Evrim Haberleri

Evrim Haberleri

Kariyer Merkezi Danışma Kurulu

Malatya İnönü Üniversitesi Kariyer Merkezi'nin 2021-2022 yılı Güz Dönemi Danışma Kurulu ilk toplantısı yapıldı. Toplantı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat başkanlığında, Rektör Danışmanı ve Kariyer Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Hasan Yılmaz'ın moderatörlüğünde çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Devrim niteliğinde işlere imza attık

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, bir ziyarette yaptığı açıklamada, '2-3 ay gibi bir süre içerisinde fiyatların da geriye gelmiş olduğunu göreceğiz dedi.

Eski Türk Yazıtları semineri

İnönü Üniversitesi Güney Asya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İNÜGAM) tarafından 'Orhun-Enisey Eski Türk Yazıtları Araştırma Gezilerim ve Neticeleri (1987-2020)' başlıklı seminer düzenlendi. Çevrim içi gerçekleştirilen seminere Kırgızistan Uluslararası Tıp Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadırali Konkobaev konuşmacı olarak katıldı.

Kültür semineri

İnönü Üniversitesi Güney Asya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İNÜGAM) tarafından İran Azerbaycan'ında Sözlü Kültür (Güney Azerbaycan Folkloru) başlıklı seminer düzenlendi. Çevrim içi gerçekleştirilen seminere, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Folklor Enstitüsü Cenubi Azerbaycan Folkloru Şubesi Müdürü Doç. Dr. Metanet Abbasova konuşmacı olarak katıldı.

Osmanlı'nın kuruluşu anlatıldı

Malatya İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından 'Osmanlı Kuruluş Dönemi Üzerine Sorular' konulu çevrimiçi seminer düzenlendi.

Tecrübe paylaşımı

Malatya İnönü Üniversitesi Kariyer Merkezi'nin düzenlediği 'Tecrübenin Paylaşımı' isimli çevrim içi seminere hat sanatının usta ismi Konya Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Öksüz konuk olarak katıldı.

'Bazı haklar İslam’a ters düşmüştür'

Pervan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sayed Mobin Hashimi, çevrim içi seminerde, 'Afganistan'da din ana taştır ve ana organdır' dedi.

Sağlıklı Yerleşke Kılavuzu

13 Eylül Pazartesi günü pandemi koşullarına uygun olarak yüz yüze eğitim ile çevrim içi eğitimin bir arada yürütüldüğü karma (hibrit) eğitim modeline geçecek olan Malatya İnönü Üniversitesi, bu süreçte uyulacak kuralları içeren bir kılavuz yayımladı.

Arslantepe turizm için önemli

Mövenpıck Hotel Müdürü Adnan Devrim, Arslantepe’nin UNESCO’nun kalıcı miras listesine alınmasının Malatya turizmi için önemli olduğunu belirterek, STK’lar, yerel yönetimler, kamu kuruluşları ve basın mensuplarıyla beraber topyekûn bir hareket ve birliktelik ile Malatya’nın tanıtımı noktasında çok iyi bir yol kat edileceğini söyledi.

Çevrim içi mezuniyet

Malatya İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 2020-2021 akademik yılında mezun olan öğrenciler için çevrim içi mezuniyet töreni düzenlendi.

Paydaş toplantısı

Malatya İnönü Üniversitesi'nin Kalite Güvence Sistemi kapsamında yılda iki kez gerçekleştirdiği 'Paydaş' toplantısının ilki çevrim içi olarak yapıldı. Toplantıda, İnönü Üniversitesi'nin bölgeye ve Türkiye'ye yaptığı katkılar, eğitim öğretim, ar-ge, sağlık, toplumsal katkı ve kalite güvence sistemi başlıkları ile ele alındı.

‘İslam İktisadı Seminerleri’

İnönü Üniversitesince çevrim içi düzenlenen "İslam İktisadı Seminerleri", İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez 'in sunumuyla başladı.

Haydi Camiye

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 2021 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları belirlendi. 5 Temmuz'da başlayacak olan kurslarda bu yıl eğitimler hem çevrimiçi hem de yüz yüze şeklinde yapılacak. Bütün tedbirleri alarak yaz Kur’an Kursları’nı açmaya hazır olduklarını belirten Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, ‘Allah'a şükürler olsun, bir yıldan aradan sonra camilerde çocuklarımız, Kur’an okuyabilecek, secdeye varacak, ruküya gidecek, kıyama duracak ve elleri dua için açılacak’ dedi.

Devrim proje dijital hastane

Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Türkiye Verimlilik Vakfı'nca düzenlenen 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda projeleri ve ürünleri ile sahne aldı.

'Gıda Aldatmaları'

Malatya İnönü Üniversitesi, Akademiden Hayata Yansımalar Seminerleri kapsamında gerçekleştirilen 'Gıda Aldatmaları' konulu çevrimiçi seminere Gıda Mühendisi Ebru Akdağ konuşmacı olarak katıldı.

Kuraklığa dikkat çekildi

Malatya İnönü Üniversitesinin düzenlediği 'Su Yönetimi ve Kuraklık' konulu çevrimiçi seminerde Türkiye genelinde yaşanan kuraklığa dikkat çekilerek, suyun israf edilmemesi istendi. Prof. Dr. Mahmut Fırat, su kaybının dünyada yüzde 15, Türkiye'de ise yüzde 55 civarında olduğunu vurguladı.

'Büyük yollar kat ettik'

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) tarafından 3. kuruluş yıldönümü ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle gerçekleştirilen çevrim içi programa Halk Müziği Sanatçısı Oğuz Aksaç katıldı.

Online bayramlaşma

Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde (MTÜ) geleneksel olarak düzenlenen bayramlaşma programı Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Becerilerini geliştiriyorlar

Malatya'da ortaokul öğrencileri, bir proje çerçevesinde çevrimiçi toplantılara katılıp, hem dil becerilerini hem de sosyal becerilerini geliştiriyor.

Kızılay'dan ebelere övgü

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 'Dünya Ebeler Günü' çevrimiçi programına katılıp, 'Ebelerimiz sağlık meslekleri içerisinde çok müstesna bir yere sahiptir. Zor bir alanı yönetiyorlar. İyi ki varsınız' dedi.

Destek ve burs fırsatları

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın katıldığı çevrim içi toplantıda, bilimsel proje ve araştırma alanındaki destekleri ile burs fırsatları ele alındı.

Siyasetin dili değişti

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kuruluşunun birinci yıl dönümünü dolayısıyla DEVA Partisi Genel Merkezinden çevrimiçi bir toplantıda 81 il başkanına seslenen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DEVA Partisi’nin bir yıllık süre zarfında siyasetin dilini değiştirdiğini belirterek, 'Bağıran, küfreden, hakaret edenlere karşı nezaketimizi ve bilgimizi konuşturduk. Kavgayla değil, diyalogla siyaset yapılacağını gösterdik' dedi.

Çevrimiçi böbrek tümörü kursu

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde düzenlenen 'Laparoskopik Böbrek Tümörü Kursu' 30 ilden yaklaşık 300 doktorun katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Online kurs

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, 30 ilden yaklaşık 300 doktorun katılımıyla çevrim içi Laparoskopik Böbrek Tümörü Kursu gerçekleştirildi.

Eğitime 100 tablet desteği

Malatya'nın Kale ilçesinde 'Tabletimi alıyorum eğitimimi tamamlıyorum' ve 'Tablet bizden çevrimiçi eğitime devam' kampanyaları kapsamında İzollu Vakfı tarafından 100 adet tablet desteği verildi.

Gençlere kaygı semineri

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Gençlik Merkezi, üyelerine yönelik çevrimiçi 'Sınav Kaygısı' konulu seminer düzenledi.

Yabancılara Türkçe öğretimi

Malatya İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) bünyesinde 'Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı' çevrim içi düzenlenecek.

Kömürhan gün sayıyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ulaşım yatırımları arasında yer alan Malatya ve Elazığ dahil bölgedeki 16 il için geçiş noktası konumunda yer alan Yeni Kömürhan Köprüsü açılış için gün sayıyor. 26 Aralık günü açılması planlanan köprü ve tünel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çevrim için katılımı ile hizmete açılacağı belirtildi.

Online ebru sergisi

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen Çevrim içi Kişisel Türk Ebru Sergisi ilgi görüyor.

Kadına şiddetle mücadele günü

Malatya Turgut Özal Üniversitesi 'nde (MTÜ), çevrim içi olarak 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.