37 milyon TL destek

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya'da 50 dönümlük bir alanda kurulacak 6 fabrikada yaklaşık üç bin kişiye istihdam sağlayacak TeksilKent Projesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 37 milyon TL'lik yatırım ve destek aldıklarını açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
37 milyon TL destek
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’da 50 dönümlük bir alanda kurulacak 6 fabrikada yaklaşık üç bin kişiye istihdam sağlayacak TeksilKent Projesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 37 milyon TL’lik yatırım ve destek aldıklarını açıkladı.
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Milletvekili Çalık, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve partililerle birlikte Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunarak, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 

6 fabrika kurulacak

Çalık, ilk olarak Malatya OSB'lerde yerinde aşı uygulamasının devam ettiği fabrikaları ziyaret etti. Sağlık çalışanlarına pandemi döneminde gösterdikleri özveri ve çalışmalarından dolayı teşekkür eden Çalık, “Sağlık çalışanlarımız çok önemli bir iş yaptı. Allah hepsinden razı olsun. Sağlık Bakanımıza ve sağlık çalışanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde pandemiden itibaren başlayan çalışmalar, alınan tedbirler bizim için çok önemli ve kıymetliydi” dedi. Aşılama çalışmalarının 41 milyonun üzerinde olduğunu kaydeden Çalık, şunları söyledi: “Bu 41 milyonluk aşı inşallah sekteye uğramadan devam edecek. Fabrikalarımızda çalışan işçi kardeşlerimizin, Sağlık Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün takibiyle çalıştıkları yerlere gelinerek, aşılamaları yapılıyor.”

 Ülkenin önü açık

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ise, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyorum. Ülkenin gidişatındaki ekonomik durgunluğun temeli pandemiden dolayı yaşanan kapanmalar. 1,5 yıldan beri hem ihracatçılarımız hem de iç piyasadaki işletmelerimizin birçoğu kapanmalardan dolayı zor durumdaydı. Aşılamayla birlikte bir ekonomik büyümenin olacağını, ülkenin önünün açık olduğunu ifade etmek isterim” diye konuştu.  Milletvekili Öznur Çalık, daha sonra Malatya 1.OSB’de inşaatı devam eden ve günlük 80 bin metreküp kapasiteyle uzun yıllar sanayinin arıtma yükünü taşıyacak arıtma tesisi alanı ile Malatya 1. OSB içerisinde altyapısı hazır, 50 dönümlük bir parselde 15 bin metrekare kapalı alana kurulacak Tekstilkent proje alanında incelemelerde bulundu. 

Küçük işletmeler daha nitelikli hale gelecek

İncelemelerin ardından konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Özellikle organize sanayi bölgemizde büyük işletmelerin tamamını burada rekabetçi bir hale getirmeye çalışıp, Türkiye’de dereceye girebilecek, sektörel pazarlamasında üstün kalitede üretim yapabilecek firmalar haline getirirken, küçük işletmelerimizin de nitelikli hale gelmesi için bir çaba sarf ediyoruz. Milletvekilimiz bu noktada her sıkıntıda önümüzü açmak için çaba gösteriyor. Fırat Kalkınma Ajansı’ndan 9 milyon TL’si hibe almak, 9 milyon TL’si de 1.OSB yönetim kurulunda tahsis sağlamak suretiyle 18 milyon TL’si küçük işletmelerimizi daha da büyütebilmek için hazır yapıyı onların hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı. 

50 dönümlük alanda Teksilkent kurulacak

Milletvekili Öznur Çalık ise konuşmasında şunları söyledi: “Malatya’mız için yeni istihdam alanlarının oluşturulacağı Tekstilkent Projesi’ni Yeşilyurt bölgemizde 1.Organize Sanayi Bölgemizde, yaklaşık 50 dönümlük bir alana 15 bin metrekare kapalı alan üzerine 2 bin 500 metrekareden oluşacak 6 fabrika kuracağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile Gençlik ve Spor Bakanımızın birlikte yapmış oldukları Tekstilkent Projesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hayata geçmiş vaziyette. Sayın Cumhurbaşkanımızın gençlere yönelik istihdam projesi olarak açıkladığı bu projeden Malatya olarak çok ciddi manada istifade edip, destek aldık. Malatya’mızda yaklaşık 3 bin kişilik istihdam sağlanacak. Bunun bir kısmı OSB’de olacak. Bu bölgedeki bin 500 kişilik istihdam gençlerimizin, genç kızlarımızın direkt olarak istihdamına da vesile olacak. 18 milyonluk bir yatırım. Bunun yüzde 50’sini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, yüzde 50’sini ise Malatya Ticaret ve Sanayi Odamız karşılayacak. Malatya’mızdaki Teksilkent Projeleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan 37 milyonluk yatırım ve desteği almış vaziyetteyiz. Tekstilkent Projesi ile Akçadağ’da 400, Battalgazi Hatunsuyu’nda 400 kişilik istihdam sağlayacak olan fabrikalarımız hizmete açılacak. Pütürge’de ilk defa tekstil ile ilgili bir fabrika kuruyoruz ve burada da 400 kişi istihdam edilecek. 400 kişi de Darende’de proje kapsamında istihdam edilecek, bu noktada 37 milyonluk bir yatırım olacak. Bu yatırımlarla birlikte üretimin yapılacak olmasını çok önemsiyorum. Ürettiğimiz anda büyüyebiliriz. Üretmemiz ve istihdam oluşturmamız lazım.”

Kasım 2022’de tamamlanacak

Milletvekili Çalık, 6.Teşvik Bölgesi olan Malatya’da bu tür yatırımların olmasının çok önemli olduğuna da dikkat çekerek, 1.OSB’de yeni yatırım, teşvik ve desteklerle 16 bin istihdam sağlandığını, 2.OSB’de 14 bin istihdamın olduğunu ve Malatya’da toplam sanayide 30 bin kişinin çalıştığını ifade etti.  Tekstilkent projesiyle de yaklaşık 3 bin kişinin istihdam edileceğini kaydeden Çalık, OSB arıtma tesisinin durumu ve yatırımlarla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştü. Çalık, yaklaşık 250 milyon lira değerindeki arıtma tesisinin sözleşmeye göre Kasım 2022’de tamamlanacağını belirtti. Milletvekili Çalık daha sonra, OSB’ye spor kompleksi kurulması için Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile görüştü.

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN