'Çiftçinin parası yok' 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın katıldığı bir televizyon programında bir anısını anlatırken, bir çiftçi için 'cebinde telefonu var ama yoksulluktan şikayet ediyor' sözlerine tepki gösteren Tüm Köy- Sen Genel Başkanı Sadık Turan, 'Çiftçinin cebinde telefonu var ama parası yok' dedi.  

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
'Çiftçinin parası yok' 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın katıldığı bir televizyon programında bir anısını anlatırken, bir çiftçi için "cebinde telefonu var ama yoksulluktan şikayet ediyor" sözlerine tepki gösteren Tüm Köy- Sen Genel Başkanı Sadık Turan, "Çiftçinin cebinde telefonu var ama parası yok" dedi.  
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Tüm Köy- Sen Genel Başkanı Sadık Turan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın çiftçiye yönelik sözlerini eleştirdi.  Turan, özellikle pandemi döneminde çiftçinin sıkıntıların ikiye katlandığını söyledi. Turan, "Bir televizyon programında icralık olan çiftçilerin hali sorulan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal "Çiftçimizle ilgili sorun var mı? Tabii ki var. Esnafla ilgili sorun var mı? Özellikle son 1,5 yılda tabii ki var" diyerek geçiştirirken gerçekleri çarpıtmak üzere çiftçinin cebindeki telefonu örnek vermesi son dönmede AK Parti yöneticilerinin ne sorulursa sorulsun, ne söylenirse söylensin çarpıtma, eğip bükme ve gerçekleri gizleme anlayışının son örneğidir. 2018 yılı haziran seçimlerinde Kahraman Maraş’ta “bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz” diyen çiftçinin cebindeki 24 ay taksitle aldığı telefonu örnek vererek “çiftçi bu gün interneti olan iyi marka akıllı telefonu kullanıyorsa” ölen, biten yoktur demeye getiriyor. Tıpkı Malatya’da “evimize ekmek götüremiyoruz” diyen vatandaşa “çok abartıyorsun, al bir keyif çayı iç” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi cevap veriyor" diye konuştu. 

Üretim borçla yapılıyor

Üreticinin borç yaparak üretmeye çalıştığını söyleyen Turan, "2004 yılında çiftçilerin bankalara olan borç toplamı 5,1 milyar TL olurken 2020 yılında çiftçilerin bankalara olan borcu 128,7 milyar TL’ye çıkmıştır. Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan 12 milyar TL ve özel sektör borçları eklenince çiftçi borçları toplamı 180 milyar TL’yi buluyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin takibini başlattığı kredilere ek olarak, banka takibindeki kredi toplamı 5 milyar TL’dir. Telefonunu borçla alan çiftçi tarımsal üretimi de borçla yapmaktadır.  2019 yılının tamamı ve 2020 yılı Ocak ayı da dahil, bir yıldan uzun süre çiğ süt fiyatları yerinde saydı. Ocak ayında yapılan % 23’lük zam geçtiğimiz 13 ayın kaybını karşılamaktan uzaktır çünkü yem % 60 zamlandı. Döviz kuruna bağlı olarak artan yem fiyatları döviz düştüğünde bile zamlanıyor.  Cebindeki telefondan her gün karkas et fiyatını takip ederken yeme gelen zamla maliyetin kaça çıktığını hesaplayan besiciler karşılayamadıkları maliyetler nedeniyle hayvanını kesime götürüyorlar. Mahir Ünal, “Tarım bakanımızla görüştüm, besiciler artık hayvanını dijital ortamda kesecek ve satacak” diye müjde verirken köylü dijital kesim ve satış nasıl bir şey diye yine cebindeki telefona sarılıyor" şeklinde konuştu. 

Çiftçiyi duymuyorlar

Turan, çiftçinin isteklerinin, sıkıntılarının duyulmadığını vurgulayarak, "Hammadde fiyatlarındaki artışı bahane eden gübre şirketleri fiyatları artırıyor. Dolar 8,5 TL’yken, tonu 2bin 500 TL olan gübrenin, doların 7,3 TL’ye indiğinde bile fiyatı artarak 3 bin TL’ye kadar çıktı. Köylü fiyat artışına yetişemediği için ya gübre atmayacak yada gübreyi kısacak. Bu durumda azalan üretim nedeniyle hem gıda fiyatları hem de ithalat artacak.  Çiftçi mahvolduk diyerek artan girdi maliyetlerine yetişemediğini söylüyor. Verilen tarım desteklemeleri ise yetersiz kalıyor. Depoya giren mazotun yarısı bizden dediler. Dekara 8-10 litre mazot harcadığımız buğday için 19 TL yani 2,8 litre mazot parasını destek diye verdiler. Çiftçinin gübre fiyatlarına müdahale edilmesi ve gübre başta olmak üzere tarım desteklerinin artırılması, köylünün kullandığı mazottan ÖTV’nin kaldırılması talepleri duyulmamaktadır. Ürettiğimiz ürün para etmiyor. Tarım desteklemeleri yetersiz. İthalat baskısı tarım ürünleri fiyatlarını daha da düşüyor. Borçlanarak yapılan tarım üretimi sürdürülemez hale geldi ve borçlarımız nedeniyle kapımızdaki traktörümüzü, hayvanımızı, malımızı mülkümüzü kaybediyoruz. Saydığımız bütün bu sorunları AK Parti yöneticileri de çok iyi bildiği ve çözüm üretmeye niyetleri olmadığı için çiftçinin cebindeki telefonu konuşuyorlar. Çiftçinin cebinde telefonu var ama parası yok" diye konuştu.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN