Esnaf dibe vurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya ekonomisinin önce 24 Ocak depremi ile şimdi de Koronavirüs nedeniyle ciddi bir krize girdiğini belirtti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya ekonomisinin önce 24 Ocak depremi ile şimdi de Koronavirüs nedeniyle ciddi bir krize girdiğini belirterek, başta Malatya ve Elazığ illerindeki küçük esnaf olmak üzere, esnaflar ve sanatkarlar için acil ekonomik destek paketi hazırlanması gerektiğini belirtti.

Milletvekili Ağbaba, deprem nedeniyle kriz yaşayan Malatya ekonomisinin koronavirüs ile dibe vurduğunu belirterek, başta küçük esnaf olmak üzere ekonomi paydaşlarına mutlaka destek verilmesi gerektiğini söyledi. Faaliyetine geçici olarak ara verilen ilk ve ortaöğretim kurumlarının, üniversitelerin, kreşlerin, anaokullarının, özel okulların ve belirli bir süre için kapatılan çeşitli işyerlerinden dolayı birçok esnaf ve sanatkar ile yanlarında çalışanların ekonomik olarak mağdur olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Binlerce esnafın siftah yapamaması/kepenk kapatması domino etkisi yaratarak toplumun tamamını olumsuz etkileyecektir. ABD, İtalya, Almanya gibi ülkeler arka arkaya açıkladıkları paketlerle ekonomiyi canlandırırken, AKP’nin sadece büyük işletme-sanayici temsilcilerinin neşesini yerine getirecek paket açıklaması krizi daha da derinleştirecektir” dedi.

Acil ekonomik destek paketi şart

Koronavirüs nedeniyle tüm Türkiye’deki esnaf ve sanatkarların ciddi bir kriz ile karşı karşıya kaldığını belirten Ağbaba, “Ancak Malatya ve Elazığ illerindeki esnaf ve Sanatkarlar 24 Ocak Sivrice Merkezli depremin ardından bellerini doğrultmadan Korona ile karşı karşıya kaldılar. Böylece bu iki şehrimizdeki küçük esnaflarımız çok kısa aralıklarla çok büyük ekonomik darbeyle karşı karşıya kaldı. Önce deprem, sonra Koronavirüs’ten kaynaklı vergilerini, kirasını, SGK Primlerini, yanında çalıştırdığı personellerin maaşını ödeyemeyen binlerce küçük esnaf devletin yardım eli uzatmasını bekliyor. Bu nedenle başta Malatya ve Elazığ illerindeki küçük esnaf olmak üzere, acil ekonomik destek paketi hazırlanarak yürürlüğe konulmalı, kriz daha fazla derinleşmeden çözüm yolları ortaya konulmalıdır” ifadelerini kullandı.
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • avukat | 25 Mart 2020 10:38

    Laf ola beri gele. Devletin açıkladığı Ekonomik Destek Paketinden haberi yok adamın. Eğer haberi var da buna rağmen söylüyorsa bizden de ona bir tavsiye: İş Bankası'ndaki (Aslında size ait olmayan) hisseleri vatandaşa dağıtın.

BUNLARA DA BAKIN