Diyabet Haberleri

Diyabet Haberleri

Her 5 kişiden biri diyabet hastası

Endokrin Uzmanı Dr. Lezzan Keskin, Malatya'da her 5 kişiden birinin diyabet hastası olduğunu söyledi.

Diyabette birinciyiz

14 Kasım Dünya Diyabet Günü'ne ilişkin açıklamalarda bulunan Endokrin Uzmanı Dr. Lezzan Keskin, Türkiye geneli yüzde 13 olan diyabet oranı, Malatya'da yüzde 21 olduğunu ve Malatya'nın Türkiye'de en fazla diyabet hastası olan il olduğunu belirtti.

'Yeni doğmuş gibiyim'

Malatya'da pankreas naklinden sonra 22 yıllık diyabet hastalığından kurtulan 43 yaşındaki Asım Kaya, hayatını ilaçsız sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kan şekerileri ölçüldü

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Diyabet, Sağlık ve İleri Yaş testi ikinci programı Vefa Konağı'nda gerçekleştirildi. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Uzm. Doktoru Lezzan Keskin, programa katılanlara diyabet konusunda bilgiler aktararak kan şekeri testi yaptı.

Diyabet okulu eğitimi düzenlendi

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören ve takipleri devam eden diyabetik hasta ve hasta yakınlarına yönelik diyabet eğitimi düzenlendi.

Hastalara diyabet eğitimi

Tedavi gören ve takipleri devam eden Diyabetik hasta ve hasta yakınlarına yönelik Diyabet Eğitimi düzenlendi.

Çocukluk çağı diyabet eğitimi verildi

Malatya'da, Çocukluk Çağı Diyabet Eğitimi verilerek, 'Diyabetin Farkında Ol' temalı duvar boyama etkinliği yapıldı.

Çocuklar fidan dikti

Diyabet Günü nedeniyle 'Yürüyüş ve Ağaç Dikme Etkinliği' programı düzenlendi.

Yaşlılara diyabet anlatıldı

Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir farkındalık oluşturarak Malatya Huzurevi’ni ziyaret Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi(MAEH) Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Lezzan Keskin, burada kalan yaşlıların kan şekerlerini ölçtü. Keskin, yaşlılara diyabet hakkında bilgiler vererek, yaşlıları diyabet konusunda bilinçlendirdi.

Diyabet hastalarına kayısılı çikolata

Dünya kayısı başkenti Malatya'da diyabet hastaları da unutulmadı. Dönerinden sabununa, tatlısından parfümüne kadar birçok üründe kullanılan kayısı artık şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir atıştırmalığa dönüştü. Yoğun ilgi gören kayısılı çikolata, kız istemede de şeker yerine tercih ediliyor.

En fazla diyabetin olduğu il

Malatya'nın Türkiye'de en fazla diyabet hastalığının olduğu il olarak tespit edilmesi üzerine, Halk Sağlığı problemi olarak görülüp bu konuda neler yapabilir diye diyabet farkındalığını artırmak için proje başlatıldı.

Malatya'da diyabet hastası çok

Malatya'nın Arguvan ilçesinde düzenlenen 'diyabet' konulu toplantıda konuşan Türkiye Diyabet Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Türkiye genelinde şehirlere göre diyabet hastalığının en fazla olduğu şehrin Malatya olduğunu söyledi.

Malatya diyabette 1’inci sırada

Endokrin Uzmanı Dr. Lezan Keskin, Türkiye geneli yüzde 13 olan diyabet oranının Malatya’da yüzde 21 olduğunu ifade ederek, “Malatya diyabette 1. sırada, yani Malatya’da her 5 kişiden biri şeker hastası” dedi.

Kadınlara diyabet anlatıldı

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı işbirliğinde kadınları diyabet hastalığı konusunda bilinçlendirmek ve diyabet hastalığında dikkat edilmesi gerekenleri anlatmak amacıyla “Diyabet” konulu konferans düzenlendi.

Diyabet etkinliği

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşların kan şekeri ölçümleri yapıldı.

Diyabet yürüyüşü

AK Parti Malatya Kadın Kolları İl Başkanlığı tarafından diyabet hastalığına farkındalık oluşturması amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Diyabet anlatılıyor

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Malatya Park AVM önünde kurulan stantlarla vatandaşlar bilgilendiriliyor.

Sağlıklı yaşam anlatıldı

Kale Devlet Hastanesi tarafından vatandaşlara fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenme, diyabet ve obezite konularında bilgi verildi.

Diyabet eğitimi bitti

Malatya’da 3 gün devam eden ve hastalara önemli bilgilerin verildiği ‘Diyabet Eğitimi’ sona erdi.

Diyabet semineri

Malatya'nın Kale ilçesinde öğrencilere diyabet hastalığı ile ilgili seminer verildi.