Aziz Kurtoğlu Haberleri

Aziz Kurtoğlu Haberleri

Soğuk zincir şart

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, kayıt dışı satılan yıllık süt miktarının, 108 bin ton olduğunu, kayıt dışı sütten kaynaklanan yıllık vergi kaybının 40 milyon 608 bin TL olduğunu belirterek, 'Ama soğuk zincir kurulup, kayıt dışı satılan sütler kayıt altına alındığı takdirde hem burada çiftimiz, üreticimiz kazanacak hem de devletimiz kazanacak' dedi.

Üretim şart

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, üretime sahip çıkma noktasında yerel yöneticilere çok büyük işler düştüğünü belirterek, "Her belediyenin kendi ilçesinde bir tarım fizibilite raporu çıkartması gerekiyor. Burada bizlere ne düşüyorsa bizlerde destek vermeye hazırız, üniversiteyi de yanımıza alarak çok ciddi işler yapabiliriz. Fahiş fiyatları ancak üretim yaparak engelleyebiliriz" dedi.

Sütte soğuk zincir kurulmalı

Malatya İli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, Malatya’da süt üreticilerine yönelik üretimin artırılması, yetiştiricilerin teşvik edilmesi amacıyla soğuk zincir sisteminin kurulması gerektiğini belirterek, ‘Pandemide gördük gıdanın ne kadar önemli olduğunu yaşayan insanlarımızın kırsalda yaşamlarını sürdürebilmeleri üretime devam etmeleri için soğuk zincirin olması demek hem tarımın hem de hayvancılığın gelişmesi anlamına gelecek’ dedi.

TMO ucuza satacak

Piyasada yaklaşık tonu 3 bin TL’ye satılan arpayı, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) üreticilere 2 bin TL'den satacağını belirten Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, bütün üreticilerin TMO’dan arpa alabileceklerini, birlik üzerinden alındığı takdirde yüzde 1 KDV ile vergiye tabi olmayan üreticilerin ise yüzde 8 KDV ile alabileceğini söyledi.