Döviz Kuru Haberleri

Döviz Kuru Haberleri

Fiyatlar düşmedi

Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, döviz kurunun düşmesiyle birlikte malzeme fiyatlarında düşüş beklediklerini ancak bekledikleri düşüşün yaşanmadığını söyledi.

Bir zam daha gelebilir

Parti grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde ekonomi var. Enflasyondaki artışın farkında olunduklarını belirten Erdoğan, önümüzdeki temmuz ayına işaret ederek, "Döviz kurunda olduğunu gibi enflasyonda da şişkinliğin olduğu açıktır. Önümüzdeki temmuz ayında enflasyona bakarak, gerekirse çalışanlarımızın durumunu yeniden değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Malzemelerde indirim bekliyorlar

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, ' İki yıldır inşaat malzemeleri artıyor, son bir yıldır yaklaşık yüzde 300 artan inşaat temel malzeme fiyatlarında döviz kurundaki düşüşle birlikte bir indirim bekliyoruz' dedi

Denetimler hızla devam ediyor

Malatya'nın Battalgazi ile Yeşilyurt İlçe Belediyeleri Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, döviz kurundaki düşüşün marketlerdeki fiyatlara yansıyıp yansımadığının tespiti için aralarında zincir marketlerin de olduğu işletmelere yönelik denetimlerine hız verdi.

Esenlikte indirimler başladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Esenlik Marketlerinde, 28 Aralık Salı gününden itibaren 320 üründe yüzde 23 ile yüzde 42 oranında indirim uygulaması başladı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Esenlik Marketlerinin amacının Malatya'da fiyat istikrarının temin edilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Çiftçiye müjde

Döviz kurunun düşmesiyle birlikte, gübrede yapılan yüzde 20 indirimin ardından yeme de yüzde 5-13 aralığından indirim bekleniyor.

Kahveci esnafı gezdi

AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci, döviz kurunun düşmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermek amacıyla Yeni Şire Pazarı’nda toplanarak kutlama yapan vatandaşları ve Bakırcılar Çarşısında bedava tatlı dağıtan esnafı ziyaret etti.

Muhalefet önemsemiyor

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Türkiye yeni ekonomik modelin açıklanmasıyla birlikte döviz kurunda düşüş yaşandı, Türk Lira’mız değer kazandı. Maalesef muhalefetin gelecek vizyonu sadece Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmekle sınırlı olduğundan Türkiye’nin uluslararası sistemde büyük güç olma çabasını, Türk Lirası’nın değer kazanmasını, büyümesini zerre kadar önemsediği yok” dedi.

Dolara inat tatlı bedava

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası açıklamaları ile döviz kurunun sert düşmesi sonrası Malatya'da tatlıcı esnafı Erdoğan Keskin, sevincini vatandaşlara tatlı ikram ederek gösterdi.

Doların düşüşüne halaylı kutlama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası açıklamaları ile döviz kurunun sert düşmesi sonrası Malatya'da kayısıcı esnafı halaylarla sevinçlerini gösterdiler. Sembolik olarak dolar yakan esnaf, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olduklarını dile getirdiler.

Müdahale edilsin

Covid-19 salgını sürecinin ekonomik sonuçlarına son zamanlarda piyasalardaki dalgalanmalar ve kur farkının da eklenmesi uzun zamandır zor günler geçiren esnafı daha da zor duruma soktu. Gün boyu siftah yapamadan iş yerlerini kapatıp, akşam eve gitmek zorunda kalan esnaf, zamlara artık müdahale edilmesini istiyor.

Maaşımız yetmiyor

Döviz kurundan en çok emekliler etkilendiğini, aldıkları maaşların yetmediğini belirten Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği (TÜMİŞDER) Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner, "Emeklinin alım gücü sıfır. Ekmek alacak gücümüz yok. Biz hükümetten bize sahip çıkmalarını, bizi göz ardı etmemelerini istiyoruz. Fazla bir şey istemiyoruz, geçinebileceğimiz zam versinler" dedi.

Gazeteler zor durumda

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), son aylarda ortaya çıkan döviz kurundaki afaki yükseliş sonrasında özellikle kağıda basılı medyanın artan basım maliyetleri karşısında yayın yaşamını sona erdirme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken yazılı bir açıklama yaptı.

Dolar düştü fiyatlar düşmedi

Döviz kurundaki artışı bahane ederek, sürekli zam yapan yem ve gübre üreticilere çağrıda bulunan Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu (MATHAP) Başkanı İhsan Akın, "Dolar, yükseldi dediniz, yem gübre fiyatlarını yükselttiniz, dolar 9 liradan 7 liranın altına düştü. Eğer, dolarsa dolar düştü, sizin de yem, gübre fiyatlarını düşürmeniz lazım" dedi.

Ekonomi kötü yönetiliyor

Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım, ülkede son zamanlarda tarihin en büyük döviz artışını yaşadığını söyledi. Ekonomi sürecinin iyi yönetilmediğini ifade eden Yıldırım, "Ülke ekonomisinin iyi yönetilmemesi, alım gücünün düşmesi, artan döviz kuruna karşılık olarak devletimizin bu açığı vergilerle kapatması halkımızın zararına olmuştur" dedi.

Grip aşısı temininde sorun var

Eczanelerde yaşanan grip aşısı sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Malatya Eczacı Odası Başkanı Tahir Özelçi, “Son zamanlarda eczanelerimizde hastalarımızın grip aşısını bulamadığını görüyoruz. Çünkü grip aşısının temininde bir sorun var. Bunun sebebi, döviz kurunun 3,40'ta sabitlenmesi, ithalatçı firmalar bunu getirirken döviz kurundan kaynaklı zarar ettiğini beyan etmesidir" dedi.

Elektrik verilmedi iddiası

Malatya’da bir apartmanda yaşayan vatandaşlar elektrik dağıtım şirketinin döviz kurunun yükselmesini gerekçe göstererek, apartmana elektrik vermediğini iddia etti.

Yıllara meydan okuyor

Malatya’da 30 yıldır faaliyette olan Tellal Pazarı, özellikle alım gücü düşük vatandaşların uğrak mekanlarından biri. Döviz kurundaki artışın pas geçtiği pazarda bulunan ürünler ise her keseye uygun.

Türkiye’yi karıştırmaya çalışıyorlar

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “15 Temmuz’da yapamadıklarını ekonomik terörle savaş açarak yaptırmaya çalışıyorlar. 15 Temmuz’un elebaşını koynunda besleyenler, o gün Türkiye’yi bölemeyenler bugün finansal araçlarla, döviz kuruyla, faizle insanlarımızı tedirgin ederek ve ekonomik kayba uğratarak Türkiye’yi karıştırmaya çalışıyorlar” dedi.

Ekonomik Savaşa Boyun Eğmeyeceğiz

Malatya Koyun Keçi yetiştiricileri Birlik binasında MATHAP yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelerek basın toplantısı düzenleyen Başkan İhsan Akın, Döviz fiyatları düşmeden ithal hayvan almayacaklarını, döviz kuruna yapılan müdahaleler nedeniyle ithal edilecek damızlık hayvan alımlarını askıya aldıklarını açıkladı.

Dalgalanma geçici

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, döviz kurundaki dalgalanmalara ilişkin yatırımcıları uyardı, “Yatırımcılarımızın sakin olmaları gerekir. Bu gerçekten geçici bir takım zorlamalarla oluşturulmaya çalışılan fiyatlar. Çok yakın bir zamanda tekrardan eski seviyelerine döneceğini, normal piyasa şartları içerisine döneceğini de görüyoruz, bu dalgalanma geçici” dedi.