Büyükşehir'de neler oluyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba personel maaşlarında düşüşe gidilmesi, mesai ücretlerinin kesilmesi, toplu sözleşme haklarının gaspı ve işçiyi 30 gün çalıştırılıp 15 gün sigorta yaptırılması gibi konularla gündeme gelen Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde son olarak bir işçinin intihara teşebbüs etmesi bardağı taşıran son damla olmuştur' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Büyükşehir'de neler oluyor?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba personel maaşlarında düşüşe gidilmesi, mesai ücretlerinin kesilmesi, toplu sözleşme haklarının gaspı ve işçiyi 30 gün çalıştırılıp 15 gün sigorta yaptırılması gibi konularla gündeme gelen Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde son olarak bir işçinin intihara teşebbüs etmesi bardağı taşıran son damla olmuştur” dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan bir işçinin “Biz işçiyiz hayvan değiliz. Bizi sömürdüğün yeter. Hakkımı sana helal etmiyorum” şeklindeki isyanı ve intihar girişimi sonrası gözler bir kez daha AKP’li Malatya Büyükşehir Belediyesine çevrildi.

İşçinin alın terinden tasarruf olur mu?

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçiler uzun süredir personel politikasını eleştirerek, mesailerin, sosyal denge tazminatının kesildiğini, maaşlarda azalışa gidildiğini belirtiyor, sorunun çözülmesini istiyorlardı. Geçtiğimiz dönemlerde uygulamanın yanlış olduğunu belirten, konuyu TBMM gündemine getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “İşçinin alın terinden, mesaisinden tasarruf olmaz. Tasarruf yapacaksanız makam araçlarından, çeşitli vakıf ve derneklere peşkeş çekilen paralardan yapılsın. İşçinin alın terinden tasarrufa gidilmesi son derece yanlıştır” demişti.

Sözleşmeden kaynaklı 5 aylık bazı ödemeler bekliyor 

Büyükşehir belediyesinde son günlerde yine işçilerin haklarının gasp edildiği yönünde iddialar gelmeye başladığını belirten Ağbaba, “Temmuz ayında yapılması gereken toplu sözleşme çeşitli gerekçelerle Aralık ayına sarkmış. Sözleşmede geriye dönük 5 aylık işçi alacağının ödeneceği belirtiliyor. Ancak ‘bütçemiz yeterli değil’ denilerek, işçilere halen bazı ödemelerinin yapılmadığı iddia ediliyor. 2 bin 200 işçinin çalıştırıldığı Melid A.Ş bünyesinde çalışan işçiler eksik kalan 5 aylık hak edişlerini almayı bekliyor. Ancak seslerini belediye yönetimine duyurmakta zorlanıyorlar” dedi.

İşçinin 30 gün çalıştırılıp 15 gün gösterildiği iddia ediliyor

Ağbaba, belediye işçilerinin ayrıca kısa çalışma ödeneği ile ilgili de sıkıntılar yaşadığını belirterek, “İşçiler 30 gün çalışmalarına rağmen,15 gün çalışıyor gösterildiklerini, SGK primlerinin 15 gün yatırıldığını, belediyenin devletten kısa çalışma ödeneğini alıp kendilerini 30 gün çalıştırarak haksız kazanç elde ettiğini ve 15 günlük yemek ücretlerinin bu nedenle kesildiğini belirtiyorlar. Bu iddialar çok ciddi ve mutlaka araştırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İşçiyi intihara sürükleyecek çaresizlikten kurtarmak gerekiyor 

Ağbaba, belediyede yaşanılan sıkıntıların dün bir işçinin intihar girişimine varan isyanı ile doruğa çıktığını kaydederek, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin emekçinin hakkını vermek istemeyen tavrına bir an önce son verilmesini, hakkını isteyen emekçilerin canlarına son vermek çaresizliğinden kurtarılması gerektiğini kaydetti. Ağbaba, konunun takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi. 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN