Esnaf mağdur oldu

Pandemi ve deprem sürecinde esnafa yönelik hükümetin bazı desteklerinin olduğunu belirten Malatya Ticaret Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 'Ama hükümetin desteklerinin yanında esnafın ciddi sıkıntılarının da olduğunu ifade etmek istiyorum. Özellikle kiralarının ve personel giderlerinin olmasından dolayı esnaf zor zamanlar geçirdi. Esnaflarımızın birçoğu mağdur oldu' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Esnaf mağdur oldu
Pandemi ve deprem sürecinde esnafa yönelik hükümetin bazı desteklerinin olduğunu belirten Malatya Ticaret Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, "Ama hükümetin desteklerinin yanında esnafın ciddi sıkıntılarının da olduğunu ifade etmek istiyorum. Özellikle kiralarının ve personel giderlerinin olmasından dolayı esnaf zor zamanlar geçirdi. Esnaflarımızın birçoğu mağdur oldu" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen küçük esnafa sahip çıkılması adına geçtiğimiz aylarda MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu tarafından başlatılan ‘Alışverişini yerel esnaftan yap, esnafına sahip çık’ kampanyası kısa sürede büyük ilgi gördü. Kampanya ile pandemi nedeniyle zor günler geçiren küçük esnafların desteklenmesi amaçlanırken, sosyal medyada bir araya gelen 500’e aşkın esnafta kurdukları ‘Malatya Esnaf Dayanışma Platformu’ ile bu kampanyaya destek oldu. Malatya Esnaf Dayanışma Platformu tarafından içerisinde 23 adet gram altının yer aldığı nakdi değeri 80 Bin TL’yi bulan 100 adet hediyenin teslim programı düzenlendi.  MTSO 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen programının açılışında konuşan Malatya Esnaf Dayanışma Platformu Başkanı Neriman Poyraz, Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun başlatmış olduğu  'yerel esnafına sahip çık' sloganına Malatya esnafı olarak dayanışma içinde olduklarını ve Malatya esnafına ödüller vermek istediklerini söyledi. 

Bu platform bir başlangıç olur

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, Malatya’da olan güzel şeylere şahitlik ettiklerini kaydederek, "Benimde takip ettiğim çok güzel bir proje, kendi kendini motive etmesi birbirleriyle ticaret yapmaları gerçekten çok güzel bölgeye de değer katan bir çalışma. Toplamda hedef 500 kişiye hediye dağıtılması bana verilen bilgide 243 kişiye hediyelerin ulaştığı 44 bizde seviyoruz herkesin 40 yıl kahve hatırı var dediğinde biz dört dörtlük olsun 44 yıl olsun dedik ve 44 yıl hatır kahve konağında kayısı çekirdeği kahvesinden yapmış olduğumuz 44 yıl hatırı olacak şekilde önemsettik. Bizim hedefimiz azda olsa şehrimizde gastro ekonomi olsun küçük işletmeler yapmış oldukları bölgemize has yemekleri hem pazarlasınlar hem de insanlar tanısın ve bununla ilgili yeni bir sektör oluşsun. Biz başlangıç yaptık Beyler deresi lezzet vadisi yine aynı kapsamda lezzet caddesi amacımız şehrimize dışarıdan daha fazla insan çekmek.  Umarım bu platform bunlar için bir başlangıç olur" diye konuştu.

Esnafın ciddi sıkıntıları oldu

Pandemi ve deprem sürecinde esnafa yönelik hükümetin bazı desteklerinin olduğunu belirten MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu da, " Ama esnafın hükümetin desteklerinin yanında ciddi sıkıntılarının da olduğunu ifade etmek istiyorum. Özellikle kiralarının, personel giderlerinin olması zor zamanlar geçirdi. İnsanların bir anda sokağa çıkmasıyla ilgili yasaklama ve kısıtlamalardan dolayı iş yerlerini açan da iş insanlarımızı, esnafımızı ciddi manada mağdur etti. Çünkü bu giderleri kısma şansı yoktu. Pandemi hiçbirimizin planladığı, hesapladığı bir şey değildi. Biz bunu doğal afet gibi görüyoruz. Bu anlamda esnaflarımızın birçoğu mağdur oldu. Bizler de TSO olarak esnaflarımızın küçüğünden büyüğüne bize üye olsun olmasın hiç birini ayırt etmeksizin yanında olmaya çalıştık. Malatya’daki esnaflarımızın tamamından, şehrimizdeki güzide ve ahde vefası olan Malatya’nın öz çocuklarından destek istedik. Bizlere esnaflarımıza bugün bu sıkıntılı süreçte internetten alışveriş yapmak yerine bizim yerel esnafımızdan alış veriş yapan ulusal firmalar yerine yerel esnafımızdan alış veriş yapan sizlere teşekkür ediyorum. Çünkü bu esnafların çoğu yeri geldiği zaman borç vermiş, yeri geldi zaman taziyemizde bizlerle beraber olmuş, yeri geldiği zaman iş yerini kapatıp önümüze düşüp adres göstermiş. Yani ahde vefası olan 40 yıldır yanımızda olan insanlarımız. Bunların bu pandemi sürecinde yok olup gitmesi ya da kaybolması TSO olarak bizlerin gönlünden geçen hiçbir şekilde olmaması gereken bir konu. Sizlerin de bu konuda duyarlılığınızı bildiğimiz için bir gündem yaratıp yerel esnaftan alışveriş yap kampanyasını başlatmış olduk" şeklinde konuştu.  

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN