Büyükbaş Haberleri

Büyükbaş Haberleri

İthalata gerek kalmıyor

Malatya'da, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Sultansuyu Tarım İşletmesi bünyesinde büyükbaş hayvan verimini artırmak amacıyla kurulan laboratuvarda, yerli boğalardan elde edilen ve hastalıklardan arındırılan spermalar üretilerek hayvancılığın gelişimine ve ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.

9 inek telef oldu

Malatya'nın Arguvan ilçesinde yıldırımın isabet ettiği ağacın altına toplanan 9 büyükbaş hayvan telef oldu.

Büyükbaş hırsızlığı

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde çalınan büyükbaş hayvanlar jandarmanın özverili çalışması sonucu Sivas'ın Kangal ilçesinde bulundu. Jandarma ekipleri 2 kişiyi gözaltına alırken, hayvanlar sahiplerine teslim edildi.

Otomobil fiyatına kurbanlıklar

Malatya'da büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin bir yıldır ahırdan çıkarmadan özenle baktığı tonluk kurbanlıklar, Kurban Bayramı'nda ikinci el otomobil fiyatına alıcılarını bekliyorlar.

Kurbanlık fiyatları açıklandı

Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, bu yılki kurbanlık canlı büyükbaş hayvan satış fiyatlarını açıkladı.

Ahırın çatısı çöktü

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde kar yağışı nedeniyle bir ahırın çatısı çöktü, 6 büyükbaş hayvan yaralandı.

Teyzenin yüzü güldü

Malatya'da büyükbaş hayvanı çalınan yaşlı bir teyze, hayvanı bulununca siz bana sahip çıktınız Allah' da size sahip çıksın, Allah polisimizi başımızdan eksik etmesin, kurban olurum size diyerek ekiplere teşekkür etti.

Verilen fiyat yetersiz

Malatya Kırımızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, Et ve Süt Kurumu tarafından açıklanan karkas et fiyatının büyükbaş hayvan üreticisinin taleplerini karşılamadığı gibi üreticiyi zora sokacağını söyledi. Taneli, "Geçen yıl 70 TL olan normal yem fiyatları 100 TL’ye yükselmiştir. Büyükbaş bir hayvan yetiştirmenin maliyeti hesaplandığında verilen fiyatın yetersiz olduğu görülecektir" dedi.

Ahır çöktü

Malatya'da büyükbaş hayvanların bulunduğu bir ahırın çatısı bilinmeyen bir nedenle çöktü. İtfaiye ekipleri çöken ahırın çatısının altında kalan 3 ineği kurtardı.

Tosun darbesi ile öldü

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde büyükbaş hayvancılığı ile uğraşan bir kişi, tosunun tepmesi sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan 52 yaşındaki yetiştirici yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Hayvan 'tüberkülozlu' çıktı

Malatya'da bir vatandaşın kurban pazarından aldığı büyükbaş hayvan, bayramın ilk günü kesilince 'tüberküloz hastalığı' olduğu ortaya çıktı.

Kurban kesim kursu

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş sertifikalı kurban kesim kursu düzenleyecek.

Kurbanlık fiyatları açıklandı

Bu yol korona virüs salgını gölgesinde geçecek olan Kurban Bayramı'nda alınacak tedbirler şimdiden masaya yatırılırken, büyükbaş kurbanlıklarda kilogram başı fiyatları da belirlendi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyini ağırladı

Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 6.8'lik Elazığ depreminin ardından büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ücretsiz hayvan sağlığı hizmeti sunan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 2.Başkanı Muhlis Atay ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı.

Deprem'de hayvanların panik anı

Elazığ depreminde Malatya'da bulunan bir hayvan çiftliğindeki büyükbaş hayvanların panik anı güvenlik kamera görüntülerine yansıdı

Kurban kesim kursu düzenlendi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş sertifikalı kurban kesim kursu düzenledi.

Malatya'da kurban kesim kursu

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş sertifikalı kurban kesim kursu düzenleyecek. 29-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek kursa katılanlara MEB onaylı kurban kesim sertifikası verilecek.

Kurbanlık fiyatları belli oldu

Birlik olarak üreticilerle görüşerek büyükbaş kurbanlık et fiyatlarını tespit ettiklerini belirten Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, geçen yıla göre yem girdilerinde yüzde yüzlük bir artış yaşanmasına rağmen kurbanlık fiyatlarında bir artış olmadığını söyledi.

Kaybolan büyükbaş hayvanları jandarma buldu

Malatya'da bir çiftçiye ait kaybolan 9 adet büyükbaş hayvan, jandarma tarafından bulunarak sahibine teslim edildi.

Hayvan sayısında düşüş yok

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İI Koordinatörü Murat Tunç, son 15 yılda Türkiye'de, büyükbaş hayvan sayısında yüzde 62, küçükbaş hayvan sayısının ise, yüzde 42 arttığını belirterek, “Bu bizim için yeterli mi, değil mi? Onu sorgulamamız lazım” dedi.

Sütü pazarlayamıyoruz

Malatya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergün Günaydın, büyükbaş hayvan üreticilerinin en büyük sıkıntılarının süt pazarlanmasında yaşandığını belirterek soruna çözüm bulunmasını istedi.

Bademden para kazanıyorlar

Malatya’nın Darende ilçesi Ağılyazı Mahallesi sakinleri, mahallenin kıraç alanlarında kayısı ve badem yetiştiriyorlar. Meyvenin dışında önemli miktarda da buğday ve arpa üretimi yapıyor. Mahalle halkının asıl geçim kaynakları ise büyükbaş hayvanlarda elde ettikleri sütten geliyor. Sipariş üzerine peynir ve tereyağı yapan köylüler ürettikleri ürünleri Darende’deki esnaflar aracılığıyla müşterilerine ulaştırıyorlar. Mahallenin en büyük sorununun ise mahallenin göç vermesi olarak belirtiliyor.

Hayvancılığın sorunları konuşuldu

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından büyükbaş hayvan üreticileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla istişare toplantısı düzenlendi.

Hiç pes etmedim

Malatya'da borçla parayla aldığı 20 büyükbaşla hayvancılığa başlayan Hacı Mehmet Akgül, büyük emek ve özveri harcayarak kurduğu besi ve ileri işlenmiş kırmızı et ürün tesisinde 70 kişiye istihdam sağlıyor.

Jandarma buldu

Malatya'da kaybolan 14 büyükbaş hayvan jandarma ekipleri tarafından bulundu.

Desteğe teşekkür

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Abbas Arslan, Tarım Bakanlığı tarafından büyükbaş hayvan üreticilerine yönelik getirilen desteklere teşekkür ederek, destek yönünde çalışmaların devam etmesi temennisinde bulundu.

Tarım OSB kurulacak

AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, Yazıhan ilçesinde oluşturulacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin(Tarım OSB) kuruluş süreci çalışmalarının tamamlandığını belirterek, 3 bin 180 dönüm arazi üzerinde kurulacak bölgede, 165 işletmeye yer verilebileceği ve 20 bin büyükbaş hayvan kapasiteli olacağını söyledi.

Hayvanlar teslim edildi

Genç çiftçi projeleri kapsamında Malatya’da genç çiftçilere ilk etapta 190 adet büyükbaş hayvanın teslimi yapıldı.

Hayvan sayımız yeterli

Malatya Canlı Hayvan Pazarı Başkanı Ramazan Kırma, son zamanlarda dışarıdan getirilen hayvanların hastalıklı olduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin yerli malı Türkiye’ye yeter. Biz dışarıdan büyükbaş hayvan gelmesini istemiyoruz” dedi.

MASKİ iki gölet yaptı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, kırsal mahallelerde büyükbaş ve küçükbaş hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması için hayvansal içme suyu göletleri yaptı.