Beş aylık ihracat 147 milyon dolar

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya'nın 2019 yılı 5 aylık toplam ihracat rakamının 147 Milyon dolar olduğunu söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Meclis Başkan Vekili Yüksel Hakan Er başkanlığında 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda yapılan meclis toplantısına, meclis divanı, MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyeleri katıldı. Genel Sekreter Remzi Yaşar tarafından okunan Mayıs ayı mizanı oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantı öncesinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, oda çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Sadıkoğlu, TOBB 75. Genel Kurulunda iş adamlarının sıkıntılarını Cumhurbaşkanına ilettiklerini söyledi. Genel kurulda kayısı standı açtıklarını belirten Sadıkoğlu, “Açtığımız stant ile kayısımıza sahip çıkarak güzel bir tanıtım gerçekleştirdik. Daha önce kayısı da hak iddia edenler gördüler ki kayısı sahipsiz değildir. Malatya kayısısının arkasındadır. Kayısıya yeni pazarlar açmak ve ihracatımızı artırma adına çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda İspanya Pedreguer Belediye Başkanı Sergi Ferrus ile ortak çalışmalar yapmak projeler üretmek adına işbirliği yapma kararı aldık. Pazar araştırması yaparak ilerleyen zaman diliminde kendileri ile tekrar bir araya geleceğiz” dedi.

Malatya’yı sanayi kenti yapacağız

Sadıkoğlu, Malatya’yı sanayi kenti yapma adına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştüklerini ifade ederek, “Yaklaşık 15 yıldır Organize Sanayi Bölgesinde istimlak bedeli ödenmemiş durumda bu durumda insanlar mağdur durumda kalıyor. Aynı zamanda arazilerimizin yetersiz olmasından kaynaklı Malatya’yı sanayi kenti yapma yönünde sıkıntılar yaşıyoruz ve geldiğimiz günden bu güne bu sorunları çözüme kavuşturmak için yoğun çaba harcıyoruz. İstimlak edilen yerin parası ödenmediği için yeri iş adamına veremiyoruz. Sayın Bakanımızdan istimlak paralarının bir an önce ödenmesi noktasında söz aldık. Sayın vekillerimizin de desteği ile bu ödemelerin yapılarak Malatya’yı sanayi kenti yapabilmek adına işletmelerin önünü açmak istemekteyiz” diye konuştu.

Meslek liseleri bizim için önemli

Sanayileşmiş toplumların tamamında üretimin öne çıktığını söyleyen Sadıkoğlu, “Bunu da mesleki eğitime borçlular. Ara eleman değil aranan eleman yetiştirmek adına Mesleki liseleri bizler için son derece önemli. TOBB bünyesinde gündeme getirdiğimiz çalışmalarımız neticesinde 81 il de altyapı oluşturarak bir meslek lisesini Odalar bünyesine katarak TOBB ETÜ işbirliği ile sanayileşmenin önünde ki sorunlardan biri olan ara eleman sorununu çözüme kavuşturmuş olacağız. Teoriği pratiğe döktüğümüz an vereceğimiz İngilizce dil eğitimiz ile nitelikli insan yetiştirmiş olacağız. Rehberlik öğretmenlerimiz ile bir araya gelerek elimizden gelen katkıyı sağlayarak ailelere mesleki eğitimin öneminde bahsederek öğrencilerimizi buraya kazandırmış olacağız. Organize sanayi bölgelerimiz için kısa sürede eleman yetiştirebileceğimiz bir alt yapı ile bir okul yapıyoruz. Odamız bünyesinde 3 – 4 ay da nitelikli insan yetiştirebileceğimiz bir okul FKA desteğiyle kuruyoruz” dedi.

Malatya’nın en önemli sorunlarından biri ‘kayısıdır’

Sadıkoğlu, Malatya’nın en önemli sorunlarından biri kayısı olduğuna dikkat çekerek, Bunun bilinci ile hareket ettiklerini kaydetti. Sadıkoğlu, “81 ile gönderdiğimiz yazı ile Malatya Kayısı dışında ki ismimizin kullanılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bununla alakalı Diğer illerden dönüşler sağlandı. Avrupa Birliği tescil logolu kayısımız ile alakalı her türlü çalışmayı yapacağız. Kayısı noktasında entegre bir tesise ihtiyacımız vardır. Bununla alakalı iş adamlarımızı yatırıma davet ediyoruz. Yer tahsisi ve teşvikler noktasında sonuna kadar destekçileri olacağız. Fransız Peyniri katma değerli bir ürün ile daha fazla ekonomiye destek sağlıyor. Bizlerde kayısıda bunu yaparak Kayısının sanayi dâhil olmak üzere her alanda kullanılması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Mayıs ayı ihracatımız 31 milyon dolar

Malatya’nın Mayıs ayı ihracat tutarının yaklaşık 31 milyon dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatan Sadıkoğlu, “2018 yılındaki 27 milyon dolarlık ihracat rakamına göre yüzde 13,37’lik bir artış yaşanmıştır. İhracattaki artışın ilerdeki aylarda da devam etmesi en büyük temenni ve beklentimizdir. Bununla birlikte, 2019 yılı 5 aylık toplam ihracatımız 147 Milyon dolar olmuştur. Mayıs ayındaki ihracatımızın kalem bazında değerlendirmesini yaparsak; İhracatımızdaki en önemli kalem yine kuru meyve ve mamulleri ihracatıdır. Mayıs ayında kuru meyve ve mamulleri ihracatı 2018 Mayıs ayına göre yüzde 12.46 artarak 11,3 milyon dolar gerçekleşmiştir. Mayıs ayında Malatya’nın diğer önemli bir ihracat sektörü ise Hazır giyim ve Konfeksiyon sektöründe 7.7 milyon dolarlık ihracat yapılmıştır. 2019 yılı Mayıs ayında su ürünleri ve hayvansal mamuller yüzde 253’lük artışla 4 milyon dolar olmuştur” sözlerine yer verdi.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN