Bu karar sevindirici

Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, Sağlık hizmetinden faydalanma süresi 2021 yılı sonuna kadar uzatılan GSS ve BAĞ-KUR borçluları hakkında açıklama yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Bu karar sevindirici
Attarlar Esnaf Odası Başkanı Sinan Cavlak, Sağlık hizmetinden faydalanma süresi 2021 yılı sonuna kadar uzatılan GSS ve BAĞ-KUR borçluları hakkında açıklama yaptı.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Sinan Cavlak, “3432 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 5 milyondan fazla Genel Sağlık Sigortası prim borçluları 2021 yılı sonuna kadar Devlet Hastaneleri ve Devlet Üniversitesi Hastanelerinde genel sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebileceklerdir. Bu karar sevindiricidir. Ancak esnaflarımız, şirket ortaklarımız sağlık hizmetinden faydalanamasa bile devlete borçlanmaya devam ediyor. Devlet de alacağından vazgeçmiyor. Dolayısı ile esnaflarımız ve şirket ortaklarımız eninde sonunda bu borçlarını ödemek zorundadırlar. Bir yandan devlete borçlanmaya devam ederken, bir yandan kendilerinin, eş ve çocuklarının sağlık hizmetinden faydalanamıyor olması adil bir uygulama olamazdı. Bu durum sosyal devlet ilkesine de aykırıdır. Geçtiğimiz yıl da 2040 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile uzatılan uygulama tamamen kaldırılmalı ve Bağ-kur borçlanması devam edenler sağlık hizmetlerinden borçlanmaları devam ettiği sürece yararlanmaya devam edebilmelidirler ”dedi. Başkan Cavlak sözlerini şöyle sürdürdü: “Her ne kadar esnaflarımızın bir bölümü devlete olan borçlarını zamanında ödeyemiyor olsalar bile bunun keyfi olmadığının bilinmesinde fayda var. Özellikle 2018’den beridir esnaflarımız ve iş insanlarımız açısından verimli yıllar geçmedi. Tabi 24 Ocak 2020’de yaşadığımız Malatya ve Elazığ depremi bizleri derinden etkiledi. Ve ardından koronavirüs salgını esnaflarımızı hepten yaraladı. Haliyle esnafımızın borçlarını ödememesi keyfi bir durum değil. Kaldı ki gecikmeden kaynaklı amme alacakları faizi kamu ve özel bankaların verdiği kredi faizlerinden düşükte değil. Esnaflarımızın devletimize karşı tek yükümlülüğü Genel Sağlık Sigortası prim borcunu ödemek değil. Esnaflarımız çok sayıda kalemde ödemeler yapıyor. 2021 yılı içerisinde hükümetimiz hesabını kitabını yapıp yılsonuna kadar bu adaletsizliğe kalıcı bir çözüm getirmelidir. Sağlık, özellikle 2021’de daha önemli bir hal almıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Hazine ve Maliye Bakanlığımızdan, Sağlık Bakanlığımızdan, Ticaret Bakanlığımızdan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızdan, Malatya milletvekillerimizden hassasiyet bekliyoruz.”

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN