Eczacılar Haberleri

Eczacılar Haberleri

İlaçta sıkıntı artıyor

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Tahir Özelçi, ilaç temininde sıkıntıların gittikçe arttığını belirterek, 645 kalem ilacın sınırlı şekilde bulunabildiğini aralarında kanser ilaçlarının bulunduğu yaklaşık 150 kalem ilacın ise, piyasada hiç olmadığını söyledi. Özelçi, "Piyasadaki ilaç yokluğu kesinlikle eczaneler ve eczacılarla ilgili değil, tedarik zincirinden kaynaklı bir sorun" dedi.

'Karar iptal edilsin'

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlanan 52 kalem ilacın geri ödeme listesinden kaldırılmasına tepki gösteren Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, kararın iptal edilmesi için konuyu yargıya taşıyacaklarını belirterek, alınan kararın iptal edilmemesi halinde halk ve kamu sağlığı ile ilaç ve sağlık alanında geri dönüşü olmayan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

Hasta cepten harcayacak

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, halkın ilaca erişimini zorlaştıran ve reçetesiz ilaçların önünü açabilecek düzenlemelerden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, ‘52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme listesinden çıkartıldı. Bu durum hastaların cepten ilaç harcamalarının daha fazla artmasına ve vatandaşların en az yüzde 5 daha fazla fiyat farkı ödemesine neden olacaktır’ dedi.

Nöbetçi eczaneleri ziyaret etti

14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle Yeşilyurt'ta hizmet veren Nöbetçi Eczaneleri ziyaret eden Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Koronavirüs salgını ve deprem gibi insan hayatını tehdit eden olaylarda büyük bir fedakrlık ve özveriyle çalışarak isimlerini tarihimize altın harflerle yazdıran kahraman sağlık ordumuzun her biri neferiyle gurur duruyoruz' diye konuştu.

Denetim yok

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Tahir Özelçi, vitamin ve gıda takviyelerinin hijyen ve uygun olmayan koşullarda merdiven altı şekilde üretildiğini belirterek, 'Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlanıyor, denetimi yok. Gıda takviyeleri ve vitaminler mutlaka Sağlık Bakanlığı kontrolünde olmalıdır' dedi.

Bilgi kirliliği şüphe uyandırır

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, aşılarla ilgili ciddi bilgi kirliliğinin olması ve aşı reddi tartışmalarının gündeme gelmesinin toplumda aşı hakkında şüphe oluşturacağını belirterek, bu durumun aşılama programına katılımı azaltacağını söyledi. Aşıyı savunduklarını aktaran Sönmez, "Neden aşıyı savunuyoruz? Hastalığı ve hastalığın yayılımını ve hastalığa bağlı ölümü önlemek için" dedi.

Grip aşısı geldi

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği girip aşısı Malatya'ya geldi. Depolarda bulunan aşılar, talep eden vatandaşlara e-nabız sistemine göre vurulmaya başlanacak.

Eczacılara danışın

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru sönmez, ilacın ve sağlığa ilişkin ürünlerin eczacı danışmanlığında halka sunulması gerektiği belirtilerek, "İlaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin satışının tek doğru adresi sadece ve sadece eczanelerdir. 5 yıllık eğitim ile birlikte mesleki tecrübeleriyle halk sağlığını önceleyen, ekonomik çıkarları ikinci plana atan eczacıların en güvenilir sağlık danışmanı oldukları aşikardır" dedi.

Az sayıda grip aşısı gelecek

Geçmiş yıllarda sadece yaşlı, kronik rahatsızlığı bulunan hastaların grip aşısı talebinde bulunduğunu belirten Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, grip açısının Ekim ayının sonu Kasım ayının başında gelmeye başlayacağını ama sayının az olacağını söyledi.

Yaşatmak için bizi yaşatın

25 Eylül Dünya Eczacılık Günü vesilesiyle açıklamalarda bulunan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, Covid-19 salgınında vatandaşları daha duyarlı olmaya davet ederek, "Yaşatmak için yaşamak istiyoruz, renklerimizi kaybediyoruz" dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nden Eczacılar Odası'na maske

Malatya Büyükşehir Belediyesi, yeni tip korona virüs salgını nedeniyle maske dağıtmaya devam ediyor.

93 ilaç daha listede

93 ilacın daha geri ödeme listesine alınması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Tahir Özelçi, SGK’nın 93 kalem ilacın geri ödeme listesine almasıyla birlikte hastaların ilaçlarını, Türkiye Eczacılar Birliği üzerinden ithal getirmek yerine rahatlıkla reçetelerine yazdırıp eczanelerden alabileceğini söyledi.

Fiyatlar aşırı arttı

Maske, dezenfektan, eldiven gibi malzemelerin fahiş fiyat artışları ve alınan sağlık tedbirleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, eczacıların ürün temininde aşırı bir fiyat artışı ile boğuşmak zorunda kaldığını belirterek, yaşanan fiyat artışının sorumlusunun eczacılar olmadığını söyledi.

Vatandaş duyarsız

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Tahir Özelçi, Sağlık Bakanlığının, bütün ülkeleri etkisi altına alan koronavirüse karşı yeterince tedbir alarak, vatandaşa duyurduğunu belirterek, "Fakat bizim eczanelerde gördüğümüz kadarıyla koronavüris tehlikesi vatandaşlarımız tarafından yeterince algılanamamıştır. Halkımız, tedbirleri günlük hayatına yeteri kadar sokamamıştır" dedi.

Yeşil reçete kapsamına alındı

'Pregabalin' etken maddesi ihtiva eden ilaçlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Uzm. Ecz. Tahir Özçelik, “Türkiye Eczacılar Birliği ve Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışmalarla bu tür ilaçlar yeşil reçete kapsamına alındı. Dolayısıyla bu tür ilaçların torbacı diye tabir edilen kişilerin eline düşmesi kısıtlanmış oldu. Eczanelerde kontrollü bir şekilde yeşil reçete karşılığı satılıyor" dedi.

Yeni Başkan Ebru Sönmez

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti üyeliğine seçilen Tahir Özelçi, Malatya Eczacılar Odası Başkanlık görevini Ebru Sönmez'e devretti.

Eczacılardan destek

Barış Pınarı Harekatı'na bir destekte Eczacılarda geldi. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, Barış Pınarı Harekatı'nı sonuna kadar desteklediklerini açıkladı.

Kalite düşmesin

Yeterli sayıda eczacı akademisyen bulunmamasına rağmen eczacılık fakültelerinin sayısının sürekli arttığını belirten Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, “Hızla sayısı artan eczacılık fakülteleri eczacılık eğitimindeki kaliteyi ve eczacı kalitesini hızlı bir şekilde düşürmektedir” dedi.

Eczacılar Odasıyla eğitim anlaşması

22. Bölge Malatya Eczacılar Odası ile Malatya Neş'e Erberk İlk ve Ortaokulu arasında indirim anlaşması yapıldı.

Sevindirici gelişme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 55 ilacın daha geri ödeme kapsamına alınmasını değerlendiren Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, “Geri ödeme yapılan ilaçların, ikisi kanser, 39 ilaç yerli üretim olması sevindirici” dedi.

Eczacılar Günü'nde iftar yemeğinde buluştu

14 Mayıs Eczacılar Günü kapsamında, Malatya Eczacılar Odası tarafından verilen iftar yemeğinde eczacılar bir araya geldi.

Eczacılar önlük giydi

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde öğrenim gören birinci sınıf öğrenciler, beyaz önlüklerini düzenlenen tören ile giydi.

İlaçları değerlendirin

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi kullanılmamış yada kullanım süreleri dolmuş ilaçların çöplere atılmaması ve değerlendirilmesi gerektiği çağrısında buldu.

Kan stokları azalmakta

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, kan ve kök hücre bağışı için etkinlik düzenleyeceklerini söyledi.

İlaçlar piyasada yok

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, Türkiye genelinde 140’a yakın ilacın piyasada bulunmadığını söyledi. Özelçi, “Üretici firmalar, Euro kurunun çok düşük olduğunu ve maliyetini kurtarmadığını bahane edip, ilaçlarını Türkiye’de piyasaya sunmuyorlar” dedi.

İlaçların önü açılmalı

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, Türkiye’de özel hasta sağlığı hastalarının tedavisinde kullanılan spesifik İlaçların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından acilen geri ödeme kapsamına alınmasını istedi.

Antibiyotik kullanımı engellenmeli

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ ile ilgili çalışmaların başarılı bir şekilde yürütüldüğünü belirterek, gıda sektöründe antibiyotik kullanımının engellenmesini istedi.

6 eczane nöbette

Malatya Eczacılar Odası tarafından alınan karar ile Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri 6 bölgeye ayrılmasından sonra ilimizde günlük olarak 6 eczane nöbet hizmeti vermeye başladı.

Kağıt reçete dönemi sona erdi

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), işyeri hekimleri için kâğıt reçete döneminin sona erdiğini açıkladı. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Türkkölesi, bundan böyle bu kurumlardan gelecek normal reçetelerin işlem görmeyeceğini hatırlatarak vatandaşları ve eczacıları uyardı.

İtibar etmeyin

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Türkkölesi, çeşitli televizyonlarda bitkisel ilaç adı altında yapılan reklamlara vatandaşların itibar etmemelerini istedi. Bitkisel ilaç adı altında vatandaşlara sunulan ürünlerin büyük bir bölümünün kimyasal içerdiğini ifade eden Türkkölesi, son zamanlarda bu tür satışların istismar boyutuna ulaştığını hatırlatarak, Sağlık Bakanlığı tarafından da bu tür ilaçlar ile ilgili araştırma ve inceleme çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti.