Dövize güven yok altın uçtu

Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, altının dünya rekorunu kırmaya devam ettiğini belirterek, altının onsunun 2 bin 500 lirayı bulabileceğini söyledi. Son dönemde her gün rekor tazeleyen altın fiyatlarında düşüş beklemediklerini dile getiren Özhüsrev, 'Altını şuan tutamıyorlar. Düşüş beklemiyoruz. Düşüş olsa bile çok az olur. Ondan sonra yine aynı fiyatını bulur' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Dövize güven yok altın uçtu
Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, altının dünya rekorunu kırmaya devam ettiğini belirterek, altının onsunun 2 bin 500 lirayı bulabileceğini söyledi. Son dönemde her gün rekor tazeleyen altın fiyatlarında düşüş beklemediklerini dile getiren Özhüsrev, "Altını şuan tutamıyorlar. Düşüş beklemiyoruz. Düşüş olsa bile çok az olur. Ondan sonra yine aynı fiyatını bulur" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Altın fiyatlarında rekorlar devam ederken altının ons fiyatı psikolojik seviye olan 2 bin doları aştı. Türkiye'de ise altının gram fiyatı son 1 haftada 443 liradan 500 liraya çıktı. Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, altında son 5 ay içerisinde rekor artışlar yaşandığını, kısa ve uzun vadede kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların da arka arkaya gelen artışlarla birlikte altına yöneldiğini belirtti.

Altın yatırımcısının yüzünü güldürüyor

Altının dünya rekoru kırmaya devam ettiğini söyleyen Özhüsrev,  "Altının onsu 2 bin lirayı geçmiş durumda. Has altın dediğimiz 24 ayar altın 512 lira.  Her açıklamamda şunu dile getiriyorum; Altın uzun vadede iyi bir yatırım aracı. Altın alın. Altının getirisi her zaman vardır.  Son zamanlarda bu anlaşıldı. Altının  onsunun 2500 liraya bulabileceğini düşünüyoruz.  Olur mu olmaz mı onu bilemeyiz.Tahmin etmek zordur.  Altının onsu bin beş yüzken, yükseleceği söylediysem bundan sonrada yükseleceğini düşünüyorum. Altını şuan tutamıyorlar. Düşüş beklemiyoruz. Düşüş olsa bile çok az olur. Ondan sonra yine aynı fiyatını bulur. Bu tırmanış dünya borsası ile ilgili. Dövize güven olmadığından dolayı,  devletler arası bile altın işlemi yapılıyor, onsun yükselmesinin sebebi de odur. Yoksa burada 3-5 kişinin almasıyla fiyat yükselmez. 2001'de altının gram 5 bin lira iken 2020 yılında gramı 510 bin lira neredeyse 80, 90kat artmış. Bu artış başka hiç bir şeyde olmadı" diye konuştu.

Fiyatlar çok anormal

Altının bu yıl düğün sezonuyla bir ilgisi olmadığına dikkat çeken Özhüsrev, "Zaten pandemi süreci var. Fazla düğün olmadı.  Bunu fiyat artışını ona bağlamamak lazım. İnsanlar, yüzük, küpe olarak değil de, tasarruf aracı olarak kullandıkları altınları alıyorlar. Dolar altın gibi pahalansaydı şuanda altının gramı 600 liraydı. Dolar biraz geri kaldığından dolayı altın 600'ü bulmuştu. Ondan dolayı fiyatlar 500 civarında kaldı. vatandaş altın alıyor. Fiyatlar arttıkça, gram altınlar küçülmeye başladı. Düğünlerde çeyrek takmak zor. Çeyrek altın olmuş 840 lira kim takabilir. Ondan dolayı da gramlar altın küçülmeye başladı.  Yani fiyatlar çok anormal. Geçen ay 700 lirayken çeyrek altın bugün 850 liraya dayanmış. Bir günde 30 lira kadar artıyor" şeklinde konuştu. 
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN