Diyanet 97 yaşında

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 97. kuruluş yıl dönümünü kutladığını belirterek, 'Cumhuriyetin en köklü kurumlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı bu gün yerine getirdiği hizmetler bakımından halkımıza, ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa yönelik önemli görevleri ifa etmektedir' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 97. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. Engin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Cumhuriyetin en köklü kurumlarından biri olduğunu kaydederek, İslam alemine ve tüm insanlığa yönelik önemli görevleri ifa ettiğini belirtti. 

Din hayatımızın vazgeçilmez unsuru 

Engin, "Din, hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Dine ait işlerin yürütülmesi için kurumsal bir hüviyete her zaman ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumun dinî, ahlaki ve manevi değerlerini sürekli canlı tutmak amacıyla İslâm dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgi ile toplumu din konusunda aydınlatmak, inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek konusundaki takdire şayan çalışmaları ile ülkemizin güzide kurumları arasındadır. Ülke olarak çok ciddi dönemlerden geçiyoruz. Dünya ciddi siyasi, iktisadi, politik, askeri yenilenmelerden geçiyor. 100 yıl öncesinin şartlarıyla geleceğe yürümemiz söz konusu değil. Milletimizin bekası için, din alanının bir kaos alanına dönüşmemesi için Diyanet İşleri Başkanlığı son derece stratejik bir kurumdur. Din alanını kaotik bir ortama dönüştürmek isteyen bir takım unsurlar var. Maalesef 15 Temmuz'da bunun ne kadar acıtıcı olabildiğini hep birlikte millet olarak gördük. Ama milletin feraseti, cesareti, dirayeti sayesinde bu aşıldı. Dolayısıyla din alanının bir kaosa dönüşmemesini temin edecek müessese Diyanet İşleri Başkanlığı ve din görevlileridir. Gerek kurum olarak gerekse bireysel manada din görevlileri olarak daha etkin bir rol üstlenmek durumundayız" diye konuştu.

Örnek bir kurum

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığının tartışıldığı yine Diyanet’te sendika olur mu? sorularının sorulduğu dönemlerden kısa sürede büyük yol kat edilerek yüzde 86 sendikalaşma ile kamu çalışanları içerisinde en yüksek sendikalaşma oranının Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait olduğunu hatırlatan Engin, “Ülkemizin vazgeçilmez kurumlarından birisi olan Diyanet İşleri Başkanlığı bu gün sendikaların kendi işleyişleri içerisinde kuruma katkı sunduğunu, farklı çalışma alanlarıyla kurum için sendikanın bir avantaj olduğunu artık kabul ediyor. Sendika olarak bu bizim için son derece sevindiricidir ve yetkili sendika olarak bu anlayışın kabul edilmesinde katkımız yadsınamaz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yalnızca ülke içi hizmetlerde değil yurt dışı hizmetleri ile de örnek bir kurum. Bu güzel hizmetlerde emeği olan Başkanlığımızın her kademesinde görev yapan hocalarımı kutluyorum. Kurumumuzun ve kurum çalışanlarının daha iyi şartlarda çalışabilmesi, daha güzel bir din hizmetini sunabilmek için kurum ve sendika olarak el ele verip çalışmalarımıza devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN