Canlı hayvan pazarı kapatıldı

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler arasına Malatya'da Hayvan Pazarı'nın kapatılması da eklendi. Vali Yardımcısı Ömer Sağlam başkanlığında toplanan Malatya İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, hayvan pazarı dışında da kalabalıklar halinde satışların yapılmaması kararı aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Canlı hayvan pazarı kapatıldı
Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler arasına Malatya’da Hayvan Pazarı’nın kapatılması da eklendi. Vali Yardımcısı Ömer Sağlam başkanlığında toplanan Malatya İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, hayvan pazarı dışında da kalabalıklar halinde satışların yapılmaması kararı aldı.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Karara ilişkin valilikten yapılan açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütünce ‘pandemi’ olarak kabul edilen Covid-19 nedeniyle Sağlık Bakanlığı bünyesinde erken dönemde oluşturulan Koronovirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda alınan sıkı tedbirler ile hastalığın ülkemize gelişi önemli ölçüde engellenebilmiştir. Bu durumun sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla hayvan satış yerlerindeki insan yoğunluğu dikkate alınarak Malatya İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, Vali Yardımcısı Ömer Sağlam’ın başkanlığında 18.03.2020 tarihinde toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.” denildi.
Hayvan pazarının kapatılmasına ve hayvan pazarı dışında da satışın yapılmamasının karara bağlandığı belirtilen açıklamanın devamında ise şu bilgilere yer verildi: “Malatya Hayvan Pazarı’nın 19.03.2020 tarihinden itibaren ikinci bir karara kadar kapatılmasına, vatandaşların pazarlar dışında toplanarak hayvan alım-satımı yapmalarını önlemek amacıyla Belediye Zabıta Amirlikleri ve Kolluk Kuvvetlerince gerekli denetimlerin yapılmasına, Hayvan pazarının temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin düzenli olarak işletmeci kuruluş olan Esenlik ŞTİ. tarafından yapılmasına, vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için alınan kararların komşu iller, ilimiz ve ilçelerdeki yetiştiricilere duyurulmasına, işbu alınan Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı’nın tatbikinin idari makamlarca sağlanmasına, bilgi için 80 il valiliğine, gereği için belediye başkanlıklarına, ilçe kaymakamlıklarına, İl Jandarma Komutanlığına, İl Emniyet Müdürlüğüne, ilgili yetiştirici ve üretici birliklerine gönderilmesine oy birliği çokluğuyla karar verilmiştir.” denildi.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN