Çakmak Haberleri

Çakmak Haberleri

20 yılda 350 çakmak topladı

Malatya'da yaşayan 35 yaşındaki Mustafa Işık, babaannesine hediye edilen çakmak ile başladığı çakmak koleksiyonunda 20 yılda sayıyı 350'ye çıkardı. Işık, 'Sen sigara içmiyorsun bize ver' diyenlere aldırış etmeden topladığı çakmaklara gözü gibi bakıyor.

'Takıma liderlik yaptı'

Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda üst üste ikinci şampiyonluğu yaşayan kaleci Selim Karadağ, bir dönem beraber futbol oynadığı, şimdi teknik direktörü olan Osman Çakmak'ın azmiyle, disipliniyle ve çalışkanlığıyla takıma liderlik yaptığını söyledi.

Genç kız ilik nakli bekliyor

Elazığ'dan tedavi için gittiği Malatya Turgut Özal Tıp Merkezinde ikince kez pençesine düştüğü lösemiyi yenmek için mücadele ederken koronavirüse (Kovid-19) yakalanan 18 yaşındaki Merve Arpacı, ikiye katlanan acılardan kurtulmak için ilik nakli bekliyor.

Büyükşehir yardımlarına koştu

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramının 1. ve 2. gününde etkili olan kar yağışı sonrası Arguvan ilçesinin Çakmak Yaylasında mahsur kalan vatandaşların yardımına koştu.

Evde antrenman

Ampute Milli Futbol Takımı'nın kalecisi Selim Karadağ, evde antrenman yaparak formunu koruyor.

Önemli kalıntılar gün yüzüne çıktı

Anadolu'nun bilinen en eski şehir devletinin kurulduğu Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde 2019 yılında yapılan kazı çalışmalarında adeta tarih fışkırdı. İtalya Kazı heyeti tarafından yapılan kazılarda seramik parçalarından fincana, ok ucundan boncuk tanelerine, kemik alet ve ağırşaklardan, çakmak taşları ve müzik aleti gibi birçok tarihi esere rastlanıldı. Bu yılki kazılarda bulunan en önemli eser ise 5 bin 700 yıllık çocuk iskeleti oldu.

Kızılay Yönetimi Büyükşehir’de

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Kızılay Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Haşim Çakmak ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Genç kızın evlilik hayali gerçek oldu

Malatya’da yaşayan ve küçük yaşlardan beri gelin olmanın hayalini kuran 27 yaşındaki down sendromlu Ebru Çakmak’ın hayali Yeşilyurt Belediyesinin ‘Keşke’ projesiyle gerçekleşti.

Bakan ilgilenecek

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra boşaltılan askeri alanlar birçok ilde bir bir sivillere kazandırılırken, Malatya’da 2.Ordu Komutanlığına bağlı Çakmak Kışlası'nın 205 hektarlık alanı bir türlü Malatya Büyükşehir Belediyesine devri yapılamadı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kışlanın belediyeye devriyle ilgileneceğini söyledi.

Yeni içme suyu hattı tamamlandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) tarafından sürdürülen Malatya Muhtelif İlçeler 1. Etap İçmesuyu Yatırım Programı kapsamında, Arguvan ilçesine bağlı Çakmak Mahallesi'nde 5 bin 500 metrelik içme suyu hattı yapım çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.