30 yıllık sorun çözülüyor

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kale ilçesinin imar sorunları nedeniyle yaklaşık 30 yıldır oluşturulamayan ilçe merkezinin bu sorununu çözdüklerini belirterek, 'Kale ilçe merkezi yaklaşık 2 bin dekar arazi üzerine kurulacak' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında, AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ve AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ile birlikte Kale ilçesini ziyaret etti. Milletvekili Çalık ve Tüfenkci ilk olarak AK Parti ilçe teşkilatını ziyaret ederek, partililerle bir araya geldiler. 

KALE’YE EĞİTİMDE ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPTIK

Milletvekili Öznur Çalık, ziyarette yaptığı konuşmada, Kale ilçesine çok önemli hizmetler getirerek, yatırımlar yaptıklarını ifade etti. Kale’ye eğitim yatırımlarına büyük önem verdiklerini dile getiren Çalık, bu kapsamda ilçede ilkokul, ilköğretim okulları ve lisenin yapıldığını, bunun yanında meslek yüksekokulunun da kazandırıldığını kaydetti. Kale Meslek Yüksekokulunun ardından Kalegöl Otel’in faaliyete geçmesinin önemli olduğunu ifade eden Çalık, “Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde hizmette bulunuyor. Eğitim şehri Malatya’da, Kale ilçesi çok önemli bir hale gelmiş vaziyette. Çocuklarımızın hem suyu hem karayı hem de yeşili göreceği çok önemli bir mekân var” dedi.

TURGUT ÖZAL BARAJI 40 BİN DEKAR ALANI SULUYOR

Milletvekili Çalık, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) Kale’de önemli hizmetlerinin olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Turgut Özal Barajımızın sulamaya açılması ve suyun sulanabilir arazilerle buluşturulması çok önemliydi. Kapıkaya Turgut Özal Barajı, temelden 89,50 metre yüksekliğe sahip ve 71,10 milyon metreküp depolama hacmine sahip baraj ile Kale ovasında 40 bin dekar alan cazibeli olarak sulanıyor. Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması sanat yapıları işi kapsamında 700 adet ultrasonik sayacın temini ve montajı ile tünel çelik boru mesnet ring sistemindeki mekanik eksiklerin tamamlanması işi de yapılacak. Yaklaşık maliyeti 5 milyon TL.”

309 KONUT, 16 DÜKKAN İNŞA EDİLİYOR

24 Ocak'ta meydana gelen merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden Kale ilçesinin de etkilendiğini hatırlatan Çalık, “Deprem sonrası Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımız, Sağlık Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Malatya’ya geldi. Bizde o süreçte hemen hemen her gün Kale’ye gelerek, vatandaşlarımızla bir arada olduk. Milletvekilleri arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız ve belediye başkanlarımızla vermiş olduğumuz mücadelede çok önemli mesafeler kat ettik. Özellikle Kale ilçe merkeziyle ilgili yapmış olduğumuz çok ciddi bir çalışma vardı. Kale ilçesi kurulduğu 1990 yılından itibaren yaşanan imar sorunları nedeni ile ilçe merkezi oluşturulamamış imar uygulamaları sorunları devam etmiş. Bu sorunların çözümü için yaklaşık bin dekar arazide ilave revizyon imar planı çalışmalarında Kale Belediyesine gerekli izinlere onay çıkmıştı. Son olarak Tarım ve Oman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemir de imzasını attı. İlçe merkezi toplamda 2 bin dekar arazi üzerine kurulacak. Deprem konutlarımız içinde çok önemli çalışmalar yaptık. Kale İlçesi Bağlıca Mahallesi 71 adet konut, Mahmutdursun Mahallesi 134 adet konut ve 16 adet dükkân, Üçdeğirmen Mahallesi 104 adet (72 adet 2+1, 32 adet 3+1) konut olmak üzere toplam 309 adet konut ve 16 adet dükkân inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin ihalesi tamamlanmış vaziyette. 101 milyon 718 bin TL yaklaşık maliyetle ilçedeki deprem evlerimiz Kaleli vatandaşlarımızla buluşturulacak. 2020’nin sonu itibariyle de vatandaşlarımızı evlerine kavuşturmuş olacağız” diye konuştu. 

110 ADET TARIM KÖY EVİ YAPILIYOR

Milletvekili Çalık, ilçede 110 adet Tarım Köy projesinin uygulandığını kaydederek, şunları söyledi: “Bent Mahallesinde 60 köy tarım evi yapımı devam ediyor. İkizpınar Mahallesinde 37 köy tarım evi yapımı sürüyor. Sarıot Mahallesinde 13 köy tarım evi yapımı devam ediyor. Kumluyazı Mahallesinde 132 adet konut yapımı için Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum 20 Ağustos’ta TOKİ Başkanına talimat verdi.”

KALE’MİZE GENÇLİK MERKEZİ YAPILACAK

İlçeye sportif yatırımlarında kazandırıldığını ifade eden Çalık, “Spor Toto Teşkilatı tarafından yapılacak Gençlik Merkezi’nin protokolü 5 Temmuz 2020’de Kale Belediyesi ile Spor Toto Teşkilatı arasında protokol imzalanmıştı. Projesi hazırlanıyor. Önümüzdeki ay ihaleye çıkılması planlanıyor. Böylece Kale’mize Gençlik Merkezi’mizde yapılacak” dedi. Çalık, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin de ilçede yol, su, asfalt çalışmalarına devam ettiğini belirterek, “Kale Belediyesi tarafından yeni belediye hizmet binasının projesi hazırlandı. 400 kilovatlık GES projesi hazırlandı. GES projesinin yaklaşık maliyeti 2 milyon TL. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 20 Ağustos’taki toplantıda İLBANK Genel Müdürüne 500 bin TL hibe desteği, 1,5 milyon TL ise kredi kullandırılması talimatı verdi” ifadelerini kaydetti. 

BİZ, ESERLERİMİZLE ÖVÜNDÜK, HİZMET YARIŞINDA BULUNDUK

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise AK Parti’nin 19.yılını kutladığını belirterek, 19 yıl önce ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diyerek samimiyetle ve aşkla kurulan AK Parti’nin ilk günkü aşkla yoluna devam ettiğini söyledi. Milletvekili Tüfenkci, AK Parti iktidarları döneminde Türkiye’nin enerjiden sanayiye, sağlıktan eğitime kadar her alanda Türkiye’nin çağ atladığını ifade etti. Kale’nin desteğiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin birçok alanda değişim ve dönüşüm yaşadığını kaydeden Tüfenkci, “Türkiye en az 4 kat büyüdü. Cumhurbaşkanımız Türkiye’yi her alanda büyüttü. Türkiye’yi daha yaşanabilir bir hale getirdi” dedi.

AK PARTİ HİZMETE DEVAM EDECEK

“Biz eserlerimizle övündük” diyen Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, hizmet yarışında bulunduk. Eser siyaseti yaptık. Bu noktada da sizlerin desteğiyle girdiğimiz her seçimde AK Parti birinci parti olarak çıktı. Rabbim’e hamdolsun sizlere hizmet ettik. Yine sizlerin desteği ve Allah’ın izniyle de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti hizmete devam edecek.” Milletvekili Çalık ve Tüfenkci, daha sonra Kale Kaymakamı Nurullah Kaya'yı ziyaret ederek, ilçe ve yatırımlar hakkında istişarelerde bulundular.  AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ile Bülent Tüfenkci, Kale ilçesinde temasları kapsamında daha sonra Bent Mahallesinde köy tipi deprem konutları olan Tarımköy uygulamalarında incelemelerde bulundular. Milletvekili Çalık ve Tüfenkci, ardından 24 Ocak’ta yaşanan depremde ağır hasar alanda Kale’de deprem sonrasında yapımına başlanan TOKİ deprem konutları alanında inceleme yaparak, çalışmalar hakkında bilgi aldılar. 

KALE MUHTEŞEM BİR MERKEZE KAVUŞACAK

İnceleme sonrası açıklamada bulunan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Depremin yaralarının sarıldığı mekânlardayız. Kale, Pütürge, Doğanyol, Battalgazi ve Yeşilyurt, özellikle Sivrice merkezli yaşadığımız depremde en çok etkilenen ilçelerimiz oldu. Depremin ardından Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımız, Sağlık Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile anımda deprem bölgesindeydik. Öncelikle enkazın altında hiçbir canlının kalmaması sonrasında aç ve açıkta hiçbir canlının kalmaması için mücadeleydi. Şimdi kalıcı konutları inşa etme zamanı. Kale’de 101 milyon TL civarında bedelle evlerimiz inşa ediliyor. Allah nasip ederse iki ay içerisinde bitecek. Muhteşem bir kale merkez olacak” ifadelerini kullandı. 

AK PARTİ VERDİĞİ SÖZÜ TUTUYOR

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise Kale’nin Malatya için önemli bir ilçe olduğunu kaydederek, “Malatya’ya yakınlığı, insanlarıyla ve kayısısıyla Malatya için gerçekten önemli. Bu anlamda yepyeni bir Kale inşa ediliyor. Kale’nin bugüne kadar en büyük sorunlarından birisi bir merkezinin olmamasıydı. Allah’ın izniyle AK Parti verdiği sözü tutuyor. Kale’ye de bir merkezi inşa ediyoruz. Sadece şehir merkeziyle değil, deprem yaralarını sarma adına gerçekten muhteşem konutlar yapılıyor” dedi. Çalık ve Tüfenkci, Kale Belediyesi tarafından turizme katkı sağlamak amacıyla hizmete alınan Kale Marina'da ve gezinti teknesinde incelemelerde bulundular ve Kale Belediye Başkanı Murat Koca’ya teşekkür ettiler. 

Bülten

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • şevket | 26 Ağustos 2020 13:17

    kesin çözülür öznur hanım gelmise tamamdır yav geçin bunları malatyaya ne yapmışsınız cebinizi doldurmaktan başka insanları kandırmaktan başka hiç bişey yok

BUNLARA DA BAKIN