Emlak Haberleri

Emlak Haberleri

TÜİK’e alıcı çıkmadı

Milli Emlak tarafından 2 milyon 385 bin TL muhammen bedelle satışa çıkarılan Malatya'da uzun yıllar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Malatya Bölge Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan 3 katlı binaya alıcı çıkmadı.

TÜİK eski binası satışa çıkartıldı 

Malatya’da uzun yıllar 2014 yılına kadar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Malatya Bölge Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan 3 katlı bina Milli Emlak tarafından satışa sunuldu. 

Bin 526 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Malatya'da konut satışları geçen aya göre yüzde 31,5, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45 arttı. Malatya'da Kasım ayında bin 526 konut satıldı.

Son gün 30 Eylül

Battalgazi Belediyesi, yapılandırma da son başvuru tarihinin 30 Eylül 2021 Perşembe günü sona ereceğini hatırlatarak, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergi borçları yapılandırmasından faydalanmaları için vergi mükellefi vatandaşlara çağrıda bulundu.

Emlakçıların umudu kayısı

Malatya'da emlakçılar, kayısı hasadının bitmesi ile konut sektörünün hareketlenmesini bekliyor.

Battalgazi'de son gün uyarısı

Malatya'nın Battalgazi Belediyesi, 2021 yılı Emlak, Çevre Temizlik, İlan Reklam Vergisinin 1. taksit ödemelerinin 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü sona ereceğini hatırlatarak, doğabilecek mağduriyetlere karşı vatandaşları uyarıda bulundu.

Online hizmetler

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi korona virüs tedbirleri dolayısıyla evinde kalmak zorunda olan vatandaşlara, 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek olan Emlak, Çevre, Temizlik, Reklam ve İlan vergilerinin ikinci taksit ödemeleri için online işlemlerle hizmet kolaylığı sağlıyor.

Bina onarımı yaptırılacak

MSB İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı, bina onarımı yaptırılacağını bildirdi.

Uygulama örnek gösterildi

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt Tapu Müdürlüğü arasında yapılan protokolle, 'Emlak Rayiç Bedelleri' işlemlerini özel bir programla dijital ortama aktarılması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'deki bütün belediyeler tarafından uygulanması noktasında örnek gösterildi.

Belediyeler örnek alsın

Malatya Emlak Komisyoncuları Odası tarafından ihtiyaç sahibi çocuklara, canlı derslere katılım sağlamaları adına 5 adet tablet dağıtıldı. Malatya Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Ali Özgül, STK ve belediyelere çağrıda bulunarak, "STK ve belediyeler örnek olmak istedik. Burada amacımız kimseyi rencide etmek değil, geleceğimiz olan çocuklarımıza yardımcı olmak, ihtiyaçlarını karşılamak" dedi.

Muhtelif araçlar ihaleyle satılacak

Malatya Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğünce muhtelif nitelikli araçların ihale yoluyla satılacağı duyuruldu.

Kentsel dönüşüm hızlandırılmalı

Depreme karşı binaları güçlendirmek, güvenli ve sağlıklı yapılara sahip olmak için kentsel dönüşümün hızlandırılması gerektiğini belirten, Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül, "Kentsel dönüşüm, çevre yolunun altından veya başka bir yerden değil, merkezden başlayarak dönüşüm sağlanmalı" dedi.

Emlak vergisi uyarısı

Malatya'nın Battalgazi Belediyesi'nden yapılan açıklamada 2020 yılı emlak ve çevre temizlik ile ilan-reklam vergilerinin ikinci taksit ödemelerinin 30 Kasım Pazartesi günü sona ereceğini hatırlatarak, mağduriyet yaşanmaması için ödemelerin yapılması konusunda uyarıda bulundu.

Temizlik vergisi için son gün

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Nogay, 2020 yılı Emlak, Çevre ve Temizlik Vergisi 2.Taksit ödemelerinin başladığını, son ödeme tarihinin ise 30 Kasım 2020 olduğunu söyledi.

Peşkeş çekilmek isteniyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Özal Mahallesi sakinlerinin Yeşilyurt Belediyesi önünde yaptığı eyleme destek verdi. Kiraz, “O bölge, bir rant bölgesi olduğu için köylüye arazilerin verilmesinden ziyade fiyatı yüksek tutularak birilerine peşkeş çekilmek isteniyor” dedi.

Vebali Gürkan'ın boynuna

Selahattin Gürkan Battalgazi Belediye başkanı olduğu dönemde Battalgazi bölgesindeki imar sorununu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'a yüklediğini öne süren Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül, "Ama kendisi neredeyse iki yıldır bu görevde olmasına rağmen bu çalışmalar olduğu yerde duruyor. Buranın vebali Selahattin Gürkan'ın boynundadır" dedi.

Rayiç dijital ortamda

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi Koordinasyon Müdürlüğü bünyesindeki Kurumsal Gelişim ve Yazılım Birimi, emlak alım ve satım işlemlerinde Tapu Müdürlüğünce vatandaşlardan talep edilen 'Rayiç Değer Evrakı' işlemlerini özel bir programla dijital ortama aktardı.

Kolaylık sağlanacak

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Şehit Fevzi Mahallemiz için düşünülen kentsel dönüşüm uygulamasının 1 yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor. Ödemeler için Emlak Katılım Bankası ile anlaşılacak. Önceden belirlenen fiyat 120 bin civarında. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız vatandaşımıza her türlü kolaylığı göstereceklerini ifade ettiler” dedi.

Malatya'ya mutfak okulu

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran ayı olağan toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında gerçekleştirildi. "Malatya Mutfak Okulunun" kurulması amacıyla mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait üzerinde Dede Korkut Restoran'ı bulunan, taşınmazın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına, üç yıllığına bedelsiz olarak verilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Dairesinin teklifi kabul edildi.

Artan konut fiyatlarına tepki

Hükümet'in coronavirüs salgını sonrasında emlak piyasasını canlandırmak için sıfır ve ikinci el konutlara yönelik kredi kampanyası başlatmasının ardından artan konut fiyatları tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Zuhal Dişer, kredi oranlarının düşmesiyle ev fiyatlarının %’e varan oranda artmasının üzücü olduğunu belirterek, “Krizi Fırsata Çevirmek” ile “Fırsatçılık” arasında fark var. Haksız kazanç elde etmekten artık vazgeçmeliyiz" dedi.

Battalgazi Belediyesi veznelerinde vergi yoğunluğu

Emlak ve çevre vergilerinde birinci taksit ödemelerinin son gününe yaklaşılırken, Malatya'nın Battalgazi ilçesi Belediyesi veznelerinde yoğunluk yaşanıyor.

Vezneler hafta sonu açık olacak

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Nogay, 2020 yılı emlak, çevre ve temizlik vergisi birinci taksitini yatırmak isteyen mükellefler için veznelerin cumartesi ve pazar günleri açık olacağını bildirdi.

Yeşilyurt'ta vezneler haftasonu açık

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi'nde 2020 yılı Emlak, Çevre ve Temizlik Vergisi 1.taksidinin son ödeme tarihinin 1 Haziran 2020 olduğunu açıklanırken, Yeşilyurt Belediye veznelerinin 30 ile 31 Mayıs günleri arasında da hizmetlerine devam edeceği belirtildi.

Taksitlere 2 ay erteleme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "TOKİ ve Emlak Konut'tan ev alan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için Nisan ve Mayıs ayı konut taksitlerini erteliyoruz" dedi.

11 bin 737 konut satıldı

Konut kredisi faizlerinin düşmesi, KDV ve tapu harçlarında indirim yapılması emlak sektörünün yüzünü güldürdü.

Vergi ve harçlar yeniden belirlendi

Önümüzdeki yıl uygulanacak bazı vergi ve harçlar, yeniden değerleme oranına göre tespit edildi.

Emlak ve Reklam Vergisi uyarısı

Battalgazi Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı Emlak Vergisi 2. taksidinin son ödeme tarihinin 30 Kasım 2019 olduğu belirtildi.

Mükelleflere emlak vergisi uyarısı

2019 yılı Emlak Vergisi 2.taksidinin son ödeme tarihinin 30 Kasım olduğu hatırlatıldı.

Korsana dikkat

Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, gayri menkul alacakları korsan emlakçılara karşı uyararak, 'Ev hayalinizi korsan emlakçılara kaptırmayın' dedi.

Faizden vazgeçin!

Konut almak isteyenlere çağrıda bulunan Malatya Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Ali Özgül, birikimlerini bankalarda faize yatırmak yerine, konut almalarını tavsiye etti. Özgül, bankalara da çağrıda bulunarak, konut almak isteyenlere faizsiz teşvikler verilmesini istedi.