Büyükçay Barajı Haberleri

Büyükçay Barajı Haberleri

İddialar asılsız

Pütürge Tepehan'da yapılması planlanan Büyükçay Barajı ile ilgili konuşan Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, projenin 1980'li yıllarda 85 milyon KW elektrik üretilmek için hazırlandığını söyledi. Suyun sadece Adıyaman iline verileceği iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Sülük, "Bu su bizden geliyor ve bize verilmiyorsa biz, o zaman kendi memleketimizin yanında dururuz. Bizim 18 mahallemize oradan su verilecek" dedi.

Baraj zarar verecek

Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım Pütürge Tepehan'da yapılması planlanan Büyükçay Barajı ile ilgili olarak, barajın yapılmasıyla bazı köylerin Adıyaman'a bağlanacağını, bu köylerin de elden çıkmasıyla Malatya'nın Nemrut ile artık hiçbir bağı kalmayacağını savundu. Yıldırım barajın yapımı ile Pütürge'nin hem ekolojisine hem de tarihine zarar vereceğini belirterek, "Adıyaman için müjde olarak anılan bu baraj Malatya için adeta hüsran" dedi.

Baraj için Bakan ile görüştü

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, yapımı Pütürgelilerin tepkisine neden olan Büyükçay Barajı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştüklerini belirterek, 'Mağduriyet yaşanmaması adına proje yeniden gözden geçirilecek' dedi.