Bu karardan vazgeç

Fransa'da yayın yapan Charlie Hebdo Dergisinin Peygamber Efendimiz hakkındaki eleştiri sınırlarını aşan, nefret dilinin kullanıldığı karikatürleri yeniden yayınlama kararıyla ile ilgili bir açıklama yapan Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, 'Bu karar son derece yanlış ve provokatif bir karardır. Terör bahane edilerek Peygamber Efendimize (SAV) hakaret edilemez' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Bu karardan vazgeç
Fransa’da yayın yapan Charlie Hebdo Dergisinin Peygamber Efendimiz hakkındaki eleştiri sınırlarını aşan, nefret dilinin kullanıldığı karikatürleri yeniden yayınlama kararıyla ile ilgili bir açıklama yapan Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, "Bu karar son derece yanlış ve provokatif bir karardır. Terör bahane edilerek Peygamber Efendimize (SAV) hakaret edilemez" dedi.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin, Fransa’da yayın yapan Charlie Hebdo Dergisinin Peygamber Efendimiz hakkındaki provokasyon amaçlı karikatürleri yeniden yayınlama kararına tepki gösterdi. Engin, Peygamber Efendimize karikatürle hakaret edilerek, Müslümanların rencide ve tahrik etmeyi hedeflendiğini söyledi. 

Provokatif bir karar

Charlie Hebdo Dergisine yapılan menfur saldırının davasının görüleceği gün söz konusu derginin Peygamber Efendimiz Muhammed (SAV) ile ilgili uygunsuz karikatürleri tekrar yayınlama kararı almasını kınayan Engin, "Bu karar son derece yanlış ve provokatif bir karardır. Terör bahane edilerek Peygamber Efendimize (SAV) hakaret edilemez diyoruz. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Makron Peygamber Efendimiz Muhammed (SAV) ile ilgili uygunsuz karikatürler yayınlayan ve bu karikatürler bahane edilerek düzenlenen terör saldırısı sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği dava bugün Paris’te görülmeye başladı. Charlie Hebdo Dergisi davanın görülmeye başlayacağı gün Peygamber Efendimiz Muhammed (SAV) ile ilgili uygunsuz karikatürlerini yeniden yayınlayacağını açıkladı. Bizler kardeşlik ve barış dini İslam’ın müntesipleri olarak “Terörün ırkı, dini, rengi yoktur. Terör nerden gelirse gelsin her türlüsüne karşı olduğumuz gibi terör bahane edilerek inançlara, değerlere yapılan hakaret ve saygısızlığa aynı şeklide karşıyız ve terörün her türlüsünü lanetliyoruz" diye konuştu.

Müslümanlar rencide ediliyor

Charlie Hebdo Dergisi’nin Peygamber Efendimiz Muhammed (SAV) ile ilgili uygunsuz karikatürleri yeniden yayınlama kararı almasının son derece yanlış ve provokatif bir karar olduğunu ifade eden Engin, "Peygamber Efendimize hakaret içeren karikatürü tekrar yayınlama kararı alması kabul edilebilir bir durum değildir. Merhamet ve sevgi dini İslam’ın terör dini, Müslümanların ise terörist gibi gösterilmeye çalışılması, Peygamber Efendimize karikatürle hakaret edilmesi Müslümanları rencide etmeyi, tahrik etmeyi hedefleyen girişimlerdir" şeklinde konuştu.

Müslümanlar sessiz kalmayacaktır

'Hz. Muhammed (SAV) yapılan hakaret bütün Müslümanlara ve onların kutsalına yapılmış bir hakarettir' diyen Engin, "Bizlerin bu hakaretler karşısında sessiz kalmasını beklemek ne ifade, ne basın özgürlüğü ile anlatılabilecek bir durumdur. Kimse bir başkasının kutsalına, inançlarına hakaret edip basın özgürlüğüne ifade özgürlüğüne sığınamaz. Son gelişmeler de gösteriyor ki birileri yine Avrupa’da Müslümanlar olarak tahriklere gelmeden sağduyu ve aklıselim ile teröre karşı dik durmalıyız. Ancak tüm dünyaya Malatya’dan sesleniyoruz: “İnancımıza, ibadetlerimize, vatanımıza, milletimize, ezanımıza, bayrağımıza, aile yapımıza, namusumuza-iffetimize ve kısaca kutsallarımıza yapılan hakaretler, iftiralar karşısında hiçbir Müslüman sessiz kalmayacaktır. Tüm Müslümanlardan bu tür tahriklere sağduyu ve İslam dininin bizlere öğrettiği hassasiyetle yaklaşmalarını rica ediyoruz. Bizler sevgi ve merhamet dini İslam’ın temsilcileriyiz. Biz kimsenin inancına, kutsallarına küfretmeyiz, hakaret etmeyiz. Ne bizim ne de bir başka inanç grubunun inancına, kutsalına hakaret edilmesine de izin vermeyiz. Makron’u ve Charlie Hebdo Dergisi’ni biran önce bu provokatif kararından vazgeçmeye davet ediyoruz" açıklamalarında bulundu. 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN