En güzel yarışma

Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, bu ülkenin, bir dua ve bir de cihad ordusunun olduğunu, maneviyat tehlikeye girdiğinde milli güvenliğin de tehlike altında olduğuna dikkat çekti. Işıldar, 'Ülkemiz öyle stratejik bir ülke ki milli güvenliği ile manevi güvenliği paranın yazı ile tura tarafı gibidir, birbirinden ayrılmaz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
En güzel yarışma
Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, bu ülkenin, bir dua ve bir de cihad ordusunun olduğunu, maneviyat tehlikeye girdiğinde milli güvenliğin de tehlike altında olduğuna dikkat çekti. Işıldar, ‘Ülkemiz öyle stratejik bir ülke ki; milli güvenliği ile manevi güvenliği paranın yazı ile tura tarafı gibidir, birbirinden ayrılmaz’ dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya İl Müftülüğü tarafından “Hadislerle Hazreti Muhammed’i anlamak Gençlik Bilgi Yarışması” ödül töreni düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen "Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışması" salgın nedeniyle online yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları arasında yer alan "Hadislerle O'nu Anlamak" isimli eserden sorumlu tutulan ve Türkiye geneli 30 bin öğrencinin başvuru yaptığı yarışmaya Malatya’dan 849 kişi başvuru yapmıştı. Malatya İl Müftülüğü tarafından Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde düzenlenen ödül töreninde, erkek ve bayan kategorilerinde birinci gelenlere tam altın, derecelere giren diğer öğrencilere ise para ödülü verildi. Gençlerin yarışmaya teveccüh göstermesinin çok anlamlı olduğunu belirten Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, bu ülkenin, bir dua ve bir de cihad ordusunun olduğunu, maneviyat tehlikeye girdiğinde milli güvenliğin de tehlike altında olduğuna dikkat çekti. Alak süresinin ilk 5 ayetini okumanın ehemmiyetinden bahsedildiğini anımsatan İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Malatya’da yarışmaya gösterilen teveccühün kendilerini sevindirdiğini, İslam’ın doğru anlaşıldığı takdirde kendilerine de pek iş kalmayacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise şu an da en çok ihtiyaç duyulan şeyin; Peygamberi anlamanın ve onun ahlakıyla ahlaklanmanın olduğuna vurgu yaptı. Program, İmam Hatip Furkan Özbaysar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Gençlerin yarışmaya teveccüh göstermesi çok anlamlı

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından “Hadislerle Peygamber Efendimizi Anlamak” sloganının çok önemli olduğunu kaydeden İl Müftüsü Veysel Işıldar, “Kur’an-ı Kerim ve Hadislerle Peygamber efendimizi (Sallallahu Aleyhi Vesellem) anlamak çok önemlidir. Hazreti Aişe’ye ‘Peygamber efendimizin ahlakı sorulduğunda, ‘Siz hiç Kur’an okumuyor musunuz? Onun ahlakı Kur’an idi.’ diye cevap veriyor. Gençlerimizin bu yarışmaya teveccüh göstermesi ve hayırseverlerimizin de bunu sahiplenmesi gerçekten çok anlamlı. Gençlik için ne yapsak azdır. Bu ülkenin, milletin bir dua ordusu bir de cihad ordusu var. Milletimizin her bir ferdi, aynı zamanda dua ordusunun bir ferdidir. Ülkemiz öyle stratejik bir ülke ki; milli güvenliği ile manevi güvenliği paranın yazı ile tura tarafı gibidir, birbirinden ayrılmaz. Eğer manevi güvenlik tehlikeye girdiyse hiç şüpheniz olmasın milli güvenliğimiz de tehlike altındadır. Milli güvenliğimize tehdit varsa bilin ki manevi dinamiklerimizde sarsılmalar meydana gelmiştir. Onun için bu tür gençlik faaliyetlerini çok önemsiyoruz.” dedi.

İslam’ı doğru anlayanlar topluma faydalı olur ve suç işlemez

‘Hadisler Işığında Peygamberimizi Anlama’ yarışmasına bu kadar teveccühün olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, “Kur’an-ı Kerim’in 96’ncı süresi olan Alak süresinin ilk 5 ayeti bilindiği üzere okumanın önemini anlatıyor. Buradaki bilgi yarışmasının amacı da okumaktır. İslam’ı doğru anlamak ve Peygamber Efendimizin hadislerini hayatında tatbik etmek, bir boyutuyla da bizim konumuzu da ilgilendiriyor. Çünkü İslam doğru anlaşıldığı zaman bize de pek iş kalmaz ve onu doğru anlayanlar sadece topluma faydalı olur ve suç işlemez.” ifadelerine yer verdi.

Peygamberimizi anlamak, onun hayatını kendi hayatımıza tatbik etmek ve onun ahlakıyla ahlaklanmak şu an da en çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir

Malatya’da 849 öğrencinin yarışmaya başvurmasının kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bu 849 kardeşimizi cani gönülden tebrik ediyorum. Hakikaten Peygamberimizi anlamak, onun hayatını kendi hayatımıza tatbik etmek ve onun ahlakıyla ahlaklanmak gerçekten de şu an da en çok ihtiyaç duyduğumuz hadisedir.” dedi.

O'nsuz bir ömür süremeyiz

Bu tür yarışmalara ilgisinin olduğu için katıldığını ifade eden İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencisi Zeynep Özer, “Genel bilgilere vakıf olmam sınavda benim için bir avantajdı. Ama kitaptan da çok istifade ettim. Peygamber efendimizin ahlakıyla ahlaklanmak, kulluk vazifemizdir. Çünkü bizim rehberimizdir. Onsuz bir ömür süremeyiz ve bunun farkında olmamız gerekiyor. Nasıl yaşamamız gerektiğini sürekli kendimize telkin etmemiz gerekiyor.” diye kaydetti.

Birinci gelmek çok güzel bir duygu

Daha önce de bu tür sınavlara düzenli olarak katıldığını ve derecelere girdiğini ancak birinci olamadığını belirten İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Enver Mervan Yıldırım, sınavda birinci geldiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Yıldırım, “Aslında bu yıl da birincilik beklemiyordum ama Allah’u Teala (Celle Celaluhu) nasip etti. Gerçekten çok güzel bir duydu. Yarışma için hazırlanan kitap hadislerden oluşuyordu. Kitap, Peygamber Efendimizi gençlere çok güzel bir şekilde tanıtan bir kitaptı. Kitabı oluşturan, yarışmaya hazırlayanlardan Allah razı olsun ve Malatya Müftülüğüne de teşekkür ediyorum. Yarışmanın asıl amacı gençlere Allah ve resulünü bizzat ana kaynak olan hadislerden aktarmaktı. Bir nebzede başarılı oldu.” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından dereceye giren öğrenciler sahneye davet edilerek ödülleri verildi. 

İLKHA

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN