Düşüş ÖTV'ye yansıyacak

Malatya Akaryakıtçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Önal, akaryakıt fiyatlarında yeni bir döneme girildiğini belirterek, Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre dün itibariyle ürünlerin fiyatlarında yaşanan düşüşün pompa yerine ÖTV'ye yansıyacağını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Akaryakıt fiyatlarında yeni bir döneme giriliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre dün itibariyle itibaren ürünlerin fiyatlarında yaşanan düşüş pompa yerine ÖTV'ye yansıyacak. Söz konusu artışlar hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV tutarlarını geçmeyecek. Malatya Akaryakıtçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Önal, karara göre, söz konusu artışın hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV tutarlarını geçmeyeceğini söyledi. 

Artış 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV tutarlarını geçmeyecek

Akaryakıt ürünlerinden alınacak ÖTV'nin, ürünlerin fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacağını ifade eden Önal, "Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yeni karara göre, akaryakıt ürünlerinden alınacak özel tüketim vergisi (ÖTV), ürünlerin döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacak. Karara göre, söz konusu artış hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV tutarlarını geçmeyecek. Uygulama, belirlenecek ÖTV tutarları her bir mal itibarıyla 2 Nisan 2020 tarihinde uygulanan ÖTV tutarlarına ulaştığında, bu tutarlara ulaşan her bir mal bakımından yürürlükten kalkmış sayılacak. Kurşunsuz benzinde 2,53 ₺/LT Motorinde 2,05 ₺/LT LPG de 1 ₺/LT yerine konuncaya kadar indirim pompaya fiyatlarına yansımayacak. Akaryakıt fiyatlarındaki artışların ÖTV'den otomatik bir şekilde karşılanması suretiyle akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik sistem olarak tanımlanan ve 2019 yeniden uygulamaya konulan eşel mobil sistemi nedeniyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV oranı, artan fiyatlar nedeniyle sıfırlanmıştı" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN