Çalışmalara başladık

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacının 8 milyonuna ev sahipliği yapan ve 'dünya kuru kayısı başkenti' olarak anılan Malatya'da sıfırın altına inen sıcaklık sebebiyle bazı kayısı bahçelerinde meydana gelen don olayı sonrası hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarına başlanıldığını kaydetti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Milletvekili Çalık, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Malatya'da 13-14 Nisan 2022 tarihinde hava sıcaklığının gece sıfırın altına düşmesi sebebiyle bazı kayısı bahçelerinde don meydana geldiğini ve hasara yol açtığını belirterek, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, TARSİM, Ziraat Odalarındaki uzmanların sahada hızlı bir şekilde çalışmalara başladığını söyledi. 

2022 yılında 7 bin 840 üretici Tarsim tarafından sigortalanmıştır

Çalık, “2022 yılında Malatya genelinde 7 bin 840 çiftçi 15 bin 720 poliçe ile ve 171 bin dekar alanda Tarsim Sigorta Sistemi tarafından sigortalanmıştır. 13-14 Nisan 2022 tarihi gecesi Malatya’mızda meydana gelen don nedeniyle özellikle don çukuru olan ve hava sirkülasyonunun olmadığı alanlardaki bahçelerde önemli derece de, rüzgar alan ve baraj kenarlarındaki bahçelerde hasarın daha az olduğu gerek üreticilerimiz gerekse de Tarım ve Orman İl Müdürümüz Tahir Macit tarafından bizlere ifade edildi. Ön hasar tespit çalışmaları yapılıyor ve bu gece için de zirai don riskinin devam ettiği belirtilmektedir. Bizler üreticilerimizin her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Çalık, kayısıda yaşanan don hasarını Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’ye de aktardığını sözlerine ekledi.

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Murat | 15 Nisan 2022 13:25

    İşsiz Gençler için bir projeniz varmı ?

  • orhan ince | 15 Nisan 2022 10:29

    yapılan tespitle kalacak geçen seneki gibi doğal afet ilan edilmeli hemen tarsime kaldıysak yandık geçen sende don yaptırdım tarsim doğa olayı diyerek ödeme yapmadı.

BUNLARA DA BAKIN