükşehir Belediyesi’ne ait’ olduğunu ileri sürerek, bulvarda bir aydır temizlik yapılmadığını ifade etti.

TMO kayısı alacak mı?

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kayısı taban fiyatında ciddi bir sıkıntı yaşandığını ifade etti. Özcan, çayda, fındıkta olduğu gibi kayısıda da taban fiyatın açıklanması gerektiğini belirterek, “Toprak Mahsulleri Ofisi, ürün alım garantisiyle birlikte taban alım fiyatı açıklasın. Malatya kayısısının buna ihtiyacı var” dedi.

Güçlü bir entelektüel ortaklık öngörüyorum

Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, "Geçmişte sizden satın aldığımız fındıklardan ve size ne kadar akçaağaç şurubu sattığımızdan konuşurduk. Gelecekte robotik, animasyon teknolojisi, akıllı tarım, kamu yönetimi ve arkeoloji alanlarında kaç Türk bilim insanının eğitim aldığı ve dünyada söz sahibi olmak için kaç tane Kanada ve Türk üniversitesinin bir araya geldiği hakkında konuşacağız" dedi.

Kadın muhtar mazbatasını aldı

Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Fındık Mahallesi'nde muhtarlık seçimini kazanan 39 yaşındaki Diler Yıldırım, mazbatasını aldı.

Büyükşehir evde yok

Voleybol Erkekler 1. Lig'inde Malatya Büyükşehir Belediyespor, sahasında Fındıklıspor'a 3-0 yenildi.

Satrancı seviyoruz

Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün yeni yerine taşınmasından dolayı Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tülay, Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı’ya ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu. Tülay’ın çiçeğini Satranç Malatya İl Temsilcisi Cemal Gürsel Toy verdi.

Desteğimiz sürecek

Malatya Voleybol Hakem ve Gözlemcileri Derneği, Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette Malatya Voleybol Hakem Ve Gözlemcileri Derneği Başkanı Furkan Salduz, Yönetim Kurulu Üyesi Baki Baki Alparslan ve diğer yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Milli maç talebi

Malatya Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Sadi Fındıklı yaptığı açıklamada, “Stadımız her türlü uluslararası müsabakaya ev sahipliği yapabilecek standartlardadır. Malatya stadında bir milli müsabaka oynanması en büyük arzumuz” dedi.

Başarılar diledi

Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, Eyüp Dilek’in başarısından dolayı memnuniyetini dile getirerek, genç sporcuya başarılarının devamını diledi.

Yarı final müsabakaları başladı

Atatürk Spor Salonunda yapılan Okullar Arası Basketbol Küçükler ( Kız - Erkek) Yarı Final Müsabakalarının açılış seremonisine Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, Okul Sporları Şube Müdürü Murat Kılınç, Okul Sporları Şefi Cüneyt Akkaya, Basketbol İl Temsilcisi Hasan Ali Epik, illerden gelen sporcular ve antrenörler katıldı.