DEVA'da istifa

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Malatya İl Kurucu Heyeti içerisinde yer alan Yasin Kalkan, DEVA Partisi Malatya İl Başkan Yardımcılığı, İl Hukuk ve Adalet Politikaları Birim Başkanlığı, Büyük Kongre Delegasyon Üyeliği ve parti üyeliğimden istifa etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
DEVA'da istifa
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Malatya İl Kurucu Heyeti içerisinde yer alan Yasin Kalkan, DEVA Partisi Malatya İl Başkan Yardımcılığı, İl Hukuk ve Adalet Politikaları Birim Başkanlığı, Büyük Kongre Delegasyon Üyeliği ve parti üyeliğimden istifa etti.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

DEVA Partisi Malatya İl Başkan Yardımcısı Yasin Kalkan, İl Hukuk ve Adalet Politikaları Birim Başkanlığı, Büyük Kongre Delegasyon Üyeliği ve parti üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı. Kalkan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Kurulduğundan bugüne kadar içerisinde bulunduğum ve Malatya İl Kurucu Heyeti içerisinde yer aldığım DEVA Partisinin, özgürlükçü, katılımcı, çoğulcu demokrasinin inşası, toplumsal barışın tesis edilmesi, adalet kavramı ve hukukun üstünlüğünün tanzim edilmesi, istikbal kaygısı ve ekonomik kaygıların son bulması, eşit yurttaşlık, eğitimde fırsat eşitliği, yerinde ve tam denetim ilkesi , ilke ve değerler üzerinden siyaset yapılması ve bir çok politikasına inanarak görev aldığım sürede; teorikteki bu söylemlerin pratikte gerçekleri yansıtmadığına, kendi teşkilatlarında dahi yukarıda saydığım bir çok ilke ve değerin gözetilmediğine, liyakat, ehliyet ve istişare unsurlarına yer verilmediğine, demokrasi kültürünün sağlanamadığına bizzat tanık olup, yaşadım. Bir grup elitistin bir araya gelerek üstenci bir bakış ile’’ her şeyin en iyisini biz biliriz, bizim söylemlerimizin hepsi doğrudur’’ egosu karşısında ‘’ana akım ‘’adı altında her kesime şirin gözükerek süslü laflarla kendi siyasi ikbal ve pozisyonlarını sağlamlaştırma gayesi haricinde bir şey görmedim. Yukarıda saydığım ilke ve değerlerin kendi il teşkilatında olmamasını dahi sorun etmeyen DEVA Partisinin, bu değerlerin ülkemizde oluşması için mücadele ettiği iddiası ne denli samimidir?

İl Başkanı katı bir hiyerarşi anlayışı içerisinde

Malatya İl Teşkilatı özelinde, teşkilatı kurduğumuz arkadaşlarını zamanla tanıyamaz olduğunu savunana Kalkan, "İl Teşkilatı; 2-3 kişinin dudakları arasında istişare ve ortak akıldan yoksun bir yönetim anlayışıyla, siyasi partilerin gönüllülük esasından oluştuğunu göz ardı ederek katı bir hiyerarşi anlayışı içerisinde, il başkanının kendi çalışanlarını yönetir gibi emir ve söylemlerle hareket ettiği, sadece özel günlerde basın bildirisi yayınlayarak adeta bir dernek yönetir gibi etliye sütlüye karışmadan ileride oluşabilecek siyasi pozisyonlardan faydalanmak amacıyla kamuoyunun gerçeklerine sessiz kalarak, olur ki ciddi bir tepki ile karşılaşırız ürkekliğiyle teşkilatı yönetme çabası içerisine girmiştir. Ciddi meblağlar ile ifade edilecek bütçesinin olmasına rağmen yüzlerle ifade edilebilecek sayıda üye kaydını bir başarı gibi kamuoyuna ve genel merkeze lanse etmişlerdir. Bu anlayışa karşı il ve ilçe teşkilatları üyeleri tarafından ciddi tepki ve eleştirirler getirildiğinde bu kişilere karşı cephe alınmıştır. Bu bağlamda ;08.01.2021 tarihinde saat 16:00-18:30 aralığında Zoom üzerinde, Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat, Bölge Koordinatörü Mustafa Yapıcı ve Parti Kurucu Üyesi İbrahim Dönertaş’la İl Teşkilatının kuruluşundan beri ilk defa yapılan değerlendirme toplantısında, genel merkezden ilk kez muhatap bulunması nedeniyle koordinatöre ve genel merkez yetkililerine yukarıda saydığım sorunlar tarafımdan dile getirildi. Yine parti genel politikası noktasında, DEVA Partisinin isminin sıkça HDP ile zikrediliyor oluşu, Biden’ın Ermeni soykırımı iddiası hakkındaki ifadelerinin ,bir gün öncesinden HDP tarafından benzer ifadelerle deklare edilmesi karşısında DEVA Partisinin Amerika’yı kınayıp HDP karşısındaki sessizliğinin hangi ilke ve değerle ölçülebileceği eleştirisi karşısında Genel Merkez Yetkilileri bu eleştiriyi muğlak ifadelerle geçiştirmiş ve yine ‘’il teşkilatı özelinde sorunlara çözüm bulalım, parti tüzüğünü işletelim’’ anlayışı yerine ‘’sessiz kal, itaat et, rahat et ‘’manasına gelecek ifadeler kullanmışlardır. İbrahim Dönertaş’ın şahsıma yönelik üstenci bir bakış açısıyla, ciddiyetten uzak, rencide edici ve ilkesizce nasihatleri bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu ve bunun gibi bir çok sebepten dolayı DEVA Partisi Malatya İl Başkan Yardımcılığı, İl Hukuk ve Adalet Politikaları Birim Başkanlığı, Büyük Kongre Delegasyon Üyeliği ve parti üyeliğimden istifa ediyorum. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" ifadesini kullandı.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN