Ayrımcılık yapılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba'dan valilikteki deprem değerlendirme toplantısına tepki 'Sayın vali, bu deprem sadece AKP'lileri vurmuyor. CHP'lileri, MHP'lileri vuruyor. Türk'ü de vuruyor, Kürt'ü de vuruyor. Deprem ayırmıyor, ama Malatya valisi toplantı yaparken ayrımcılık yapıyor' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Ağbaba, Pütürge Merkezi ile Örmeli, Bakımlı, Çengelli, Tosunlu, Ormaniçi, Pazarcık, Balpınarı ve Çayköy Mahallelerini, Doğanyol merkezi ve Gökçe Mahallesi’ni ziyaret etti. Ağbaba ve beraberindekiler ziyaretleri esnasında 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve üzerinden 10 ay geçen Elazığ Sivrice merkezli depremin yaralarının halen sarılmadığını söyleyen depremzedelerin haklı taleplerini dinlediler.

Kimsenin umurunda değil

Pütürge Çayköy Mahallesi sakinleri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya özetle; “Hayvan beslemek için yaylalarda kerpiç evler yaptık. Elektriği, suyu olmayan evler. Bu evler olduğu için biz hak sahibi olamıyoruz. Köyün içindeki evimiz ağır hasarlı olmasına rağmen ‘aynı ilçede başka eviniz var’ diyerek bizi mağdur ediyorlar. Yıkık evlerde oturmak zorunda kalıyoruz. 20 yıl önce yıkılmış ev tapuda halen görüldüğü için hak sahibi olamayanlar var. Ağır hasarlı evde oturmayanlar Malatya’da kiralık ev tutup oturmaya başladılar. Haftada bir gelip hayvanların yemlerini verip gidiyoruz. Sadece bizim değil hayvanların bile psikolojileri bozuldu. Evlerinde derin çatlaklar olup gidecek yeri olmayanlar mecburen o evlerde oturmaya devam ediyorlar. Mahallelerde ev yapma işini TOKİ’ye vermişler, gelip bakıyorlar, ‘bizim iş makinelerimiz buraya girmez’ diyip gidiyorlar. Burası kırsal bir bölge. Madem yapmayacaksınız neden işi alıyorsunuz o zaman?100 Yıllık ağaçlarımızı kesip evin yerini hazırladık, ama çivi çakılmış değil. Vatandaş ölmüş kimsenin umurunda değil” şeklinde konuştular.

Kış günü insanları mağdur etmeyin

“Deprem olduğu günden itibaren bölgenin sorunlarını dinliyor, gündeme getiriyor, çözümü için çaba gösteriyoruz” diyen Ağbaba, “Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Sorunları çözmek. Bazı mesafeler kat edildi. Ancak bölgede TOKİ’den kaynaklı sorunlar yaşanıyor. ‘Mikser girmez, kepçe girmez’ diyip işten kaçılıyor. Amaç daha kolay olan toplu konut yapmak. Bir gerçeğimiz var, Pütürge ve Doğanyol düz bir alandaki yerleşim yerleri değil. Dağlık bölge. TOKİ yer beğenmediği için insanlara ev yapmıyor. Düz arazide ev yapayım diyor. Yetkililere sesleniyoruz, yapacaksanız gelin evleri yapın, halkı mağdur etmeyin. Bahane üretmeyin. Oyalamayın. Bu kış günü insanları mağdur etmeyin. 10 ayda 10 evden 1’i teslim edilmiş. Böyle bir pasifliği, tembelliği kabul edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Depremzedeleri asla yalnız bırakmadık

Ağbaba konuşmasının devamında “Ben Malatya Milletvekiliyim. Tüm Malatya’nın hakkını hukukunu savunmak benim boynumun borcu. Pütürge’den Doğanyol’dan aldığımız oy belli. Ama biz oy verseniz de vermeseniz de sizlerin sesi soluğu olmak için çalışıyorum. Depremden sonra defalarca bu bölgeye geldim. Gücümüz yettiği kadar elimizden ne geldiyse destek verdik. Aşevleri, konteynırlar, çadırlar, giyip, gıda paketleri ile destek sunduk. Depremzedeleri hiçbir gün yalnız bırakmadık.” Geçtiğimiz günlerde Malatya Valiliği’nde yapılan ‘deprem değerlendirme toplantısı’ ile ilgili de konuşan CHP Milletvekili Veli Ağbaba; “Deprem sonrası günlerce mahalle mahalle, hatta ev ev dolaştık. İnsanların ihtiyaçlarının neler olduğunu, bölgeyi dolaşan biri olarak dile getirdik. Ona bile farklı bir şekilde yaklaştılar. Devlet hepimizin. Hükümetler değişir ama devlet bakidir. Devleti korumamız gerekir. Çayköy’de devlet denilince akla Pütürge Kaymakamlığı, Malatya Valiliği geliyor. Malatya Valisinin de devleti koruması lazım. Deprem toplantısı yapıyor. Kimlerle? AKP Milletvekili, İl başkanıyla. Başka siyasi parti yok mu? Hadi bizi çağırmıyorsun, Cumhur ittifakının milletvekili, il başkanını çağır. Sayın vali, bu deprem sadece AKP’lileri vurmuyor. CHP’lileri, MHP’lileri vuruyor. Türk’ü de vuruyor, Kürt’ü de vuruyor. Deprem ayırmıyor, ama Malatya valisi toplantı yaparken ayrımcılık yapıyor. Prensip olarak devletin yöneticileriyle polemiğe girmekten kaçınıyorum. Ama gözümüzün içine sokar gibi bir siyasi gibi, il başkanı gibi davranmasını da kabul etmiyorum. Devletin çivileriyle oynamayın. Vali bey gelip geçici. Devlet kalıcıdır. Valiliğin de devletin de itibarını sarsmaya kimsenin hakkı yok. Vali valiliğini yapacak, siyasetçi siyasetçiliğini yapacak” dedi. 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • pütürgeli | 24 Kasım 2020 10:19

    doğruları söylüyorsun ama para etmez insanları istedikleri gibi kullanıyurlar haksızlık yolsuzluk diz buyu sadece kendilerine çalışıyorlar

BUNLARA DA BAKIN