Dağlar Haberleri

Dağlar Haberleri

Görülmeye değer

Munzur, Hel, Yılan ve Sülbüs dağları arasında kurulu olan kent, sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle yılın her döneminde görülmeye değer manzaralar sunuyor.

‘Güzelliklerimiz yok olacak’

Malatya Çevre Platformu üyeleri, Hekimhan ilçesi Hasan Çelebi Mahallesinde 'Siyanürle altın arama amacıyla' yapılan sondaj çalışmalarına tepki gösterdiler. Malatya Çevre Platformu Hekimhan Temsilcisi Tahsin Temelli, Hekimhan'ın zenginliklerine göz dikildiğini savunarak, 'Hekimhan'ın kayısı, ceviz, dut, elma, armut, alıç gibi önemli geçim kaynaklarını, hayvancılığı, yeraltı ve yerüstü sularını, nesli tükenmek üzere olan doğal hayvanların bulunduğu Yama Dağları gibi tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimizi de yok edecekler' dedi.

Neden gıkınız çıkmadı?

AK Partili Çalık’tan muhalefet partilerine eleştiri. 'Bu milletin gencecik evlatları dağlara kaçırılırken neredeydiniz?'

Alıç ek gelir sağlıyor

Malatya'nın Darende ilçesinde kırsalda yaşayan vatandaşlar, dağlardan topladıkları alıçla ek gelir elde ediyor.

Darende'de kaylar tehlike saçıyor

Malatya'nın Darende ilçesinde, dağlardan yuvarlanan kayalar tehlike meydana getiriyor. Yerinden kopup düşen kaya parçasının tehlikesini ağaç önledi.

Çiğdem görüntülendi

Baharın müjdecisi olarak bilinen Çiğdem, dağlarda görülmeye başladı.

Kaya parçaları yolu kapattı

Elazığ Sivrice merkezli yaşanan deprem nedeniyle Malatya'nın Doğanyol ilçesindeki bazı mahalle yollarında da heyelan yaşandı. Dağlardan kopan dev kayalar yolları kapatırken, oluşan yarıklar depremin büyüklüğünü gözler önüne serdi.

Munzur'un çiçekleri sabun oluyor

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde yaşayan Ebru Kılınç, Munzur Dağlarından topladığı kantaron, kekik, papatya ve ölmez çiçeğiyle yaptığı sabunları satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Alıç'ın lezzet yolculuğu

Sivas'ın Suşehri ilçesinde dağlardan toplanan kış mevsiminin habercisi alıç, zahmetli bir sürecin ardından marmelat yapılarak sofraları tatlandırıyor.

Don riski devam ediyor

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Malatya'da son günlerde etkili olan soğuk havanın ardından yağan karın, dağlarda olduğu sürece zirai don riskinin devam edeceğini söyledi.

Etten pahalı

Malatya’da manav tezgahlarında bugünlerde yerini alan “çakşır mantarı” ortalama 50 ile 65 TL arası satılmaya başladı. Bölgede yüksekliği 1500 metreyi aşan Beydağı ve Yama dağları yaylalarında, çakşır otunun bulunduğu alanlarda yetişen Çakşır mantarı pazarlarda görülmeye başlandı.