Arıcılık Haberleri

Arıcılık Haberleri

Yüzde 55 hibe verilecek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) 11. Başvuru Çağrı İlanına çıktı. 11. Çağrı ilanında yenilenebilir enerji, seracılık, arıcılık ve olmak üzere çok sayıda üretime yönelik yatırım için yüzde 55 ila 65 arasında hibe verilecek.

Üniversite, bal satıyor

Malatya İnönü Üniversitesi Arıcılık Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi, ürettiği balları satmaya başladı.

500'ün üzerinde proje

Tarımsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç, Malatya'da bugüne kadar 500'ün üzerinde projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, ‘Bu projelerimiz, hayvancılıktan tutun, işleme tesislerine, yöresel ürünlere, arıcılık, balıkçılık ve kayısı işlenmesi, paketlenmesi depolanması gibi birçok projemiz oldu. TKDK vereceği desteklerle Malatya'yı bir tarım şehri haline getirecektir’ dedi.

Arı olmadan olmaz

Arı ve Arı Ürünleri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bölgede bu konuda bilimsel çalışmalar için alt yapı oluşturma çalışmalarını sürdüren Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin (MTÜ) ev sahipliğinde 'Arıcılık, Arı Ürünleri ve Apiterapi konulu konferans düzenlenerek, arıcılığın önemi dile getirildi.

Destek paketi

Arıcılık ve İpekböcekçiliği yatırımlarının teşvik edilmesi ve makine, alet, ekipman alımına yönelik yatırımların artması için destek paketi açıklandı.

Rekoltede hayal kırıklığı

Malatya Arı Yetiştiriciler ve Üreticiler Birliği İl Başkanı Ali Çolak, bal rekoltesini bu yıl çok düşük olduğunu belirterek, rekoltenin 500 ton civarında olduğunu söyledi. Çolak, "30 yıldır arıcılıkla uğraşıyorum. Böyle bir sezonla hiç karşılaşmadık. Değişen hava şartları, gece gündüz arasındaki hava farkları, gecelerin aşırı soğuk, gündüzlerin aşırı sıcak olmasından dolayı bitkiler nektar sağlayamadı" dedi.

Gezginci arıcılar yaylalara kuruldu

Malatya'nın Pütürge ilçesinde 10 bin sabit arı kovanı ve 17 bin civarında gezginci arı kovanı bulunurken, ilçede arıcılık günden güne gelişiyor.

Arıcılar umutlu

Malatya'nın Darende İlçesi'nde Arıcılık son yıllarda birçok ailenin geçim kaynağı olmaya başlarken, Bal üreticileri son iki yılda alamadıkları rekolteyi bu sezon alacaklarını söylediler.

10 parmağında 10 marifet

Malatya'nın Darende ilçesinde yaşayan Hatem Kaçaman, yaptığı üretimle takdir topluyor. Fide yetiştirmeden fidan üretmeye, arıcılıktan doğal yumurtaya kadar birçok iş yapan vatandaş, üretime katkı konusunda önerilerde de bulundu.

Birçok alanda proje aldık

IPARD-II'nin 6'ıncı çağrısının sona erdiğini ve proje sayısının 38 olduğunu dile getiren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç, 302 tedbirinde hayvancılık, arıcılık, kırsal turizm, yenilenebilir enerji, seracılık gibi birçok alanda proje aldıklarını söyledi.

Her yönüyle arıcılık

Arıcılık Araştırma Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirerek bölgede bu konuda bilimsel çalışmalar için alt yapı oluşturma çalışmalarını sürdüren Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin (MTÜ) ev sahipliğinde “Her Yönüyle Arıcılık, Arı Ürünleri ve Apiterapi" konulu panel gerçekleştirildi.

Arıcılık yapın

Malatya Arı Yetiştiriciler ve Üreticiler Birliği Başkanı Ali Çolak, arıcılık için yüzde 50-60 oranında hibe desteğinin verildiğine dikkat çekerek, işsiz ve asgari ücret ile geçim sıkıntısı yaşayanların arıcılık yapmalarını tavsiye etti.

23 çiftçiye arı desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2018 yılı genç çiftçi arıcılık projelerini destek kapsamından Malatya’da 23 proje sahibi çiftçiye arı kovanı ve arıcılık malzeme dağıtımı yapıldı.