Çevre ve tarım kurultayı

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Malatya sendikası tarafından 'Çevre ve Tarım Kurultayı' düzenlendi. Kurultayda tarım ve üretici köylülüğü sorunları ile çevresel sorunlar tartışıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Malatya sendikası tarafından 'Çevre ve Tarım Kurultayı' düzenlendi. Kurultayda tarım ve üretici köylülüğü sorunları ile çevresel sorunlar tartışıldı.
Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen kurultayda üretici ile köylüler bir araya gelerek, tarımın sorunlarını, çözüm önerilerini ve mücadele yöntemlerini tartıştı.
Amacımız üreticilerin sorunlarını tartışmak
Kurultay öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kurultay Koordinatörü Ali Gürer, kurultayın amaçlarından bahsederek, “Bizim buradaki amacımız önce üreticiler ve köylülerin sorunlarını tartışmak tarım nereye gidiyor tarımın sorunları nelerdir girdilerin yüksek olmasından dolayı ürünleri satamamaları satsalar bile değer bulmaması konusunu bugün tartışacağız ve bu konuları dile getireceğiz. El birliği ile birlikte nasıl bir çözüm ulaşabiliriz iyi ve modern bir tarım yapmak üretime daha çok katkı sunmak için ne gibi çalışmalar yaparız bunu tartışacağız” dedi.
Çevre sorunu ile tarım iç içe geçti
Çevre sorunu ile tarımım artık iç içe geçtiğini vurgulayan Gürer, “Bir diğer konu ise çevre sorunu ile tarım iç içe geçti.  Daha önceleri üreticiler ve köylüler ürünün para etmemesinden şikayetçi olurken, bugün ise çevre sorunu öne çıktı.Yani madenlerin, taş ocaklarının mermer ocaklarının çok pervasızca doğaya dalan etmesi, hayvancılık yok etmesi toz duman İçinde ağaçların kuruması suların yatak değiştirmesi bu defa da üretici kendi ürününü para yetmemesi ile beraber dert yakınırken ikinci bir sorun ile karşı karşıya geldi toprağını ve suyunu koruma gibi bir şey ile karşı karşıya geldi. Onun için vahşice bu talana dur demek için bu taş ocakların ve maden ocaklarının daha iyi bir yerde insan hayatını ve yaşam alanında uzak kurması açısında nasıl bir yol ve yöntem denenir nasıl bir yol çizilir bu konuları tartışacağız ve çözüm üretmek bugün üretici ve köylülerle bir araya geldi” şeklinde konuştu.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN