Akçadağ armudu yaygınlaşacak

Ekonomik getirisi yüksek olan Akçadağ armudunun daha da yaygınlaştırılması için aşı çalışmaları bu yıl da sürüyor. Akçadağ'da, Ahlat ağaçlarına Armut aşılama çalışmaları devam ediyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün 2021 Yılı Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi çerçevesinde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi amacıyla başlayan ve bu sene de devam eden "Akçadağ Armudunun Alternatif Ürüne Dönüştürülmesi Projesi" çerçevesinde 2022 yılı aşılama çalışmaları sürüyor.

Tarım ve Orman Malatya İl Müdürü Tahir Macit, proje ile ilgili yaptığı açıklamada, ekonomik katkı için üretime önem verdiklerini bildirdi. Macit, "Bu proje ile doğal ekoloji içinde bulunan Ahlat ağacına Akçadağ Armudunun aşılanması ile Ahlat ağaçlarının, katma değeri yüksek alternatif ürüne dönüştürülmesi ve bu sayede uygulama bölgesinde yaşayan üreticilerin ekonomik olarak kazanç elde etmesi, ayrıca ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Malatya’nın Akçadağ ilçesi Kozluca ve Darıca mahallelerinde 2021 yılında 12 bin 500 adet ahlat ağacına armut aşılaması yapıldığına dikkat çeken Macit, “Aşılarımızın tuttuğunu görüyoruz. Bu senede 5 bin ahlat ağacına armut aşılamasını yapmayı planlıyoruz. 2021 ve 2022 yılı ile birlikte toplam 17 bin 500 ahlat ağacı aşılanarak ekonomik getirisi yüksek olan Akçadağ armuduna dönüştürülmüş olacak, böylece atıl durumda olan, sulamanın, suni gübrenin, ilaçlamanın yapılmadığı bu arazilere Akçadağ Armudunun iyi adapte olması ile ürün elde edilebilecek ve ekonomiye kazandırılacaktır "dedi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • vay be arkadaş | 25 Nisan 2022 07:51

    Akcadağ armudu dediğiniz şey Hocamız Armudu mu?eyer hocamız armuduysa akcadağ adını vermeniz yanlış olur.hocamız armudu değilse akcadağ armudu kalite olarak hocamız armudu daha kalitelidir onu aşılayıp yaygınaştırsanız daha iyi hem meyva olarak çok tatlı hemde sulak alanlarda 2 tanesi rahat bir kiloya yakın gelir bir tanesi 2 avcunuza sığmaz.eyer akcadağ armudu dediğiniz hocamız armuduysa ismini değiştirmiş oluyorsunuz.bu da hak yemek oluyor.görsellerden bakdım küçükken birbirlerine benziyor meyvaları.bilen bi dayı varsa bilgilendirirse iyi olur.

BUNLARA DA BAKIN