Emeklilik Haberleri

Emeklilik Haberleri

Emeklilikte yıpranma payı verilmeli

Malatya Berber ve Kuaförler Odası Başkan adayı Kuaför Şener Eroğlu, ' Berberlere, kuaförlere, güzellik salonlarına emeklilikte yıpranma payı verilmeli' dedi.

EYT'de yol haritası belli oldu

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYT'lilerle ilgili bir çalışma yapıldığını açıklamıştı. Bakan Bilgin'in, sonuçların bakanlıklar, kurumlar ve sendikalarla paylaşılacağını belirttiği çalışmayla ilgili yol haritası da belli oldu. Buna göre; 6 önemli aşamadan oluşan çalışmanın ilk maddesi "kapsam" olarak belirlendi. Daha sonra sırasıyla çalışmada; emeklilik şartı, mali boyut, kaynak, uygulama biçimi ve taslağın yazılması gibi önemli maddeler masaya yatırılacak.

Üzerinde çalışma yapıyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), 3600 ek gösterge ve asgari ücret düzenleme ile ilgili konularda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Eyt'li, asgari ücretli ve dar gelirlilere müjde

Son dönemde artan enflasyondan etkilenen dar gelirlilerin üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ve emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yapılması planlanıyor. Buna göre; önlemler arasında dar gelirli ve dezavantajlı grupların gelirinin artırılması, 2 bin TL altında emekli maaşı kalmaması, asgari ücret artışları, alt gelir grubuna vergi destekleri sağlanması yer alıyor. Ayrıca EYT ile ilgili sigorta prim gün sayısını dolduranlar için bir düzenleme de düşünülüyor.

Çırak ve kalfaların taleplerini dile getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Fendoğlu, TBMM'de yaptığı konuşmada, 'Çırak ve kalfalarımız için ödenen iş kazası ve meslek hastalıkları primi emeklilik gününe sayılan bir düzenlemeyle SSK'lar için de yapılırsa sanayi sitelerindeki esnaf ve sanatkrlarımızın iş hacmi artar ve daha çok çırak ve kalfa çalışmış olur' dedi.

Erken emeklilik hakkı bulunuyor

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı ve fatura indirimleri geldi.

SES’ten tepki

Sağlık Bakanlığı'nın sağlık çalışanlarının izin, istifa ve emekliliklerinin yasaklanması yönündeki kararına Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Malatya Şubesi tepki gösterdi. SES Malatya Şube Başkanı Sakine Doğan, "İzinleri değil olumsuz çalışma koşullarını ortadan kaldırın" dedi.

Evde ekonomik yangın var

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Hasan Akdemir, milyonlarca insanın sokakta, pazarda, mutfakta karşılaştığı hayat pahalılığı ile TÜİK enflasyon verileri arasında uçurum olduğunu gördüğünü belirterek, "TÜİK verilerine artık itibar eden kalmamıştır. Maaşlarımız TÜİK Enflasyonunu temel alan mutabakatlarla eritilmektedir. Vatandaşın evinde ekonomik yangın var" dedi.

SGK'ya maaş tepkisi

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Malatya Şube Mustafa Gözükara, çalışabilir durumda olan gazilerin erken emeklilikten yararlanma hakkının kaldırılmasıyla birlikte 227 gazinin emekli maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından işlemlerinin 'sehven' yapıldığı gerekçesiyle kesilmesine tepki gösterdi.

Sorunları çözeceğiz

CHP Emek Büroları tarafından düzenlenen “Sosyal Güvenlik Sistemi ve EYT Çalıştayı”, 22 Ekim 2018 tarihinde, Ankara’da, emeklilikte yaşa takılan yurttaşların, emek örgütü temsilcilerinin, akademisyenlerin ve uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi. Çalıştay’da Türkiye’de yürürlükte olan sosyal güvenlik ve emeklilik sistemi, emekli aylıkları, emeklilikte yaşa takılma sorunu ve emeklilerin sorunları detaylarıyla tartışıldı.

Gelin birlikte çözelim

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) taleplerine desteğini sürdüren CHP, bu konuda somut çözüm önerileri hazırlamak amacıyla bir çalıştay düzenleme kararı aldı. Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba’nın organize edeceği çalıştaya Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

Yüzde 25 devlet katkısı var

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin, "Özüne baktığınız zaman aslında tasarruf anlamında yüzde 25 devlet katkısı var. Bu kadar büyük bir getirinin olduğu herhangi bir enstrüman daha yok. BES'ten caymak ne kadar mantıklı, onu katılımcılara bırakıyorum" dedi.