Ağaçlandırma Haberleri

Ağaçlandırma Haberleri

Malatya daha yeşil olacak

Malatya'da Milli Ağaçlandırma Günü "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" Programı kapsamında binlerce fidan toprakla buluşturuldu. Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya'da 15 hektarlık alanda 2 milyon 250 bin fidanın toprağa kavuşacağını, bu sayede Malatya'nın yeşilliğinin bir kat daha artacağını söyledi.

Polisler badem dikti

Malatya'nın Darende İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla kıraç arazilere badem fidanı dikti.

Bugün fidan yarın nefes

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle Malatya'nın ilçelerinde de fidan dikme programları yapıldı. Malatya'nın Arguvan İlçesi'nde de , 'Bugün Fidan, Yarın Nefes programı çerçevesinde, bin fidan toprakla buluşturuldu.

Bin fidan desteği

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes temasıyla her yıl 11 Kasım'da ülke genelinde gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Seferberliğine bin fidan ile destek verdiklerini belirterek, 2,5 yılda 10 bin 600 adet fidanı toprakla buluşturup, Yeşilyurt'un ismine değer katacak hizmetlerin altına imza attık' diye konuştu.

Beydağı’na fidan dikilecek

Malatya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığının Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes Kampanyası çerçevesinde Türkiye genelinde 11 Kasım'da düzenlenecek Milli Ağaçlandırma Günü ile ilgili toplantı Vali Aydın Baruş başkanlığında yapıldı.

5 yılda 15 milyon fidan

Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, Malatya'nın orman varlığı açısından Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirterek, ‘Türkiye ortalaması yüzde 28 iken Malatya ortalaması yüzde 17 imkanlar dahilinde bunu artırmaya çalışıyoruz. Son beş yılda 14 bin hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yaparak 15 milyon fidan diktik, dikmeye de devam ediyoruz’ dedi.

Çınar, sosyal yaşam alanını inceledi

Çilesiz Mahallesi'nde toplam 15 dönümlük alanda gerçekleşen park ve yeşil alan çalışmalarını inceleyen Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 'Horata Deresinin etrafındaki bölgeyi park, ağaçlandırma, yeşillendirme, aydınlatmalar, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla baştan aşağıya yeniden dizayn ederek, buraya yeni bir yaşam alanı kazandırıyoruz' dedi.

Ormanların yüzde 28'i verimli

Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Daire Başkanı Kahraman Temür, Malatya'nın da içerisinde bulunduğu Elazığ Bölge Müdürlüğü alanındaki ormanların yüzde 28'inin verimli olduğunu belirterek, Bu rakamlar bizlere rehabilitasyon ve ağaçlandırma çalışmalarına yoğunlaşmamızı dikte ediyor' dedi.

Beydağı yeşilleniyor

Malatya'da türkülere konu olan 2 bin 544 metre yüksekliğindeki Beydağı'nda 12 yıl önce başlatılan ağaçlandırma çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, ‘Yüzde 90 oranında başarı var. Fidanların ortalama boyları artık 2 metreyi geçti. Buradaki fidanlar kent merkezindeki vatandaşların evlerinden baktıklarında görülebilecek hale geldi’ dedi.

Ağaçlandırma yapılacak

Karayolları Genel Müdürlüğü 8. Bölge Müdürlüğü, ağaçlandırma hizmeti alınacağını bildirdi.

Çiftlik caddesi yeşillendirildi

Malatya'nın yeşil dokusunu artırmak için yeni park alanlarındaki çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığına bağlı ekipler, Çiftlik Caddesinde yapmış oldukları ağaçlandırma çalışmaları neticesinde 220 adet yetişmiş fidanı toprakla buluşturdu.

Orduzu'ya bin 500 fidan

21-26 Mart tarihleri arasında kutlanan Ormancılık Haftası münasebetiyle Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl Orduzu Pınarbaşı bölgesinde yanan ormanlık alanda ağaçlandırma etkinliği yapıldı. Etkinlik kapsamında bölgeye bin 500 sedir fidanı dikilecek.

Ağaçlandırmaya ağırlık verilecek

TEMA Vakfı, Malatya'nın Doğanşehir İlçesinde de çalışmalarına başladı.Doğanşehir ilçesinde ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık verilecek.

Malatya'da fidan dikimi

'Milli Ağaçlandırma Günü' nedeniyle Malatya merkez ve ilçelerinde de binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Bin 444 adet fidan desteği

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda aynı anda 81 kentte saat 11:11'de düzenlenen '11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü' etkinliklerine bin 444 adet fidan dikimiyle destek verdi.

Milli Ağaçlandırma Günü

Milli Ağaçlandırma Günü "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" Programı kapsamında Malatya'nın ilçelerinde fidanlar toprakla buluştu.

Yeşil Beydağı olarak anılacak

Beydağı ağaçlandırma sahasında yapılan çalışmaları inceleyen Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Dönemin Valisi Ulvi Saran tarafından hayata geçirilen Beydağı ağaçlandırma sahasında yapılan çalışmalar takdire şayan olduğunu söyledi. Çetiner, "Alanımızdaki çalışmaların başarı oranı yüzde 90 oranında gerçekleşti. Mevcut ağaçların gelişimleri gayet güzel. Gün gelecek Beydağı yeşillenecek ve burası gelecekte yeşil bir Beydağı olarak gelecekte anılacak" dedi.

Büyükşehir çim üretecek

Daha yeşil bir Malatya için dört mevsim ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç duyduğu çim bitkisini kendi tesislerinde üretiyor.

Başarı oranı yüzde 90

Beydağı ağaçlandırma sahasıyla ilgili bilgiler paylaşan Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, ağaçlandırma sahasında başarı oranının yüzde 90 olduğunu söyledi. Kalaylı, "Beydağı ağaçlandırması 2012 yılında başlayıp, devam eden bir ağaçlandırma. 682 bin fidanın olduğu 680 hektarlık bir alanı kapsıyor" dedi.

Fidan diktiler

Malatya Akşemsettin İşitme Engelliler Okulu öğrencileri, Yeşilyurt Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde sürdürdüğü yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına destek verip, fidan dikti.

Malatya'da 6 bin badem ekimi

Malatya'da, kuraklık ve iklim şartlarından dolayı boş kalan ağaçlandırma sahasına 6 bin adet badem fidanı ekimi gerçekleştirildi.

Antep Fıstığı üretilecek

Malatya'nın Doğanyol ilçesinde, Antep fıstığı üretimi için ağaçlandırma çalışması hızla devam ederken, bu çalışmalar kapsamında Antep Fıstığı üretiminin de yapılacağı bildirildi.

Vali Baruş Kuluncak’ta

Malatya Valisi Aydın Baruş, Kuluncak ilçesi Belediye Sosyal Tesislerinde başta genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Topluma karşı bir sorumluluğunuz var

Malatya Valisi Aydın Baruş, Battalgazi ilçesinin güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlarla toplantı gerçekleştirdi.

Sulama sistemi kuruldu

Malatya Orman İşletme Müdürlüğü, Yolkoru Mahallesi badem ağaçlandırması sulama sistemi inşasının geçen yıl hayata geçirildiği belirtildi.

65 bin fidan dikildi

Yeşilyurt Belediyesi tarafından ilçede ağaçlandırma ve çiçek dikim çalışması yaptı.

Havaalanı yoluna fidan dikildi

Orman Genel Müdürlüğü, Özellikli Alan Ağaçlandırmaları Şube Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü" çerçevesinde Malatya havaalanı yolunda fidan dikimi gerçekleştirildi.

Fidanlar tuttu

Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Malatya'da uygulanan Beydağı Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Projesi kapsamında bin 650 hektar alana 682 bin fidan dikildiğini ve bu fidanların yüzde 90'ının tuttuğunu söyledi.

Fidanlar hızla büyüyor

Malatya’da Milli ağaçlandırma seferberliği kapsamında dönemin Valisi Ulvi Saran’ın himayelerinde gerçekleştirilen Beydağı ağaçlandırması projesi kapsamında dikilen fidanların kök gelişimini tamamlayarak büyümeye başladığı kaydedildi.