28 milyonluk ihracat

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 2019 Ocak ayı Malatya'nın ihracat rakamlarının 28 milyon 690 bin dolar olduğunu söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

MTSO, Şubat ayı meclis toplantısını 15 Temmuz Şehitleri Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Hasan Özkan başkanlığında gerçekleştirilen, toplantıya, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyeleri katıldı. Toplantıda Şubat ayı mizanı oy çokluğu ile kabul edildi. MTSO Başkanı Sadıkoğlu, meclis toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, oda çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Malatya’nın Şubat ayı ihracat rakamlarını açıklayan Sadıkoğlu, “2019 Ocak ayında Malatya’nın ihracat rakamlarına baktığımızda toplam ihracat tutarı TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) verilerine göre 28 milyon 690 bin dolardır. Bu ihracat rakamının en büyük kısmını her zaman olduğu gibi Malatya’nın ana ihracat kalemi olan kuru kayısı oluşturmaktadır. 2019 Ocak ayında TİM verilerine göre kuru meyve mamulleri ihracat tutarı yaklaşık 13 milyon dolardır. Malatya’nın diğer bir lokomotif sektörü olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün 2019 Ocak ayı ihracat tutarı ise 9 milyon 420 bin dolardır. Malatya’nın genç, dinamik ve vatansever girişimcileri ilimizin ihracat rakamlarını çok çok yukarılara çıkaracak azme ve inanca sahiptir. İnşallah bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bizde TSO olarak bu girişimcilere elimizden gelen destek ve yardımları esirgemeyeceğiz” dedi.

7 bin 580 kişi istihdam edilecek

Bakanlık tarafından açıklanan yatırım teşvik verilerine de değinen Sadıkoğlu, daha fazla yatırımcıyı Malatya’ya çekmek için çalıştıklarını kaydetti. Sadıkoğlu, “Malatya’da 2018 yılında 92 adet yatırım teşvik belgesi alınmıştır. Bu 92 adet belgenin 3’ü yabancı sermayeye, 89’u ise yerli sermayeye verilmiştir. Verilen bu belgeleri kapsamında Malatya’ya toplam 772 milyon TL’lik yatırım yapılması beklenmektedir. Ayrıca, bu yatırımlar sonucunda 7 bin 580 kişinin istihdam edilecektir. Bu istihdam rakamı 2017 yılında teşvikli yatırımlar kapsamında istihdam edilecek 5083 kişiye göre yüzde 49 artış demektir. Malatya için bir çivi çakan müteşebbis bile bizim için kıymetlidir ve gereklidir, çünkü biz biliyoruz ki Malatya’nın kalkınması ancak hep birlikte çalışırsak gerçekleşebilir. Bu nedenle, Malatya’ya yatırım yapan herkese müteşekkiriz” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN