Alın terinden tasarruf yapılmaz

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde tasarruf tedbirleri adı altında personel maaşlarında kesinti yapıldığını iddialarını değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Malatya milletvekili Veli Ağbaba, 'Tasarruf yapacaksan işçinin alın terinden, mesaisinden değil. Makam araçlarından, çeşitli vakıf ve derneklere peşkeş çekilen paralardan, en yüksek maaştan başlanarak tasarruf yapılmalı' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya milletvekili Veli Ağbaba, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın tasarruf tedbirlerini eleştirdi. Ağbaba, Büyükşehir Belediyesinden, kendilerine çok sayıda iddiaların yansıdığını ifade ederek, “Mesailerin kesildiği, sosyal denge tazminatının kesildiği, maaşlarda kesinti gibi iddialar var. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Tasarruf yapacaksan işçinin alın terini, mesaisi değil. Tasarruf yapılacaksa makam araçlarından çeşitli vakıf ve derneklere peşkeş çekilen paralardan yapılsın. İşçinin alın terinden tasarrufa gidilmesi son derece yanlıştır. Makam araçları konusunda bir başıboşluk, israf var. Malatya’da makam araçlarını kullanmasınlar, bitirsinler. Malatya Büyükşehir Belediyesine ait binaları kimlere vermişler bir baksınlar. Tasarrufu oradan yapsınlar. Çeşitli kurumlara verilen yerlerden kira alsınlar. Tasarruf yapacaklarsa öyle tasarruf yapsınlar. Tasarruf yapılan şey işçinin alın teri değildir. Bunun doğru olmadığını söylemek istiyoruz. İşçilerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

En yüksek maaştan başlanarak tasarruf yapılmalı 

‘İşçilerin şöyle talepleri var tasarruf yapılacaksa belediye başkanı önce kendi maaşından daha sonra daire başkanlarından tasarruf yapsınlar’ sorusunu cevap veren Ağbaba, “Tasarruf yapılacaksa en yüksek maaştan başlanarak tasarruf yapılmalı. İşçinin aldığı maaş 2 bin 20 lira maaş açlık sınırının altında sen gidiyorsun işçinin maaşından tasarruf yapıyorsun yapıyorsan yukardakilerin, daire başkanlarının maaşlarından tasarruf yap. Tasarruf yapacaksan başka alanlardan yap. İsrafa son ver. İsrafa son verince tasarrufu da yaparsın. Önce israfa son vereceksin. Çalışan hiçbir işçi ve memurun maaşından tasarruf yapılamaz” şeklinde konuştu.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN