Çevre katliamı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kale Belediyesi'nin 2 bin dönümlük tarım arazini imara açma planına tepki göstererek, 'En verimli kayısıların yetiştirildiği bölgeyi beton yığınına çevirmek çevre katliamıdır' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Kale İlçesi’nde son günlerde Soğukpınar ve Düztarla mahallelerinde bulunan tarımsal arazilerin imara açılacağı konuşuluyor. Kale Belediyesi’nin Karakaya Barajı’nın yanı başındaki yaklaşık 2 bin dönümlük arazide gerçekleştirdiği imar düzenlemesi ile 10 bine yakın kayısı ağacının kesileceği bölgede yüksek binaların yükseleceği ve baraj kenarının ranta kurban edileceği belirtiliyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Malatya’nın en verimli tarım arazilerine sahip Kale İlçesi’nde ne yapılmaz derseniz, ‘tarım arazilerinin imara açılması’ denir. Ancak görülen o ki Kale’de de alışılmış bir AKP yandaşlığı, rant hırsı ortaya çıkıyor. 10 Bine yakın kayısı ağacını kesip bina yapmak nedir?18 yıldır derelerin üzerine HES yaparak, meraları yandaşlarına peşkeş çekerek, yerleşim yerlerinin yanı başına taş ve maden ocakları için izin vererek, tarım arazilerini imara açarak Türkiye’yi çoraklaştıran bir zihniyet şimdi de elini Kale İlçesi’ne atıyor” ifadelerini kullandı.

Malatya’nın kalbine hançer sokacaklar

Ağbaba, “Soğukpınar ve Düztarla Mahalle sakinleri Kale Belediyesi’nin tarım alanlarını imara çevirme işlerini gizli yürüttüğünü belirterek, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tarım arazisi olan yerleri boş alan olarak göstererek imara açılması için müracaatta bulunduğunu ifade ediyorlar. Bu iddialar hem çok ciddi hem de üzücü. Malatya’nın en verimli arazilerini boş alan gösterip imara açmak Malatya’nın kalbine hançer sokmaktır.30-40 yıllık ağaçları kesip tek geçim kaynağı kayısı olan insanları açlığa mahkum etmek, yerinden yurdundan etmek istiyorlar. Kale’de hiç hazine arazisi, kıraç arazi yok mu ki kayısı bahçelerinin olduğu yer imara açılıyor? Anlamak mümkün değil” dedi. Kale İlçesi’nin sadece Malatya’da değil Türkiye’de AKP’ye en yüksek oy veren ilçelerden biri olduğunu hatırlatan Ağbaba, “Yüzde 90-95 oy aldıkları yerleşim yerine bunu yapıyorlar. Varın gerisini siz düşünün. AKP’nin gözünü rant hırsı bürümüş. Gözleri başka bir şey görmüyor. Onlar için sonunda kazanç varsa yıllardır kendilerine oy veren seçmenler de bir kalemde silinir. Soğukpınar ve Düztarla Mahalle sakinleri kayısı bahçelerine baraj manzaralı binalar yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtiyorlar. Bizler de bu haklı taleplerinde yanlarında olacağız, örgütümüzle birlikte ‘rantsal dönüşüme’ karşı çıkacağız” ifadelerini kullandı. 
 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN