Başkan Gürkan MİAD'ın konuğu

Malatya İşadamları Derneği'nin (MİAD) aylık olarak düzenlenen geleneksel toplantılarının bu ayki onur konuğu Malatya AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan oldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Başkan Gürkan MİAD'ın konuğu
Malatya İşadamları Derneği’nin (MİAD) aylık olarak düzenlenen geleneksel toplantılarının bu ayki onur konuğu Malatya AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan oldu.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

İstanbul’da bir otelde 67’incisi düzenlenen toplantıya Gürkan’ın yanı sıra Yeşilyurt Belediye Başkanı ve adayı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkan adayı Osman Güder, Pütürge Belediye Başkan Adayı Mikail Sülük, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, MİAD Başkanı Yunus Akdaş, İşadamları ve konuklar katıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş, amaçlarının Malatya’yı daha ileri götürmek olduğunu söyledi. Gürkan’ın çalışmalarından da övgüyle bahseden Akdaş, "Başkanımın çalışkanlığını biliyorum. Bunu görmek için ve burada sizlerle paylaşmak için gidip tek tek çalışmaları yerinde inceledik. Malatya’nın marka ya da kimlikli şehir olabilmesi için hiçbir engel yok. Malatyalı yetişmiş insanlarımız var, gençlerimiz var. İstanbul’da yetişmiş belediye başkanlarımız var. Muhakkak Malatya’yı marka şehir kimlikli şehir yapmamız lazım. Selahattin Başkanımızın işi zor. Malatya büyüklük anlamında Türkiye’nin 27. büyüğüdür. Ama sanayi ve sosyal durumda baktığın zaman 46-52 arasında geziyor. Ben Selahattin Başkan ile ilgili araştırma yaptım. Ayrımcılık yapmıyor, ülkesinde insanını düşünen, insanını yüceltmeye çalışan, insanlara yardımcı olmaya çalışan bir kimliği olduğunu gördüm. Bunun için kendisiyle gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Hepimiz sorumluluk almak zorundayız

Programın onur konuğu olan Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Anadolu’nun kadim şehrinin Malatya olduğunun altını çizerek “Bizim Malatya’yı tarihi süreci içerisinde iyi tanımamız lazım. Eğer tarihi iyi bilmezsek günü okuyamayız, geleceğe de emin adımlarla ve güvenli bir şekilde yürüyemeyiz. Malatya’da bizim sadece kayısı ile yetinmememiz gerekiyor. Malatya’nın bundan çok değerli şeyi vardır. Malatya insanlık medeniyetinin başladığı yerdir. İlk devlet, ilk bürokrasi, ilk muhasebe kayıtlarının, ilk gümrükleme işlemlerini ve ilk Taş Devri’nden demirin silah olarak kullanılması, ilk yerleşik hayatın oluşması Malatya’da ilk etapta Cafer Höyük’te akabinde Aslantepe’de zuhur etmiştir. Malatya’nın kadim şehir ve kimliğini bu anlamda iyi değerlendirmemiz lazım. Eğer bugün dünya üzerinde bir medeniyet varsa; o medeniyetin başladığı yer Malatya’dır. Bunun altını çizerek söylemek istiyorum. Bugün Malatya’yı sadece kayısı ile tanıtacak olursak Malatya’ya yazık ederiz. Malatya’ya hainlik etmiş ve Malatya’yı gerçek anlamda tanımamış oluruz. İnsanlık tarihindeki Malatya’nın yeri budur" ifadelerine yer verdi.  İş adamlarından Malatya’nın geleceğine destek sunması gerektiğini ifade eden Gürkan, "Bunun altını çok iyi bir şekilde çizmek gerekiyor. Malatya’nın artık silkelenip kendisine gelmesi lazım. Medeniyetin beşiği olacaksın, kadim şehir olacaksın, insanlık medeniyeti başlayacak. Anadolu’yu Anayurt yapan toprağın, sancağın beyliği ve mirasçısı olacaksın ondan sonra da elin cebinde kenarda lafla işleri yürütmeye kalkacaksın. Böyle bir dünya yoktur. Hepimiz bu sorumluluğu almak zorundayız. Bundan sonra da gerek bürokraside, gerek siyasette, özellikle Malatya ölçeğinde ‘ben yaptım oldu’ diyerek, hayalle, gereksiz şeyleri yapılmayanı yapıldı gibi göstererek hiç kimsenin bir yerlere varamayacağını bundan sonra da göreceksiniz" şeklinde konuştu.

Malatya artık ayağa kalkmalı

Malatya’nın artık ayağa kalkması gerektiğini ifade eden Başkan Gürkan, "Şehir insan ve Malatya olgusunu değerlendirirken sakın ola küsmeyesiniz. Ben belediye başkanı oldum. Görmedim geçtim, sakın küsmeyin. Hesap soracaksınız. Ben dalgın olabilirim. Beni uyaracaksınız. Bütün kurum müdürlerine bu uyarıları yapmalısınız. Bunları şehrimizin tekrar istikbale hazırlanması için anlattım" dedi. 31 Mart’ta yapılacak seçimler ile ilgili de konuşan Gürkan, “Fesatlar, fitne olan adamlar bu düzeni bozmak için her türlü entrikaları çevireceklerdir. Ama sizler bulunduğunuz yerde buna müsaade etmeyeceksiniz. Malatya’da şu ana kadar gittiğimiz her yerde size oy vermeyeceğiz diyen kimse çıkmamıştır. Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi ‘Bir olacağız, iri olacağız ve diri olacağız’ Bayrağımızın dalgalanması için bu ülkeye borcumuzu ödemek için gerekirse canımız pahasına çalışacağız. Bu bizim sorumluluğumuzdur" diye konuştu. Hayli sıcak ve samimi bir ortamda geçen, iş, siyaset ve medya dünyasından yaklaşık 400 kişinin katıldığı toplantı, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN