Et Ve Süt Kurumu Haberleri

Et Ve Süt Kurumu Haberleri

Üreticinin gücü kalmadı

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, yem fiyatlarının son bir yılda yüzde 100'e yakın arttığını bunun karşısında et ve süt fiyatlarının yüzde 18 ile yüzde 20 arasında arttığını belirterek, "Yem ve saman fiyatları artıyor. Her taraftan üreticiye yük biniyor. Üreticilerin buna dayanacak gücü kalmadı" dedi.

Kurbanlıklar elde kalmayacak

Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli, 'Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız' dedi.

Üretici zarar etti

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Taneli, Et ve Süt Kurumu tarafından açıklanan karkas et fiyatının daha önce açıklanması gereken fiyat olduğunu belirterek, üreticilerin bu süreçte zarar ettiğini söyledi.

Verilen fiyat yetersiz

Malatya Kırımızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, Et ve Süt Kurumu tarafından açıklanan karkas et fiyatının büyükbaş hayvan üreticisinin taleplerini karşılamadığı gibi üreticiyi zora sokacağını söyledi. Taneli, "Geçen yıl 70 TL olan normal yem fiyatları 100 TL’ye yükselmiştir. Büyükbaş bir hayvan yetiştirmenin maliyeti hesaplandığında verilen fiyatın yetersiz olduğu görülecektir" dedi.