'Şer hayra vesile oldu'

Yeşilyurt Belediyesi Meclisi toplantısında CHP'li üyeler, belediye aracılığıyla Almanya'ya gidenlerin Türkiye'ye dönmemesiyle ilgili soru önergesi verdi. Sorulara yanıt veren Ak Parti Meclis Grup Başkan Vekili Ramazan Yakıcı, başlangıçta şer gibi görünen olayın, hayra vesile olduğunu söyledi. Yakıcı, 'En azından 30-40 yıldır uygulanan sistem, yeniden gözden geçirildi. Diğer kısımları da başkanımız arz etti. Olay yargıya intikal etti. Ben CHP'nin bu eleştirileri yaparken girdiği bu psikolojiyi anlamaya çalışıyorum' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Malatya Net Haber - Yusuf Cici

Yeşilyurt Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar başkanlığında gerçekleştirildi. Yeşilyurt Belediyesi Gedik Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesine geçmeden hararetli tartışmalara sahne oldu. CHP Grubu’nun görüşlerini aktarmak üzere söz alan CHP Meclis Üyesi Gunnur Tabel, Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla Almanya'ya gidenlerin Türkiye'ye dönmemesi İŞGEM ile ilgili soru önergesi verdi. Tabel, meclise şu soruları yöneltti;  Çeşitli basın ve sosyal medya kaynaklarında yer alan haberlere göre Şubatta 55 kişinin daha aynı yolla gittiği doğru mudur? Sayın Battalgazi belediye başkanı, “bize de geldiler ve 300 bin TL teklif ettiler" dedi. Bu itiraf aslında bu işlerin para ile yapıldığının ispatıdır. Yine soruyoruz; size ne kadar teklif ettiler? Tüm bu gelişmeler olurken belediye başkanının basın danışmanı “İt ürür kervan yürür" diye bir tweet atmıştır. Bu tweetle ne kastedilmektedir? İçerdiği hakaret bir yana bir kervan vardır Almanya’ya giden ve bu devam mı edecektir? Biz net olarak bunu öyle anladık. Başkanın haberi olmadan atılan bir tweet ise, bu bir yaptırım gerektirir, yok eğer başkanın haberi varsa bu olay vahim bir skandaldır."

Belediyeyi itibarsızlaştırdınız

Bunun üzerine söz alan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, soruşturmanın gizli yürütüldüğü için olay yargıya ve savcılığa intikal ettiği için detaylı bilgilendirme yapamadıklarını aktararak, "Şuan hem İç İşleri Bakanlığımız hem belediyemiz hem de savcığını soruşturmasında olduğu için geçen ay sizin gündeme getirdiğiniz aslında içinde bulunduğunuz belediyeyi itibarsızlaştırdınız, bütün meclis üyelerimizin o şekilde düşündüğüne inanıyorum. Bizim haricimizde yaklaşık 29 il, 60 kurumda olmasına rağmen Yeşilyurt'un adının özellikle sizin genel başkan yardımcınız tarafından gündeme getirilmesi ayrı bir soru işareti. Olay yargıya intikal ettiği için kimin bir kusuru, eksiği, beklentisi, çıkarı varsa gereken yapılacaktır. Sizde biliyorsunuz her şey canlı olarak yayınlanıyor, toplum karşısına açık ve şeffaf bir şekilde çıkıyoruz. Belediye olarak her şeyimiz net ve kanunlara tabi" dedi.

Başlangıçta şer gibi görünse de bu olay hayra vesile oldu

AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Ramazan Yakıcı ise, "Başkanım ben CHP analizi yapmak istiyorum. Elbette CHP muhalefet partisidir. Takip edeceği, eleştireceği bir durum varsa bunu eleştirebilirler bu en doğal haklarıdır. Ama bizim için başlangıçta şer gibi görünse de bu olay hayra vesile oldu. En azından 30-40 yıldır uygulanan sistem, yeniden gözden geçirildi. Diğer kısımları da başkanımız arz etti. Olay yargıya intikal etti. Ben CHP’nin bu eleştirileri yaparken girdiği bu psikolojiyi anlamaya çalışıyorum. Yani onlarca belediyede yaşanan bir olay var. Ama bir tek Yeşilyurt Belediyesi, muhalefet milletvekili olsa bile Malatya Milletvekili Türkiye’nin gündemine bu kadar şık olamayan bir şekilde getirilmesini doğrusu ben bunu psikolojisine bağlıyorum. CHP’nin geçmişine baktığımız zaman Atatürk dönemini bir kenara bırakıyorum. Savaş sonrası ve dünya buhranının yaşandığı bir dönem. O yüzden o döneme zerre kadar sözümüz yok. Ama İnönü dönemine baktığımız zaman gerçekten Cengiz Aytmatov’un romanında çocukluk dönemini geleceğin tohumu olarak nitelendiriyor. Bence CHP’nin ilk dönemi bebeklik, İnönü dönemine çocukluk dönemi diyelim. Bence CHP’nin bu karakteri İnönü döneminde oluşmuştur. Nedir İnönü dönemi, Cumhuriyet rejimi adı altından istibdat dönemi, karneyi, yoksulluğu da bir kenara bırakalım.  O günkü CHP’nin demokrasi ve cumhuriyet hakkındaki icraatlarına bakalım. CHP hiçbir zaman halkçı olmamıştır. Adında halk kelimesi olmasına rağmen hiçbir zaman halka ve cumhura güvenmemiştir. CHP partili cumhurbaşkanı olur mu olmaz mı diyor ama o önemde bırakın partili Cumhurbaşkanını partili devlete dönüştürmüş ülkeyi" diye konuştu.

Belediyenin yaptıklarını eleştiriyoruz

Yakıcı'ya tepki gösteren CHP Grup Üyeleri,  "Bu söylemlerle nereye varmayı hedefliyorsunuz. Siz önce yaptığınız işlere ve attığınız imzalara bir bakın, siz insan kaçakçılığı yaptınız. Biz muhalefet olarak size söyledik. İşinize gelince hukuka bırakıyorsunuz. Biz bu olayı sizin gibi kapatıp, gizleyelim mi? Siyaset yapacaksanız, bende AK Partinin geçmişini açayım. Kimse burada benim partimi eleştiremez. Biz burada belediyenin yaptıklarını eleştiriyoruz. Partileri değil, AK Parti diyor muyum, ben" ifadesini kullandılar.

Siyaset yapmıyoruz belediyenin yaptıklarını eleştiriyoruz

Bunun üzerine Yakıcı, "Ben eleştirme şeklinizi eleştiriyorum" dedi. Yakıcı'ya CHP Meclis Grup Başkan Vekili Tabel şu yanıtı verdi; "Oraya CHP diye çıkmış konuşuyorsun. Benim partimi neden eleştiriyorsun. Eleştirme hakkın yoktur. Sizin yanlışlarınızı söylediğimiz an, size dokunuyor. Bu başka hiçbir şey değil. Sen benim partimiz geçmişiyle ne uğraşıyorsun. Bu dediklerinizin konuyla alakası yok. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Belediyenin yaptıklarını eleştiriyoruz."

CHP diye bir zümre vardı

Tekrar söz alan Yakıcı, "Parti müfettişlerinin raporlarını okuyorum. Kocaeli delegesi 7. Kurultayda söz alıyor, CHP’nin hiçbir zaman kitle partisine kavuşmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam ediyor: CHP diye bir zümre vardı. Fakat hiçbir şeye karışmazdı. Atatürk ve İnönü ne dilerse o olurdu. Esasen CHP isteseydi de işlere karışamazdı. Çünkü ismi var cismi yoktu" dedi.  CHP Meclis üyesi Tayfun Yücel, "Başkanım o yorumları yapanlar hayatta olsaydı, bir şey söylerdik ama biz burada siyaset yapmıyoruz sadece 43 kişinin nasıl gittiğini tartışıyoruz" diye konuştu.  Başkan Mehmet Çınar da, "Bu belediyenin gündemiyse Genel Başkan yardımcısının ne işi vardı da Türkiye bu olayı gündemine taşıdı. Kendi memleketi değil mi?" diye sordu. 

Burası siyaset yeri değil

CHP Meclis Üyesi Tayfun Yücel ise, "Başkanım, birincisi burası siyaset yeri değil. Yorumlar yapılabilir ama böyle uzun uzadıya milletin emanetini, mesaisini harcayamayız. Biz burada belediyelerin hizmetlerini tartışıyor, onların kararlarını alıyoruz. Siyaset yapılacak yerde siyaset yapın. Burası hizmet yeri. Biz hiçbir zaman ne darbeden ne de başka bir şeyden taraf olmuşuzdur. En çok da biz ezilmişizdir. 80 yıldır bu ülkeyi götürüp getirenler yönetiyor. Ne siz ne başkası yönetiyor. Ramazan bey ben size sizinle ilgili bir şey sordum. 2017 yılı Sayıştay raporu kayıtta var. Asıl bunları konuşmamız lazım. İki defa üstte sordum. Sayıştay raporunda, sizin muhasebe kayıtlarınızdaki 35 milyonluk bir rakamın gerçeği yansıtmadığı yazıyor. Siz bunları konuşun, cevap verin. 3 yıldır yansıtmıyor. 35 milyonluk rakam gerçeği yansıtmıyorsa, neyi yansıtıyor? Millet bunları merak ediyor. Geçin 50, 60 seneyi önceyi. AK Parti'de CHP de kabahatli olsa bunun hesabını vermek zorunda. 2018 yılında, 2017 yılının Sayıştay raporlarını gördünüz mü? 35 milyonluk rakam gerçeği yansıtmadığı yazıyor. Yansıtmıyorsa, neyi yansıtıyor? Bu para nereye harcandı? 2 yıldır soruyoruz, siyaseten cevap alıyoruz. Konuşacaksak bu konuları konuşalım, iyi niyetle bağlayalım. Biz bunları konuşmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Bu ülkeyi 20 yıldır tek parti yönetiyor

Yücel'in açıklamaları üzerine konuşan Çınar, "Bizde kesinlikle kapalı kapılar ardında hesabı, kitabı olan, farklı bir şekilde yönlendirilen, kayıp olan, ortada olmayan bir şey olmaz" dedi. Polemiği daha fazla uzatmak istemediğini dile getiren Yücel şu ifadeleri kullandı; "Ramazan bey, sürekli olarak CHP'nin geri planı ve zihniyetinden bahsederek, sorulan bütün sorulara cevap vermeyerek, bunu bir cevap vermemeye yöntemi haline getirdi. Bir usulsüzlük soruluyor, Cumhurbaşkanının arkasına sığınıyorlar. Yolsuzluk soruluyor CHP tek parti dönemi deniliyor. Bu ülkeyi 20 yıldır tek parti yönetiyor."  

Adliyenin yolunu biliyorsunuz

Bunun üzerine Başkan Çınar, "Usulsüzlük varsa, adliyenin yolunu biliyorsunuz gidersiniz, suç duyurusunda bulunursunuz. Usulsüzlük varmış gibi arkadaşlarımızı itham altında tutmayın. Ne karar almışsak hep beraber almışız ve kararlarımızın sonuna kadar arkasındayız" dedi.

Belediye çalışanları demedim

CHP adına söz alan Meclis Üyesi Tayfun Çakır, meclis toplantı tutanaklarında iki belediye başkan yardımcısı ve belediye çalışanlarının yurt dışına gönderilmesi için karar alındığını ileri sürdü.  Bunun üzerine Çınar, belediye çalışanları demediğini söyledi. Çınar'ın açıklamaları üzerine Çakır, "Halen Yeşilyurt Belediyesinin sosyal medya hesaplarında o toplantının kayıtları var. Lütfen izleyin o kayıtları. Orada belediye başkan yardımcıları ve çalışanların gideceğinden bahsediyorsunuz. Sonra Malatya ile hiç bir alakası olmayan onlarca götürülüyor ve akıbeti belirsiz. Ramazan bey bunlara cevap vermeyip, 2. Cumhurbaşkanımız ve partimize hakaret etmesiyle 45 gün sonra verilen ilk cevap" dedi. Çınar, "Ramazan Bey olanı söyledi." Yakıcı, "Hakaret ifadesini kabul etmiyorum. Parti meclisinin, müfettişlerin yazdıklarını okudum." Çakır'ın, "Bizde, protokolü, giden insanları soruyoruz. Başkanım Yeşilyurt Radyo'ya ilişkin bilginiz nedir?" sorusuna Çınar Şu yanıtı verdi; "Arkadaşlar, Yeşilyurt'ta Radyo Yeşilyurt isminde bir radyo kuruldu. Bizde destek veriyoruz. Sadece Yeşilyurt'u tanıttığı için bizde destek veriyoruz. Radyo Yeşilyurt, belediyemiz ukdesinde olmayan, isim hakkı belediyemiz tarafından alınan bir radyo değil." 

Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN