Soğuk Zincir Haberleri

Soğuk Zincir Haberleri

Soğuk zincir şart

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, kayıt dışı satılan yıllık süt miktarının, 108 bin ton olduğunu, kayıt dışı sütten kaynaklanan yıllık vergi kaybının 40 milyon 608 bin TL olduğunu belirterek, 'Ama soğuk zincir kurulup, kayıt dışı satılan sütler kayıt altına alındığı takdirde hem burada çiftimiz, üreticimiz kazanacak hem de devletimiz kazanacak' dedi.

Sütte soğuk zincir kurulmalı

Malatya İli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, Malatya’da süt üreticilerine yönelik üretimin artırılması, yetiştiricilerin teşvik edilmesi amacıyla soğuk zincir sisteminin kurulması gerektiğini belirterek, ‘Pandemide gördük gıdanın ne kadar önemli olduğunu yaşayan insanlarımızın kırsalda yaşamlarını sürdürebilmeleri üretime devam etmeleri için soğuk zincirin olması demek hem tarımın hem de hayvancılığın gelişmesi anlamına gelecek’ dedi.

Proje kabul edildi

Malatya'da Süt Toplama Merkezleri ve Soğuk Zincir projesinin fizibilite çalışması projesi DAP tarafında kabul edildi.

Malatya'da süt sığırcılığı geliştirilecek

Malatya'da, ' soğuk zinciri ve süt toplama merkezleri' proje toplantısı düzenlenerek, süt sığırcılığının geliştirilmesi için yapılacaklar ele alındı.

Malatya'ya süt toplama merkezi

2019 Yılı Fizibilite Desteği Projesi kapsamında Malatya Ticaret Borsası (MTB) ile Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) arasında “Malatya’da Soğuk Zinciri ve Süt Toplama Merkezleri Fizibilite Çalışması” projesi imzalandı.

MTB ile FKA arasında Fizibilite destek sözleşmesi imzalandı

Malatya Ticaret Borsası (MTB) ile Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) arasında 2019 Yılı Fizibilite Desteği Projesi kapsamında 'Malatya'da Soğuk Zinciri ve Süt Toplama Merkezleri Fizibilite Çalışması' projesi imzalandı.

220 bin ton süt üretiliyor

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, kentteki büyükbaş hayvan üreticilerinin yıllık yaklaşık 220 bin ton civarında süt ürettiğini belirterek, sütlerin değerlendirilmesinde soğuk zincir sisteminin hayata geçirilmesinin önemli olduğunu söyledi.