​Ailelerden manevi destek

Malatya'da öğrenci ve velilerde Liselere Geçiş Sınavı (LGS) heyecanı yaşandı. Öğrenciler içeride ter dökerken, veliler ise Kur'an-ı Kerim okuyup çocuklarına dua ederek manevi destekte bulundular.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
​Ailelerden manevi destek
Malatya’da öğrenci ve velilerde Liselere Geçiş Sınavı (LGS) heyecanı yaşandı. Öğrenciler içeride ter dökerken, veliler ise Kur’an-ı Kerim okuyup çocuklarına dua ederek manevi destekte bulundular.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya genelinde 232 okulda, bin 10 salonda ve 2 bin 406 bina ve salon görevlileri gözetiminde 12 bin 671 8’inci sınıf öğrencisi Liselere Giriş Sınavına (LGS) girdi. Sabahın erken saatlerinde sınava girmek için okulların yolunu tutan öğrencilere velileri, okul girişlerine kadar eşlik etti. Öğrenciler, daha sonra sosyal mesafe ve maske kuralına uymaları noktasında sınav görevlileri tarafından uyarı yapılarak okullara alındı. Öğrenciler içeride ter dökerken, veliler ise dışarıda çocuklarının başarısı için Kur’an-ı Kerim okuyup dua ederek manevi destekte bulundular.

Kur’an-ı Kerim okuyup dua ediyorum

Oğlu Yunus Emre’nin sınava girerken çok heyecanlı olduğunu, heyecanını yenmesi için Kur’an-ı Kerim okuyarak kendisine dua ettiğini kaydeden anne Hatice Ateş, "Oğlum malum pandemiden dolayı pek okula gidemedi. Ara sıra özel eğitim kurumuna gitti, yani eğitim pek verimli olmadı. Yeterince sınava da hazırlanamadı, bakalım hayırlısı. Rabbim tüm öğrencilere başarılar nasip etsin İnşallah." dedi.

Manevi açıdan onlara destek olmaya çalışıyoruz

Tüm öğrencilerin başarısı için Yasin-i Şerif süresini okuyup kendilerine dua ettiği söyleyen velilerden Oya Ercan, "Kızım İlknur sınava girdi. Biz de manevi açıdan onlara destek olmaya çalışıyoruz. Onlar elinden geleni yaptı şimdi sınava girdiler. Rabbimiz artık ne takdir ederse. Kızım Sosyal Bilimler Lisesini kazanmak istiyordu. İnşallah Rabbim gönlüne göre verir." temennisinde bulundu.

İnşallah emekleri boşa çıkmaz

Oğlu Ensar’ı 7’inci sınıftan beri çalıştırdıklarını ve son bir hafta da günde iki defa denemelere girdiğini söyleyen Sabiha Duk, şöyle devam etti: "Elinden geldiği kadar canlı derslere katıldı, çalıştı. Yeterince hazırlandığını düşünüyorum. Sınav esnasında bir heyecan yaşamasa inşallah iyi geçecek. Oğlumun hedefi Malatya Fen Lisesini kazanmak. Gidip okulu da gezdi, kampüsü görünce daha da bir heyecanlandı. Nasipse inşallah kazanır. Biz de onlara dua ediyoruz. Rabbim haklarında hayırlısını nasip etsin. İnşallah emekleri boşa çıkmaz. Tüm öğrencilere başarılar diliyorum."

Çocuklarımızdan daha çok heyecanlıyız

Sınava giren oğlu Samet Kaan’nın başarılı olması için özel eğitim kurumuna da gönderdiğini belirten Zeynep Alpay, "Hedefi Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesini kazanmaktı. Çok çalıştı, inşallah başarılı olur. Çocuklarımızdan daha çok heyecanlıyız. Bir de pandemiden dolayı birazda tedirginiz. Çünkü pandemi süreci bizim zor geçti. Burada kendilerine dua ediyoruz. Rabbim kendilerine zihin açıklığını versin." dileğinde bulundu.

Çocuklar sınav moduna giremedi

Çocukların pandemiden dolayı sınav moduna giremediklerini belirten Velilerden Nihat Ödemiş, "Çocukların hem okuldan uzak kalmaları hem de arkadaşlarından uzak kalmaları nedeniyle o atmosferleri pek yaşayamadılar. Kızım Sümeyye kendi imkanları ölçüsünde hazırlandı. Kızım veteriner hekim olmak istiyordu ama daha erken. İleriki süreçte ne olur zaman gösterecek. Allah tüm öğrencilerin emeklerini boşa çıkarmasın." dedi.

İLKHA

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN