Ağbaba Cami'yi sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 'Kültür Varlığı Tescili' bulunan, Mayıs ayında restore edilecek tarihi eserler arasında gösterilen 428 yıllık Miralay Şah Ali Bey Camiinin yıkılmasını Meclis gündemine taşıdı. Ağbaba, 'AK Partili yerel yöneticiler, 24 Ocak Depremini bahane ederek, tarihi camiyi yıkmak için seferber olmuşlar' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Battalgazi Belediyesi tarafından Eskimalatya’nın merkezindeki, ana gövdesine yeni eklentiler yapılarak onarılan, geçmişi 1592 yılına dayanan 428 yıllık Miralay Şah Ali Bey Camii’nin, otopark yapmak için yıkılacağı iddialarını Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Malatya milletvekili Veli Ağbaba, TBMM gündemine taşıdı.

Ağbaba, Miralay Şah Ali Bey Cami’sinin bir oldubittiye getirilerek yıkıldığını öne sürdü. Konuyu meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Miralay Şah Ali Bey Camiinin ‘Kültür Varlığı Tescili’ kararı bulunduğu, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yıkıma karşı çıktığı, ancak, kurula yapılan baskılar nedeniyle Caminin Kültür Varlığı Tescili’nin 1 Ekim 2020 tarihinde kaldırıldığının konuşulduğunu kaydetti.

AK Parti AVM için cami yıktı

Malatya’da, AK Partinin yıktığı/ yıktırdığı camilere bir yenisi daha eklendiğini ifade eden Ağbaba, "Geçmiş yıllarda yaş sebze meyve hal binasının olduğu alan Hollandalı bir firmaya alışveriş merkezi yapımı için satılmış ve alan içinde yer alan cami yıkılmıştı. Daha sonra Şire Pazarı içinde yer alan cami yıktırılmıştı. Ardından da Regaib Kandili günü Abbas Efendi Cami yıkılmıştı. AKP’li yöneticiler tarafından yıktırılan camilere son olarak bir tarihi cami daha eklendi; Miralay Şah Ali Bey Camii" diye konuştu.

24 Ocak depremini bahane ettiler

Battalgazi İlçesi’ne bağlı Eskimalatya’da bulunan halk arasında Alacakapı Mescidi olarak da nitelendirilen Miralay Şah Ali Bey Cami’si bir oldubittiye getirilerek yıkıldığını kaydeden Ağbaba, “24 Ocak 2020 tarihli Sivrice depremi caminin tarihsel ve asıl yapısında değil, sonradan inşa edilen eklentilerde hasar yaratmış, belirtilen eklentiler yıkılınca sanatsal ve kültürel değeri yüksek olan asıl tarihî bina ortaya çıkmıştır. Ancak bu gerçek bilinmesine rağmen bazı çevreler tarafından caminin tamamının inatla ve ısrarla yıkılmak istenmesi ve nihayetinde bu amaçlarına ulaşmaları kamuoyunda tartışma yaratmaktadır” şeklinde konuştu.
Caminin kültür varlığı tescili 1 Ekim 2020 tarihinde kaldırıldı

“428 yıllık Miralay Şah Ali Bey Camiinin ‘Kültür Varlığı Tescili’ kararı bulunduğu, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yıkıma karşı çıktığı, ancak, kurula yapılan baskılar nedeniyle Caminin Kültür Varlığı Tescili’nin 1 Ekim 2020 tarihinde kaldırıldığı belirtilmektedir” diyen CHP’li Ağbaba, “Mayıs ayı içerisinde basına yansıyan haberlerde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından depremde zarar gören yapıların yeniden güzel günlerine dönmesini sağlamak amacıyla çalışma başlatıldığı, aralarında Miralay Şah Ali Bey Camii’nin de olduğu Elazığ ve Malatya'da depremden hasar gören 17 tarihi yapının projeleri tamamlanarak restorasyon çalışmaları başlatıldığı belirtilmesine rağmen 428 yıllık caminin yıkılması apar topar yıkılması Malatyalıların tepkilerine sebep olmuştur” dedi.

Cami yeri ticari alan mı yapılacak?

Ağbaba, konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına bir de soru önergesi verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bakan Ersoy’a şu soruları yöneltti; “Malatya ilinde yer alan tarihi Miralay Şah Ali Bey Camii’nin yıkılma sebebi nedir? Belirtilen tarihi caminin asıl binası 24 Ocak 2020 Sivrice Depremi’nde hasar görmüş müdür? Görmemiş ise caminin ısrarla yıkılmasını isteyenlerin amacı nedir? Miralay Şah Ali Bey Camii’nin vakıf senedinde, yıkılan Cami kast edilerek, “Her kim, bunu (vakfı), tebdil etmeğe (değiştirmeye) kalkışırsa Allah’ın gazabına uğrar. Onun yeri cehennemdir. Orası ne kötü yerdir” şeklinde beddua edildiği belirtilmektedir.  

AKP Genel Başkanı geçtiğimiz aylarda, -tarihçilerin olmadığı yönünde kesin bilgi vermesine rağmen- Ayasofya’yı müze yapan Atatürk'ün Fatih'in bedduasını aldığını, müzeye çevrilmesinin yanlışlığını dile getirmiş, bu sözler büyük tepki toplamıştı. Eskimalatya’da yer alan caminin vakıf senedinde ki beddua ile ilgili ise camiyi yıkan kişiler hakkında ortaya konulan sessizlik manidardır. Bakanlığınızın bu konudaki sessizliğinin sebebi nedir? 1977 yılında Kültür Varlığı olarak tescil edilen tarihi caminin depremden sonra bile tescilin kaldırılmaması yönünde karar veren Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararının kim veya kimler tarafından değiştirilmesi istenmiştir? Kurul tarafından aynı yıl içerisinde iki ayrı karar verilmesine sebep nedir? Mayıs ayında Miralay Şah Ali Bey Camii’nin restorasyonun yapılacağı açıklanmasına rağmen, Ekim ayında yıkım kararı verilmesi Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir? Üçüncü derece Arkeolojik sit alanı olan cami alanında, herhangi bir kazı ya da sondaj araştırması yapmadan, yapının ortadan kaldırılması talebi kimlerden gelmiştir? Cami yerinin ticari alan haline getirileceği iddiaları doğru mudur?" ifadelerini kullandı. 

Bülten

Yusuf Cici

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Malatyali | 17 Kasım 2020 22:59

    Camimize reva görülen akıl tutulması diyebilecimiz bu haksız uygulamayı Meclisin gündemine getiren ve hassasiyeti ve duyarlılığı için CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba ya teşekkürler.Ayni hassasiyeti yıllardır oylarımızla destek olduğumuz Cumhur ittifakının değerlerimiz konusunda hassas milletvekilleri den bekliyoruz Ne günlere kaldık!!!

BUNLARA DA BAKIN