Asgari ücret açıklaması

Milyonlarca kişinin merakla beklediği 2022 asgari ücret görüşmeleri sürüyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Asgari ücret açıklaması
Milyonlarca kişinin merakla beklediği 2022 asgari ücret görüşmeleri sürüyor.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Son günlerde yapılan açıklamalarla beklentiler yönünde yeni bir düzenlemeye gidileceği vurgulanırken, bir açıklama da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. 

İlk toplantı 1 Aralık'ta 

Bakan Vedat Bilgin, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirleneceğini anımsattı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde 1 Aralık'ta yapacağını açıkladı. Toplantı yüz yüze gerçekleştirilecek. 

"Tatmin edici bir seviyede olacak" 

Görüşmelere ilişkin detay da veren Bakan Bilgin, şu ifadelere yer verdi. "Asgari ücretin toplumu tatmin edecek, adalet duygusunu pekiştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum. 

"Türk-iş ile uzlaşmaya yakınız" 

Türk-İş ile bu konuda uzlaşmaya yakınız." 

15 kişilik komisyon görevde 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden 5'er üyenin olduğu komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek. Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. 

ENSONHABER

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN