380 sağlık çalışanı virüse yakalandı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (Sağlık-Sen) Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, Malatya'da şuana kadar yaklaşık 380 sağlık çalışanın korona virüse yakalandığını söyledi. Yapılan yanlış uygulamalar sonucu sağlık çalışanlarının zor durumda kaldığını iddia eden Bingöl, 'Hayat kurtaran sağlık çalışanlarının hayatlarını, haklarını, hak ettiklerini, haklı taleplerini, ailelerini, görmezden gelemeyiz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi(MAEH) kampüsünde sağlık çalışanları ile birlikte bir basın açıklaması yapan Sağlık Sen Şube Başkanı Mehmet Bingöl, ülkemizde fedakârca görev yapan tüm sağlık personellerinin haklı talep ve isteklerini, sorunlarını, çözüm önerilerini paylaşmak ve yetkililerin çözüm bulması adına toplandıklarını söyledi. Bingöl, sağlık çalışanlarının ağır sorumluluklarının yanında, yükleri de her geçen gün ağırlaştığına dikkat çekti. Malatya’da pandemi sürecinin çok hızlı bir şekilde artarak sürdüğünü belirten Bingöl, “Sadece görevi nedeni ile hastalığa yakalanmış 380’e yakın sağlık çalışanı ve yoğun emek sarf eden tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımızın çabalarının boşa gitmemesi adına vatandaşlarımızdan maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalarını bir kez daha rica ediyoruz” diye konuştu.

Yanlış uygulamalar sağlık çalışanlarını zor durumda bıraktı

Yapılan yanlış uygulamalar sonucu sağlık çalışanlarının zor durumda kaldığını iddia eden Bingöl, “Hayat kurtaran sağlık çalışanlarının hayatlarını, haklarını, hak ettiklerini, haklı taleplerini, ailelerini, görmezden gelemeyiz. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi bu sağlık sistemi de sağlık çalışanlarına yönelik bu yaklaşımla sürdürülemez. Ülkemizin, sağlık alanındaki en büyük ve tek yetkili sendikal örgütü olarak; bu duruma sessiz kalamayız.  Bizler Sağlık Sen olarak çalışanlarımızın hakları ile ilgili her koşulda dik durduk ve çalışanların en yüksek sesi olduk. Arkadaşlarımızdan talebimiz ise kendi haklarına, haklı taleplerimize ve sendikalarına destek olmalarıdır.Eğer ki sağlık çalışanlarımızın moral kazanması, motivasyon ve performansının artması  gerekliliğine inanıyorsanız,  her çalışanı kapsayacak şekilde adımlar atılmalıdır. Covid 19 virüsü kişi ayırt etmiyorsa, sizlerde ekip işi olarak yürütülen sağlık hizmeti sunan çalışanları ayırt etmeyiniz" şeklinde konuştu.

Sistem yeniden ele alınmalı

Sağlıkçıların maaşlarının genel bütçeden ödenmesini talep eden Bingöl, "Diğer bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar maaşlarını tek ödeme olarak genel bütçeden alırken, sadece sağlık çalışanları, maaşlarının bir kısmını genel bütçeden bir kısım sağlık çalışanları ise de ayrıca döner sermayeden alırlar. Bu adaletsizliğin düzeltilmesi ve ek ödeme maaşa yansıtılarak genel bütçeden tek kalemde ödenmesini istiyoruz. Sağlık hizmeti sunumunda 3. Basamak konumunda bulunan üniversite hastanelerinde, devlet hastanelerinde, 1. basamak olan aile hekimliği ve 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan tüm çalışanlarımızı (doktor, hemşire, hizmetli, memur, şoför, idari personel, teknik personel gibi) kapsayacak şekilde adil ve ivedi olarak bir ödeme sistemi  yapılmasını bekliyoruz. Sağlık çalışanlarının yaptığı işin karşılığında maddi beklentisi olmadığı, ancak yapılan araştırmalarda ortaya koymuştur ki mevcut döner sermaye sistemi nedeniyle tüm sağlık çalışanlarının ortalama gelirleri yüzde 50 oranında azalmıştır. Pandemi sürecinde yapıldığı gibi yama uygulaması değil, sistemin baştan aşağı yeniden ele alınması gerekmektedir" dedi.

Adaletli bir ödeme istiyoruz

'Sağlık çalışanları açısından dünün ve bugünün tek değişmeyeni; emeklerinin karşılığını alamamasıdır' diyen Bingöl,Bizler; Ek ödeme değil tek ödeme olmasını istiyoruz.Tek ödemeden kastımız, ek ödemeyi karıştırmadan, isçi memur ayırmadan, 3 aylık değil kalıcı, düzenli ve adaletli bir ödeme istiyoruz. Yaşadığımız ağır iş yükü altında, bulaşıcı hastalık karşısında ruhen ve bedenen yıpranma dün ne ise bugünde aynısıdır. Yapılması gereken ise bu süreçte hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın şehit kabul edilmesidir. Görevi gereği bulaşıcı hastalıklara yakalanan sağlık personellerimiz mesleki hastalık kapsamına alınmalıdır. Sağlıkta sözleşmeli istihdama son verilmesini istiyoruz.  Çalışan anne babalar, çocuklarını bırakabilecekleri ve kanunun da ön gördüğü şekilde kreşler istiyoruz. 3600 ek göstergenin tüm çalışanları kapsayacak şekilde verilmesini istiyoruz. Makam odasında değil de çalışanlarının yanında ve desteğini hissedebileceği, çalışanı ile görüşen, değer veren, Çalışanların temsilcisi ile görüşen, istişare eden, işin ehli olan, sorun değil çözüm bulan yöneticilerin olmasını istiyoruz. Sağlık çalışanlarının alın teri, haklı talep ve istekleri yerine getirilene kadar Sağlık Sen olarak durmadan mücadelemize devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN